So spomínam na tie časy, akoby to bolo dávno, keď som žila s mužom, ktorého som milovala. Pred svadbou sme spolu chodili tri roky, po svadbe sme spolu boli ešte ďalšie dva. Bol mojou prvou i jedinou láskou. Nikdy som sa ani len nepozrela na iného muža. No môj muž Miroslav bol odjakživa veľmi žiarlivý.
Naše dieťa bolo plánované. V ten deň, keď mi test ukázal dve čiarky, boli sme obaja nesmierne šťastní. Miroslav sa vždy túžil stať otcom syna. Bol presvedčený, že čakáme chlapca hovoril o tom hneď od prvého dňa môjho tehotenstva. O to viac nás prekvapilo, keď nám na ultrazvuku oznámili, že čakáme dievčatko.
Od tej chvíle sa Miroslav začal správať podivne. Začal naznačovať, že som mu bola neverná. Tvrdil mi, že v jeho rodine rastú iba silní chlapci, že u nich sa rodia iba synovia. Veď aj on má iba bratov, jeho otec tiež nemal žiadnu sestru. Akoby zabudol, že o pohlaví dieťaťa nerozhoduje dedičstvo, ale náhoda a príroda. V duchu som mala chuť mu tú biológiu vysvetliť jasnejšie. Celé tehotenstvo som ešte dúfala, že sa stane zázrak a narodí sa syn, ale napokon som priviedla na svet dcérku, ktorú sme pomenovali Katarína.
Môj manžel sa tváril, že má z dcéry radosť, ale bolo zrejmé, že sa len premáha. Postupne začal trvať na tom, že dieťa nie je jeho. Do rečí sa pustili aj svokrovci. Hĺboko ma ranili, tie ich podozrenia a hlúpe poznámky. Problémom bolo aj to, že Katarínka sa na Miroslava vôbec nepodobala. On tmavovlasý, hnedooký, ona svetlovlasá, belasooká ako vystrihnutá moja kópia z detstva. Denne som mu vysvetľovala, že je to normálne, že gény môžu preskočiť generáciu, no nikdy som ho nedokázala presvedčiť.
Takto to trvalo celé štyri mesiace. Bola som už vyčerpaná z večných hádok, dokazovania a vysvetľovania. Potom sa však všetko akoby zrazu upokojilo. Miroslav sa stal láskavým otcom, začal sa o dcéru starať, mal ju veľmi rád. Myslela som si, že si na Katarínku zvykol, že prijal, že sa podobá na mňa no pravda bola iná.
Oslava prvých narodenín našej Kataríny bola veľká, dom plný hostí, najmä z Miroslavovej strany. Každému bolo jasné, že dievčatko je môj obraz. Môj muž to vnímal čoraz citlivejšie, svokrovci len prikladali polienka do ohňa svojimi rečami o tom, že vychováva cudzie dieťa. Raz to už Miroslav nevydržal a pred inými priznal, že má stopercentnú istotu, že Katarína je jeho dcéra vraj preto, že dal urobiť test otcovstva.
Ajhľa, večer som sa ho na to spýtala. Priznal, že keď mala Katarína štyri mesiace, tajne si dal urobiť DNA test. Výsledok ukázal, že je naozaj jej otcom. Ale on mi o tom nič nepovedal. Až vtedy som pochopila, prečo sa jeho správanie náhle zmenilo nie city k nám, ale výsledok toho testu. Strašne ma to bolelo, cítila som, akoby na mňa vyliali vedro špiny. Ako mi mohol neveriť? Ako mohol o mne pochybovať až do takej miery, že to riešil potajomky testom? Ako máme ďalej spolu žiť, ak mi už na začiatku nevedel dôverovať?
Moja dôvera zmizla. Ten deň som si uvedomila, že nemôžem zostať vedľa človeka, ktorý si ma nevie ani vypočuť, nieto ešte veriť. Rozhodla som sa požiadať o rozvod. Miroslav bol šokovaný. Vysvetľoval, obhajoval sa, ale ja som ho už nepočuvala tak, ako on pred rokom seba. Jeho rodina na mňa kričala, že som sa zbláznila, vraj pre toto sa rozvádzajú len blázni a budem to ľutovať. Mne však už bolo všetko jedno. Moji rodičia to najprv nepochopili, ale pustili ma domov.
Dnes už viem, že by som nikdy nedokázala žiť s človekom, ktorému nedôverujem a ktorý neverí mne. Radšej si vychovám dcéru sama, ako by som mala prežiť život v strachu a ospravedlňovaní.
Čo si o mojom rozhodnutí myslíte vy?




