Podnájomníčka

PODNÁJOMNÍČKA

Zimný podvečer na sídlisku v Bratislave bol nezvyčajne príjemný. Vzduch síce ľahko štípal, ale vianočné svetlá už začínali blikať v oknách a cez deň hrialo slnko, ktoré sa teraz lúčilo so snehom trblietajúcim sa pod jemnou vrstvou mrazu.

Šla som pomaly, nedbalo, tešila sa z krásneho večera. Už mám po šesťdesiatke no vysoká, vedno dôstojná postava, kožené čižmy a krásny kožuch z modrej norky mi vždy dodávajú sebavedomie. Aj keď mladosť za mnou, viem si život užiť a dobre viem, čo si môžem dovoliť.

Manžel mi zomrel pred desiatimi rokmi. Dlho som trúchlila, veď sme prežili pekné roky v láske i vo vzájomnom porozumení. Syn nám vyrástol do slušného muža, zložil si rodinu v Žiline a mňa, Ľubomíru Hruškovú, urobil dvakrát babkou. Ale často sa nestretávame práca mu nedovoľuje prísť, má toho dosť. Našťastie, cez videohovor sa ozveme.

Nežijem zle mám dve byty, z jedného mám skromný dôchodok a druhý prenajímam, zo zvyšku prilepší aj syn, hoci ho nikdy o to nežiadam. Sviatky boli krásne. Syn s rodinou mi pod stromček doniesol kráľovský dar tento kožuch, v ktorom teraz kráčam po sídlisku.

Nebola to však len obyčajná prechádzka. Mám dnes vybrať nájomné od podnájomníkov z mojej garsónky na Ťahanovskej. Už päť rokov tam býva mladý pár s dieťatkom keď sa sťahovali, ešte boli dvaja, ale dnes je malý Šimonko dvojročné, bucľaté slniečko. V kabelke som mu priniesla čokoládu.

Nájsť slušných podnájomníkov nie je len tak. Viackrát som sa popálila raz ostali dlhy, raz som tri týždne upratovala pol bytu. Teraz si chodím každý mesiac prevziať nájom, pozrieť byt i uhradené šeky za plyn a elektrinu. S týmto párom však môžem byť v kľude. Zásadne jednáme hlavne s pani podnájomníčkou, s Veronikou.

Veronika je nežná, útlá, s bledou pleťou, belasé oči jej žiaria a na prvý pohľad by ste neverili, že má už 24 rokov a synček patrí jej. Byt drží vo vzornom poriadku, je milá, vždy načas platí. S jej manželom som sa nikdy veľmi nebavila. V obývačke sa zvyčajne len rozvaľuje pred telkou, inokedy ho niet doma. Zamumle pozdrav, ale rozhovor nikdy nerozvinie. Občas mi napadlo, že popíja, ale do môjho vzťahu k nemu ako podnájomníkovi to nepatrí nikdy neurobil škodu.

Cestou vo výťahu na piate poschodie som premýšľala, či sa mi podarí ešte pred zatvorením rybárne kúpiť si lososa. Práve z podnájmu si zvyknem prilepšiť na všelijaké lahôdky, čo si dôchodkyňa nemôže každý deň dovoliť. Ale prečo nie? Treba žiť, nevie človek, koľko je mu vymedzené.

Zazvonila som. Kľúče mám, ale vchádzať bez pozvania by som si nedovolila k slušným ľuďom treba s rešpektom. Tentoraz mi otvorila Veronika, no jej výraz mi stiahol srdce. Oči mala úzke, zapuchnuté od plaču a jej ruky sa triasli.

Odstúpila, ledva sa držala na nohách, ruky prekrížené na prsiach, aby utíšila chvenie.

Čo sa deje, Veronika? Nevyzeráš dobre… Stalo sa niečo? spýtala som sa a vstúpila dnu.

Pri pohľade na chaos v byte som pochopila, že niečo nie je v poriadku. Na koberci veci, otvorená skriňa, polovica políc prázdna, malý Šimonko sa sám hral s autíčkom. Jej manžel nebol doma.

Veronika vytiahla zo stoleka šeky a vtisla mi ich do ruky. Aj tie sa jej triasli.

Všetko je zaplatené, ale tento mesiac vám nemám čím zaplatiť, pani Hrušková. Ostávam vám dlžná. Zbalíme sa so Šimonkom a zajtra sa odsťahujeme.

Nemusela plakať slzy jej už dávno vyschli. Akurát stuhnuté líca, pokrivené od vyčerpania, hovorili za ňu.

Preboha, čo sa stalo, Veronika? Kde je tvoj manžel? Prečo odchádzate?

Sadla si na gauč, objala si hlavu rukami a sťažka začala hovoriť.

Už pol roka sa cítim zle, len som to zanedbávala. Keď Šimona vzali do jaslí, išla som po vyšetreniach… povedali mi, že mám rakovinu. Muž, keď sa to dopočul, zbalil si veci, povedal, že ho teta zomrela na onkológii a že on na to nemá žalúdok. Vraj si zato môžem sama. Chce sa rozviesť.

