Prenájom otcovstva na hodinu

Ján si všimol chlapca prvýkrát pri pultíku s chlebom v malom obchode na okraji Žiliny. Stál pri výklape, nehľadel na rožky ani veky, ale upieral zrak niekam do hĺbky regálov, akoby čakal, že odtiaľ vyjde niekto dôležitý. Niekto, kto dlho neprišiel. Alebo možno nikdy neexistoval. Chlapec bol chudobný, v ošúchanom zimníku s roztrhnutým rukávom. Na nohách mali topánky, z ktorých vykúkali sivé ponožky. Čiapka mu skĺzla nabok, rukavice boli natiahnuté, akoby ich nosilo už viacero generácií. Líce červené od chladu, pery popraskané od vetra.

Pohľad mal nedetský. Neúpenlivý, neprosiaci. Taký, akým hľadia dospelí, ktorí prežili príliš veľa – priamy, ťažký, s nejakou opatrnosťou, ktorá nepatrí deťom. Akoby už dávno všetko pochopil a teraz len pozoroval, bez zbytočných nádejí.

Ján vzal chlieb a prešiel popri ňom. Ale po pár krokoch sa napriek tomu otočil. Chlapec sa nepohol. Stál ako prikovaný k dlažbe, akoby veril, že ak neodíde, niekto príde. Niečo sa zmení.

Niečo mu pripomínal. Až neskôr Ján spoznal – chlapca z detského domova, kde kedysi pracoval ako dobrovoľník. Aj ten hľadiel takto – ako by jeho duša pozorovala v tichu, neprosiac, neveriaca.

Za desať minút sa stretli pri pokladni. Chlapec stál s dvoma cukríkmi, bez tašky, bez košíka. Predavačka mu niečo povedala – zrejme, že nemal dosť peňazí. Neodporoval, potichu položil jeden cukrík späť a zaplatil za druhý. Všetko urobil pokojne, presne, dospelým pohybom. Akoby vedel, že nemôže mať všetko naraz. Zvykol si vyberať medzi potrebným a možným.

Vtedy Ján vystúpil dopredu.

„Počuj, kúpim ti niečo. Chlieb, jogurt, možno mlieko? Neboj sa. Bez podvodu.“

Chlapec sa naňho pozrel priamo, pokojne. Pohľad dospelého, unaveného od klamstiev.

„A prečo?“ spýtal sa.

Bez vôňchy nedôvery. Len konštatovanie: nič nie je zadarmo.

Ján zaváhal. Nie preto, že by nevedel odpoveď. Ale preto, že všetko bolo príliš zložité.

„Len tak. Lebo môžem. Lebo… raz mi tiež niekto pomohol.“

Chlapec mlčal. Potom pomaly prikývol:

„Dobre. Tak potom zemiaky. Varené. A jednu párok. Bez horčice. Má dospelú chuť.“

Po pokladni vyšli von. Ján mu podal tašku, snažiac sa, aby to vyzeralo prirodzene.

„Kde bývaš?“

„Nedaleko. Len domov ešte nechcem. Mama spí. Je unavená. Niekedy spí dlho. A mne je lepšie na lavičke. Tam vidím ľudí. Tam je ticho.“

Sadli si na chladnú lavičku pri autobusovej zastávke. Chlapec jedol pomaly. Opatrne držal párok oboma rukami. Odhryzol po kúsku, dôkladne prežúval, akoby nechcel, aby mu jedlo rýchlo došlo. Nejeden ako dieťa – ale ako dospelý, čo vie čo i len potichu poďakovať.

„Volám sa Erik. A vy?“

„Ján.“

„Mohli by ste… no, len na chvíľu byť otcom? Nie navždy. Bez sľubov. Len tak si sedieť, akoby bolo všetko v poriadku. Akoby som niekoho mal.“

Ján prikývol. Vnútri sa mu niečo stiahlo. Takéto niečo nečakal, ale odmietnuť nedokázal.

„Môžem.“

„Tak mi povedzte, aby som si dal čiapku. A poháňajte ma za školu. Lebo tak to robívala mama. Keď nespala.“

Ján sa usmial, trochu núteno. Ale potom úprimne.

„Erik, kde máš čiapku? Chceš mať chrípku? A prečo nemáš zapnutý kabát? A ako škola?“

„Matematika trojka. Ale správanie jednotka. Pomohol som starej pani prejsť cez cestu. Pustil som jej tašku, ale všetko som pozbieral. Povedala, že hlavné je snažiť sa.“

„Šikovný. Ale čiapku si daj. Si len jeden. Seba treba chrániť.“

Erik sa usmial. Pokojne. Dospelo. Dojedol párok, starostlivo si utrel ruky servítkou a vyhodil ju do koša. Potom sa pozrel na Jána.

„Ďakujem. Vy ste iní. Nelútite, neradíte. Len… akoby bolo všetko v poriadku.“

„A ak zajtra tu budem zase – prídeš?“

„Neviem. Možno bude mama mať ťažký deň. Alebo možno áno. Vy ste mi zostali v pamäti. Máte oči, ktoré neklamú.“

Vstal, rozlúčil sa a odišiel. Neotočil sa. Ako tí, čo vedia, že za nimi nikto nebeží. Kráčal ľahko, ale s vnútorným napätím. Akoby všetku vnútornú teplotu držal v sebe, strachujúc sa, že sa rozplynie vo vetre.

Ján zostal. Stál chvíľu. Potom vyhodil kelímok od kávy a dlho sa pozeral za ním. Chcel ho zavolať. Ale neodvážil sa.

Na druhý deň prišiel zasa. A aj na ďalší. A po týždni. Aj keď snežilo, aj keď bolo chladno. Len tak chodil. Nie aby čakal. Ale lebo sľúbil. Aj keď to nevyjadril slovami.

Erik neprišiel vždy. Niekedy áno, inokedy nie. Ján sedával na tej istej lavičke, tváriac sa, že číta. Ale zakaždým, keď sa chlapec objavil – v tej štíhlej postave, v pomalom kroku, v známom zvyku dívať sa do zeme – v hrudi sa mu niečo uvoľnilo. Akoby roztálo to, čo bolo roky zamrznuté.

Raz Erik prišiel s dvoma kelímkami čaju. V obyčajných plastových, obalených servítkou.

„Dnes ste vy boli otec. Teraz ja budem syn. Dohodnuté?“

Ján len prikývol. Nenašiel slová. V krku mu stál knedlík.

Niekedy stačí len tá jedna hodina. Aby sme uverili, že aj my niekomu chýbame. A že nie je všetko stratené.

Rate article
Wyznaj Sekret
Prenájom otcovstva na hodinu