Mamička mi vždy hovorí, že stareť sa o vnučku je pre ňu úplne nemožné. Všade okolo mňa vidím kamarátky, ktorých mamičky bez problémov zvládajú hodiť dieťa do kočíka a ísť do práce. Moja mamička však stále opakuje: To je tvoje dieťa, ja som svoje mala v poriadku. Moja dcéra, Zuzanka, má päť rokov a chodia do materskej školy v Bratislave. Pred dvoma rokmi som po materskej dovolenke musela späť do učiteľskej práce v základnej škole, takže si často nemôžem vziať voľno. Keď by som mohla požiadať mamu, že by bola pri nás, bolo by to úžasné.
Zima je pre mamu najvoľnejšia nemá chatu ani iné výlety, tak celý deň sedí doma, pozerá TV a telefonuje s kamarátkami. Nič iné nemá, čo by robila. Minulý týždeň sme išli k očnému a zistili, že Zuzanka má problémy so zrakom. Zavolala som mame a povedala som jej, že musíme na desať dní šliapať do kliniky v Košiciach. Vyzdvihneme ho z materskej o 13:00 a ráno ho odvezieme. Všetko je blízko materská, klinika aj mamin dom.
Môj syn je dobre vychovaný, a mamička to vie. Nie je naštvaná, nevybuchuje, neplodí žiadny hluk, len pije, čo jej podám. Napriek tomu má k tomu veľkú odolnosť. Raz som potrebovala mamu, lebo ja aj manžel museli ísť do práce.
Bolo by fajn, keby prišla a pomohla nám pár dní, ale ona to nedokáže. Našťastie máme blízko rodinu, ktorá nám môže vyriešiť. Moja stará mama býva hneď vedľa a v poslednej dobe nemá nič na práci, takže by mohla dať deťu pozor, kým sme v práci. Neplatíme nič extra, lebo je to len pár minút od nás, a to by nám s manželom uľahčilo veľa stresu.
Keď mamička odišla do dôchodku, ja jej pomáham finančne. Peniaze jej posielam dvakrát mesačne a platím celý jej byt. Keď idem s manželom do obchodu, beriem ju so sebou a ona sama zaplatí. Na sviatky jej darujem pekné a drahé darčeky. Všetko to berie ako samozrejmosť myslí si, že je to moja povinnosť, lebo som jej dcéra, a že ja jej musím nosiť jedlo a platiť nájom. To mi vôbec nedáva zmysel! Moje dieťa je môj problém, nie niečo, čo musím zvládať pre niekoho iného.
Zdá sa, že staré mamky nie sú povinné pomáhať svojim deťom, a napriek tomu to robia. Je to podľa teba správne? Bolí ma to snažím sa pre mamu, a ona to neocení.




