Presťahovala som sa k nemu, aby sme začali odznova, a nakoniec som spávala na gauči vo vlastnom byte. Keď som súhlasila s tým, že sa k nemu prisťahujem, verila som, že budeme budovať spoločný život. Opustila som svoju štvrť, každodenný zvyk i veci. Zobrala som si len oblečenie, sny a v hlave predstavu, že si vytvoríme spoločný domov. Býval v malom jednoizbovom byte v Bratislave, no tvrdil, že je to len dočasné, a časom si nájdeme niečo väčšie. Uverila som mu.
Prvé mesiace boli fajn. Zaspávali sme spolu, varili sme, večer sledovali filmy. Áno, bolo tam tesno, ale bol to náš priestor. Až raz prišiel domov s tým, že jeho mama má finančné problémy a sestra Zuzana zostala bez strechy nad hlavou. Povedal, že to bude len na pár dní, kým si nájdu niečo svoje. Nechcela som vyzerať sebecky, tak som súhlasila.
Lenže tých pár dní sa zmenilo na týždne. Spálňa sa stala izbou jeho mamy a sestry, veď mama je staršia, potrebuje posteľ. Zuzana si rozložila svoje veci do skrine i kúpeľne, akoby to bol jej vlastný byt. Ja som sa presťahovala na rozkladací gauč v obývačke. Najskôr som si myslela, že to nebude dlho, že sa všetko vyrieši. Lenže nikto nehovoril o odchode. Každý večer som si rozťahovala gauč, každý ráno ho sklápala, aby obývačka vyzerala normálne.
Začali sa objavovať nepríjemnosti. Nemala som svoje miesto, nemala som kde odložiť veci, nevedela som si oddýchnuť. Domov som chodila unavená po práci a nemala si kam ľahnúť v pokoji. Medzitým jeho mama komentovala všetko ako varím, ako sa obliekam, kedy chodím domov. Zuzana nepracovala, vstávala neskoro, nechávala po sebe špinavý riad a ja som si pripadala ako nevítaná návšteva.
Najviac ma ranilo, keď som si uvedomila, že on nerobí nič. Nikdy nepovedal: Moja partnerka tu má tiež právo na priestor. Nikdy si neurčil hranice. Naopak hovoril mi, aby som bola trpezlivá, aby som sa nestresovala, aby som to nebrala tragicky. Jedného večera, unavená z nevyspatosti, som mu povedala, že musíme nájsť iné riešenie, že nemôžem ďalej spávať na gauči ako hosť. Odpovedal: To je moja mama, to je moja rodina. Vtedy som pochopila, že do tejto rodiny nepatrím.
Zavolala som mame a vrátila sa do bytu, v ktorom som vyrastala v Trnave. Občas sa mi ozve, vraví, že môžeme byť spolu, len nech nežijeme pod jednou strechou. A ja teraz neviem, čo si myslieť.
Niekedy je dôležité spoznať svoju hodnotu a vedieť, kedy máte právo na vlastný domov, pokoj a rešpekt. Láska bez úcty a pochopenia nikdy nebude skutočným domovom.




