**Denník**
“Mama, len mi nehovor, že si zabudla!” vykrikla Zuzana, vtrhla do prístodolia a odhodila z pleci drahú tašku. “Veď som ťa varovala ešte pred mesiacom!”
Alžbeta Jurkovičová sa pomaly obrátila od zrkadla, kde si upravovala svoje sivé vlasy. Ruky sa jej mierne triasli, ale pohľad zostával pokojný.
“O čom to hovoríš, Zuzanka?” spýtala sa potichu.
“Ako o čom?!” Zuzana hodila tašku na pohovku. “O Jankových štrnástich narodeninách! Zajtra mu je štrnásť! A ty si zase niekde v oblakoch?”
“Nie, pamätám si…” Alžbeta sa posadila do kresla, zložila ruky do lona. “Len som rozmýšľala, či je naozaj trepať tak hlasno…”
“Nie je treba?” Zuzana sa zastavila uprostred izby a uprela pohľad na matku. “To je môj syn! Tvoj vnuk! Štrnásť rokov! A ty hovoríš, že nie je treba?”
Alžbeta si povzdychla. Vedela, čo teraz príde. Ako vždy, keď Zuzana s vnukom prišla na víkend. Vždy bola taká – výbušná, náročná. A teraz, po rozvode, ešte horšia.
“Zuzka, upokoj sa. Všetko si pamätám. A darček kúpený, a tortu objednanú v cukrárni,” povedala unavene. “Len mám pocit, že možno nechce veľkú oslavu. Je taký tichý poslednú dobu…”
“Tichý?” Zuzana frfla. “Je puberťák! Všetci puberťáci sú tichí pred dospelými. To neznamená, že oslava nie je potrebná! Naopak, treba mu ukázať, že ho máme radi!”
Z chodby sa ozvalo vŕzganie podlahy. Vstúpil Janko – vysoký, chudý, s nepokojnými tmavými vlasmi a vážnymi očami po otcovi.
“Čau, baba,” zamrmlal a prešiel pohľadom po mame. “Čo také kričíte?”
“Nie kričíme, len hovoríme o tvojej oslave,” Zuzana okamžite zmenila tón hlasu na sladkastý. “Zajtra máš predsa narodeniny, zlato! Baba ti objednala tortu, ja som doniesla darčeky…”
“Nič nepotrebujem,” zamrmkal Janko a prisedol si na kraj pohovky. “Vystačím si.”
“Akože vystačíš si?” Zuzana sa ohradila. “Štrnásť rokov! To je dôležité!”
Janko pokrčil plecami a zabrel do mobilu. Alžbeta sa na vnuka pozrela s úzkosťou. Niečo bolo zle. Už posledných pár mesiacov bol čím ľah tichší, s ňou málo rozprával, s mamou iba jednoducho odpovedal.
“Janko, a čo by si chcel ako darček?” spýtala sa jemne.
“Nič,” odpovedal bez pohľadu.
“Ako nič?” Zuzana sa posadila vedľa neho. “Nový telefón? Alebo počítač?”
“Mama, daj mi pokoj,” zamrmlal a vstal. “Idem k sebe.”
“Kam k sebe?” Zuzana vyskočila. “Veď sme práve prišli! Poďme radšej plánovať, koho pozveme…”
“Nikoho nechcem!” Janko sa rýchlo otočil. “Chápete? Nikoho! Chcem byť sám!”
“Prečo?” Zuzana sa zľakla. “Vždy si mal rád oslavy…”
“Vždy…” Janko sa skrúveno usmial. “Vždy bolo všetko inak. Teraz nechcem, aby ste sa hrali, ako vás tešia tieto vaše narodeniny.”
Vyšiel a prudko zatvoril dvere. Zuzana zostala stáť s otvorenými ústami.
“Čo sa s ním deje?” obrátila sa na matku. “Vždy bol taký veselý!”
Alžbeta ťažko vydychla. Videla, ako sa vnuk mení. Ako trpí po rozvode rodičov, ako sa trápi medzi mamou a otcom, ako ho unavujú ich vzájomné výčitky.
“Zuzka, sadni si,” požiadala ju. “Potrebujeme sa porozprávať.”
“O čom?” Zuzana nervózne prechádzala po izbe. “Všetko je jasné! Juraj ho proti mne navádza! Viem, aký to je!”
“Nie je to o Jurajovi,” opatrne povedala Alžbeta. “Janko je unavený. Z vašich hádok, z toho, ako sa neustále presúva…”
“Akých hádok?” ohradila sa Zuzana. “Nepohádame sa! Sme kultívne rozvedení!”
“Kultívne?” Alžbeta zavrtela hlavou. “Zuzka, počujem, ako sa s otcom chlapca hádáš po telefóne. Ako sa navzájom obviňujete, ako si rozdeľujete čas s ním…”
“Bojujem za svojho syna!” vybuchla Zuzana. “To je moje dieťa!”
“A jeho tiež. A chlapec to dobre chápe. Trápi sa,” Alžbeta vstala a pristúpila k dcére. “Zuzka, drahá, možno by sme mali myslieť na neho, nie na seba?”
“Ja len na neho myslím! Preto mu chcem spraviť krásnu oslavu! Ukázať mu, že ho máme radi!”
“A možno by bolo lepšie ukázať mu, že môže byť v pokoji? Že doma má mier?”
Zuzana frfla a odišla k oknu. Vonku mrholilo a dvorek vyzeral šedivý a smutný.
“Ty si proti mne, však?” spýtala sa potichu. “Ako všetci ostatní.”
“Nie som proti tebe, dcérka. Som za Janka. A za teba tiež. Len niekedy to, čo považujeme za správne, nie je to, čo je naozaj potrebné.”
“Čo tým myslíš?”
Alžbeta sa vrátila do kresla. Dlho mlčala, premýšľala.
“Pamätáš, keď si bola malá, tiež som si myslela, že viem, čo je pre teba najlepšie. Nútila som ťa hrať na klavír, hoci si radšej kreslila. Vodila na tancovanie, aj keď si chcela šport. Myslela som, že ťa pripravujem na život.”
“A čo?” Zuzana sa napjala.
“Vyrastla si a robila si všetko naopak. Napriek mne, napriek sebe. Lebo som ťa nepočúvala. Nepýtala sa, čo chceš.”
“Čo to má s tým spoločné?” Zuzana sa otočila. “Veď hovoríme o Jankovi!”
“A o ňom hovoríme. Nechce oslavu. Povedal to. A ty ho nepočúvaš.”
“Je dieťa!A keď zajtra prišiel Juraj, všetci spolu jedli tortu a počúvali, ako Janko rozpráva o škole, a napriek všetkému, čo bolo, to bol jeden z tých vzácnych momentov, keď sa cítil ako doma.




