Pochopila som všetko neskoro: až keď manžel ochorel, uvedomila som si, ako veľmi ho milujem.

Pochopila som to príliš neskoro: až keď manžel vážne ochorel, uvedomila som si, ako veľmi ho milujem.

Keď som sa vydávala za Mateja, mala som len dvadsaťpäť rokov. Čerstvý diplom v ruke, celý svet predo mnou. Bola som sebavedomá, hrdá na svoju inteligenciu a vzhľad, presvedčená, že si môžem vybrať akéhokoľvek muža. Obklopovali ma ako motýle okolo lampy a ja som vedela, že ma potrebujú. Páčila som sa im, túžili po mne a lichotili mi.

Matej bol jedným z nich. Trochu nesmelý, hanblivý, ale neuveriteľne dobrý a pozorný, s očami plnými oddanosti. Vždy bol po mojom boku, plnil všetky moje vrtochy a trpezlivo znášal moje ostrosti. Pamätám si, ako sme raz boli na večeri s priateľmi. Trochu som to prehnala a neodmietla som, keď navrhol, aby sme šli k nemu. V tú noc som bola napätá, podráždená, a on ma dokázal utíšiť. Vtedy sa mi zdalo, že to bude len raz.

Ale všetko sa zmenilo. O mesiac som zistila, že som tehotná. Keď sa to Matej dozvedel, žiaril šťastím. Ihneď ma požiadal o ruku a ja… som súhlasila. Hoci som si vedľa seba predstavovala úplne iného muža – sebavedomého, odvážneho a fascinujúceho. Ale Matej bol príliš jemný, príliš pohodlný. No myslela som si: ak to tak osud zariadil, musí to tak byť.

Vydali sme sa, nasťahovala som sa k nemu a čoskoro sme mali syna. Matej by ma doslova nosil na rukách – v pravom slova zmysle. Nedovolil mi zdvíhať nič ťažké, rozmaznával ma darčekmi, varil, upratoval a staral sa o syna. Cítila som sa ako v príjemnej teplej klietke, z ktorej sa mi vlastne ani nechcelo uniknúť, ale niečo vo mne túžilo po niečom inom.

Keď mal syn ešte ani nie rok, znovu som otehotnela. Najskôr som sa zľakla, uvažovala som o potrate, ale mama ma presvedčila: „Porodíš, deti budú spolu rásť. Teraz je to ťažké – ale potom to bude lepšie.“ Poslúchla som. Druhé tehotenstvo prebehlo už v známom duchu a Matej bol stále nežný a starostlivý. Nikdy na mňa nezvýšil hlas, nezakazoval mi chodiť s kamarátkami von, nekontroloval ma, nevyčítal mi. Bol tu – vždy.

Ale v hlboko v duši som postrádala vášeň. Tú lásku, o ktorej sa píše v knihách a spieva v pesničkách. Nedokázala som sa zastaviť – a neraz som si dovolila romániky mimo domova. Krátke, prchavé, s tými, ktorí rozžiarili iskru, no nedávali teplo. Vždy som sa však vrátila domov. Pretože len s Matejom som sa cítila skutočne chránená. On to tušil. Pravdepodobne to vedel. Ale nikdy nepovedal ani slovo. Len… ma stále miloval.

Čas plynul. Deti rástli. Žili sme ako tisíce iných rodín a ja som sa nad ničím zvláštnym nezamýšľala. Myslela som, že som prijala kompromis: áno, mohla by som byť s niekým viac fascinujúcim, úspešným, vášnivým… ale zvolila som stabilitu. Pokoj. Rodinu.

Potom Matej ochorel.

Najprv to vyzeralo ako nič vážne. Chrípka, slabosť. Nevenovali sme tomu pozornosť. Ale po pár týždňoch začal rýchlo strácať sily. Analýzy, vyšetrenia, lekári. A diagnóza, ktorá zrazí na kolená: rakovina.

Svet sa zrútil.

Nepamätám si, ako som stála v tej nemocničnej izbe, počúvala lekára, ako som potom kráčala po ulici, necítila som zem pod nohami. Práve v tom momente som si uvedomila, ako veľmi mi na ňom záleží. Ako veľmi ho milujem. Ako veľmi sa bojím straty. Ako si neviem predstaviť život bez neho.

Odvtedy som sa od neho nepohla. Nemocnice, kliniky, procedúry. Držala som ho za ruku, keď ho to bolelo. Utierala som mu čelo, keď mal horúčku. Hladiť ho po chrbte, keď nemohol zaspať. A vo mne stále kliečilo: „Bože, len nech prežije!“

Prosila som Boha, osud, vesmír – kohokoľvek. Len aby zostal so mnou. Prisahala som si, že ho už nikdy nezradím, že sa už nikdy nepozriem po inom mužovi. Pretože teraz viem: Matej je moja láska. Skutočná. Hlboká. Tichá, ale nerozbitná.

Lekári nám dali nádej. Povedali, že šanca je. A my bojujeme. Každý deň. Som pri ňom. Som silná. Som jeho žena – skutočne.

Neviem, čo bude ďalej. Ale viem presne, že teraz som pripravená prejsť s ním akúkoľvek cestu. Až dokonca. A ak mi jedného dňa bude súdené zavrieť mu oči, urobím to s láskou. Ale verím, že všetko bude inak. Verím, že sa zotaví. Že budeme spolu. Že ešte uvidíme, ako sa naše deti vydávajú, ako sa vnúčatá preháňajú po dome. Že sa dožijem toho dňa, keď s vráskami na tvári a šedivými vlasmi ma vezme za ruku a povie: „Ďakujem, že si bola pri mne.“

Modlím sa každý deň. Za neho. Za nás. Aby mi bolo dopriate ešte trochu času s tým, koho skutočne milujem. Síce neskoro… ale úprimne.

Rate article
Wyznaj Sekret
Pochopila som všetko neskoro: až keď manžel ochorel, uvedomila som si, ako veľmi ho milujem.