Mária Štefanová dlhé roky žila sama v útulnom dvojizbovom byte v starej štvrti Trnavy. Dom bol teplý, susedia milí, všetko v okolí jej bolo dôverne známe. S vekom viac sedávala doma, prechádzala sa po dvore, kde ju poznali mladí aj starí. Ovdovela skoro, ale nesťažovala sa. Vychovala dcéru Zuzku, pomohla jej s bývaním, keď sa vydala.
Zuzka s manželom žili celkom dobre, vychovávali syna Tomáša, a Mária Štefanová ich vídala najmä počas sviatkov a narodenín. Nemrzelo ju to – vedela, že mladí majú svoj život. Ale všetko sa zmenilo, keď ju manžel opustil. Odišiel k mladej, nechal jej syna a kopu neplatených účtov.
Najprv dcéra držala, potom sa zlomila. Peňazí začalo byť málo, Tomáša bolo treba ťahať do školy, ona sa chcela slušne obliekať, vyzerať. Kamarátka jej poradila: nech matka predá byt a presťahuje sa k nej. Zuzku myšlienka oslovila – matka by mala spoločnosť, ona pomoc. Presvedčila ju: čo máme deliť? Sme rodina. Tomáš pod dozorom, peniaze z bytu na štúdium – všetkým lepšie.
Mária Štefanová nakoniec súhlasila. Predala byt, odovzdala dcére výťažok, zbalila si veci a odišla. Prvý čas všetko išlo podľa plánu – varila, prala, upratovala, vyzdvihovala vnuka zo školy. Chodila po dvore, rozprávala susedám, ako ju deti nezabudli, prijali ju. Susedky počúvali a, priznajme si, závideli – kto by nechcel byť v starobe potrebný?
Lenže po pár mesiacoch radosť vystriedali slzy.
Zuzka sa po rozvode stala podráždenou. A vybíjala si to na matke. Akoby bola ona vinna, že manžel bol zradca. Najprv drobné výčitky: „Prečo variš kapustnicu, keď som chcela vyprážaný syr?“ „Znova si upratala tak, že nič nenájdem!“ Potom ignor, krik, zatvorené dvere. „Nejdi von z izby, keď mám hostí,“ raz ohlásila dcéra. A matka pochopila – v tomto dome už nie je matkou, ani pani domu. Je naviac.
Tomáš, ktorý všetko videl, začal sa k nej správať chladne. Odsekával, hrubil, až prestal aj pozdravovať. Ako keby sa nakazil matkinou nenávisťou.
A ona predsa dúfala, že vnuk bude zmyslom jej života. Že budú čítať, chodiť do parku, rozprávať sa o škole. Namiesto toho – prázdnota. A každý večer knedlík v hrdle.
Plakala potichu. Nenarážala. Len občas, keď vyšla na dvor, posadila sa na lavičku a starým známym rozprávala, čo ju vnútri dusí. A vždy opakovala: „Holky, nerobte moju chybu. Radšej sama vo svojom byte, ako „v rodine“, ale naviac.“
Teraz Mária Štefanová žije ako podnájomník. Bez slova. Všetko, v čom bola užitočná, už minulo. Peniaze z bytu sa rozplynuli. Pomoc stratila cenu. Zostala len jej stará izba s prešívanou dekou, kúpenou ešte pred sťahovaním.
Už sa nechváli, neusmieva. Len hľadí z okna a spomína, ako so Zuzkou raz pekli palacinky, ako počúvala jej smiech, ako bozkávala vnuka do temienka. Vtedy mali skutočnú rodinu. Teraz – len steny a cudzie pohľady.
Čo sa stalo? Prečo? Mária Štefanová nevie. Možno je niečo zlé s dcérou. Alebo je pravda príslovie – „Čo je ďalej od očí, to je bližšie k srdcu.“ Kým žili oddelene, bolo medzi nimi teplo. A stačilo zdieľať strechu – a všetko sa rozpadlo.
Každý deň si kladie rovnakú otázku: toto je vďaka za život, pomoc, lásku? Alebo má sama chybu, že uverila ilúzii, že je niekomu potrebná?
Taký je ten príbeh. Tichý. Bez škandálu. Ale s bolesťou, ktorá dusí hlasnejšie ako krik.