Zostala som bez peňazí, som na materskej, ledva čo dostávam od štátu. Všetko, čo som mala, padlo na energie. Na nájom nemám, pani Hrušková. Odpustite mi, ale musím odísť. Zajtra zbalím, čo ešte môžem, a ideme za mojou starou babkou do dediny, inam nemám kam.

Sadla som si vedľa nej. Malé, chradnúce stvorenie, zúfalé, a pri nej to bucľaté detské slniečko. Na rybu môžem zabudnúť pomyslela som si prvé, ale vzápätí sa zahanbila. Tu predomnou je ozajstná bolesť.

Položila som jej ruku na rameno.

Dosť bolo sĺz. Aký máš plán? Idú ťa hospitalizovať? Máš niekoho, kto ti pomôže?

Nemám nikoho. V onkocentre mám byť už zajtra na biopsii, ale nemôžem tam nechať Šimonka. Nikto iný ho nepostráži. Nechcem ho dať babičke, je už veľmi stará a slabá. A v meste nemám ani na stravu.

Prečo to vzdávaš? Nebývaš predsa v lese! Nie každý je ako tvoj muž. Ja ti pomôžem. O Šimona sa postarám, pokiaľ pôjdeš na vyšetrenie. S platením si nelám hlavu. Keby som mala posledný krajec chleba, delím sa. Sľubujem ti, postarám sa o váš byt aj chlapčeka. Príď sa ráno rozlúčiť, vysvetli mi, do ktorej škôlky Šimonko chodí, všetko ti vybavím.

Veronika na mňa mlčky hľadela a slová jej akosi nedochádzali. Určite si ma predstavovala inak vždy upravená, rázna, možno až povýšenecká. Čakala krik kvôli nezaplatenej garsónke, nie ľudskú ponuku. Ale ja som cítila, že teraz je dôležité ju podržať.

Keď sa mi v krku začal tvoriť knedlík, vymenila som sentiment za upevnený tón.

Dobre, pôjdem. Ráno som tu, o šiestej pre malého. Priprav sa a naber silu.

Ten večer som nakoniec šla do Lidla nie po lososa, ale po krupicu, kuracie mäso a pár základných vecí. Ráno som stála pred ich bytom presne, ako som sľúbila.

Šimonko bol poklad usmievavý, trošku nesmelý, ale rýchlo sa odvážil a so mnou sa nebál. O Veroniku som sa bála každú minútu. Premieľala som dokola jej trápenie v hlave. Ako mohla tak mladá žena naraziť na takú skúšku?

Biopsiu jej urobili a za dva dni bola naspäť nič nebolo rozhodnuté, len čakanie. Keď mi však zavolala so správou, jej hlas znel šťastne ako nikdy.

Pani Hrušková, je to prvé štádium. Možno len jedna operácia a bude so mnou dobre!

Pocítila som úľavu za oboch.

Vidíš, neklesaj na duchu. Muž ťa zradil, ale aspoň si ušetrila čas na niekoho lepšieho. Kedy ideš na operáciu?

O mesiac, sú poradie. Medzitým by som mohla ísť k babke do dediny… veď by ste mohli garsónku prenajať, necítim sa dobre bývať zadarmo.

Dosť, nebľaboť. Bývaj tu a staraj sa o Šimona a seba.

Pri tej debate sa jej vozík chlebíka zas raz naplnil lekárom predpísanými potravinami a pre malého niečo na zub. Veronika vedela byť vďačná, ale o to viac som bola presvedčená, že konám správne.

***

Prešlo rok a pol.

V jednej z najlepších bratislavských reštaurácií bola veselá svadba. Sedela som na čestnom mieste po boku nevesty, a hocikto by si myslel, že som jej mama.

Veronika svietila v bielom, s diadémou vo vlasoch krásna, čulá a zdravá. Vydávala sa za mladého lekára Mareka, ktorý jej pred časom robil onkologickú operáciu. Sprvoti sa ho bála, neverila, a ani ja som si nemyslela, že by z toho mohol byť román. Ale keď jej život visel na vlásku, práve Marek jej dal nádej a odvtedy stál pri nej.

Sama v novom byte, Šimon aj Veronika vošli k nemu žiť. Mne ostal opäť voľný byt, ale v duši nová rodina navyše. Syn s rodinou síce žije ďaleko, ale Veronika s malým ma nikdy neopustia.

Na svadbe som si podsunula tanierik s lososom, konečne so štipkou prepychu. Usmievala som sa do taniera, keď som si spomenula, ako som si raz túto radosť odoprela, lebo bolo treba myslieť na druhých. To, čo som získala, je však viac: takmer druhá dcéra. Nemali by ste veriť všetkým, akých stretnete, ale nádej i náhodné spojenia vedia zmeniť celý život.

Keď sa Veronika postavila s pohárom nad hlavu, zaligotala jej v oku slza a hlas sa zlomil.

Chcem poďakovať žene, ktorá je pre mňa viac než mama. Bez pani Hruškovej by som tu dnes nestála. Ďakujem jej za všetko a ďakujem Bohu, že mi ju postavil do cesty.

V tej chvíli som si definitívne uvedomila, že v živote to najdôležitejšie nie je mať, ale byť tu pre niekoho. A to je poznanie, ktoré mi už nik nevezme.

Rate article
Wyznaj Sekret
Podnájomníčka