Po tejto príhode s technickým kreslením som pochopila: Je lepšie po svojom, ako dokonale, ale nie podľa seba

Po tom, čo sa stalo s tým rysovaním, mi to došlo: Radšej vlastné nedokonalé, než cudzie dokonalé.

Štvorka za každú cenu. Takto mi mama spravila domácu úlohu a čo ma to celé naučilo.

Fáza 1: Ideálna čiara keď snažiť sa už nestačí

Na druhý deň som ukázala výkres učiteľke a srdce mi padlo až do žalúdka.

Pani Beňová si vzala papier dvoma prstami, akoby sa bála, že si niečo zašpiní. Chvíľu mlčala, podvihla papier proti svetlu, prižmúrila oči, vzala pravítko, prebehla ním pozdĺž rámčeka a dlho kontrolovala, či tam niekde niečo nesedí.

Sedela som na kraji lavice úplne nervózna. Hlavou mi prebehlo: teraz povie päť, teraz konečne… veď mama to spravila tip-top. Mama predsa nevie spraviť nič zle.

Pani Beňová sa na mňa pozrela a tentoraz v jej očiach nebola obvyklá irónia, ale niečo iné. Nie rešpekt. Skôr… hnev, trošku maskovaný záujmom.

Ty si to rysovala? spýtala sa podozrivo vecne.

Prehltla som.

Áno.

Mierne sa uškrnula.

To je zaujímavé. Tak mi vysvetli, prečo je tu iný typ čiary na osi súmernosti? A prečo je tu iná hrúbka?

Len som na ňu pozerala, lebo som fakt nevedela odpovedať. Nad čiarami som ani nerozmýšľala. Včera som len sledovala, ako mama s prehľadom vedie ceruzku, akoby kreslila dokumentáciu do fabriky, nie domácu do deviateho ročníka.

Ja… začala som, ale hlas mi preskočil.

Ja… zopakovala s takým tónom, že ma až priklincovala. Výborne. Sadni si. Dva.

Trieda stíchla. Dokonca aj tí, čo bežne šepkali vzadu, boli úplne ticho. Cítila som ako mi horí tvár.

Ale… prečo? vypálila som. Veď… je to správne…

Pani Beňová položila papier na stôl doslova ako bodku.

Pretože to NIE JE TVOJE. A ja to vidím.

Akoby som sa prepadla pod podlahu. Chcela som kričať, že som sa snažila, bola som unavená, už mám dosť stále tých štvoriek, že ja… Ale v krku mi stál obrovský uzol.

A zajtra, dodala, prines rodičov. Keď máte doma takýchto pomocníkov. Porozprávame sa.

A otočila sa, akoby som už prestala existovať.

Fáza 2: Domáci súd keď mama prvýkrát sprísnela

Domov som sa vrátila biela ako stena. Mama stála v kuchyni v župane, s hrnčekom čaju, unavená z práce. Hneď som hodila tašku na zem a vychrlila:

Dala mi dvojku. Povedala, že výkres nie je môj. A zajtra chce prísť rodiča.

Mama chvíľu len hľadela. Potom pomaly položila hrnček.

Dvojku? zopakovala. Za taký výkres?

Áno.

A chce rodiča?

Prikývla som.

Mama ticho odišla k skrini. Vytiahla hrubú zložku na gumičku, kde mala všelijaké staré papiere: diplomy, osvedčenia, staré ocenenia. Vždy si všetky dokumenty strašne strážila, akoby v nich bola jej osobná história.

Tak zajtra prídem, povedala úplne vyrovnane.

Vo vnútri vo mne niečo zamrzlo. Na jednej strane úľava mama to vyrieši. Ale na druhej strane strach: čo ak sa to ešte zhorší?

Mami… a nemusela by si? skúsila som opatrne. Ona potom… bude horšia…

Mama sa zatvárila prísne:

Danka, kreslila som to ja, aby som dokázala. A bola to chyba. Nie preto, že by som to nevedela. Ale preto, že teraz nevieš obhájiť svoju prácu lebo nie je tvoja.

Schúlila som sa do seba.

Ale… je nespravodlivá…

Možno áno, mama prikývla. Ale zajtra sa nebudeme baviť o výkrese. Ale o tom, čo je čestnosť. A o tom, že dospelí dokážu byť niekedy zákerne malicherní.

Fáza 3: Rodičovský deň keď učiteľka prvýkrát stratila reč

Na druhý deň mama prišla do školy ešte pred zvonením. Videla som ju na chodbe kľudná, s vlasmi úhľadne zopnutými, s doskami pod pazuchou. Nesla sa ako človek, čo je zvyknutý presadzovať svoju pravdu na poradách, v projektovom ateliéri, medzi kolegami.

Pani Beňová nás privítala v kabinete. Vo vzduchu bolo cítiť kriedu a gumy. Na stene viseli normy a pravidlá.

No čože, povedala povýšene sladučkým hlasom. Mamka sa konečne ukázala. Výborne. Viete, Danka odpisuje.

Mama ani brvou nepohla.

Zaujímavé. Tvrdo teda hovoríte, že moja dcéra to nemohla zvládnuť sama?

Samozrejme, povedala Beňová s výrazným uspokojením. To je práca dospelého človeka.

Zdvihla papier, akoby mala dôkaz na súde.

Príliš rovné, príliš čisté. Ona to nevie.

Stála som vedľa a cítila som sa ako malá, odhalená a totálne zahanbená.

Mama natiahla ruku.

Pozriem sa na to.

Učiteľka jej ho podala s pobavením. Mama prehánela papier očami a v tom sa jemne usmiala.

Áno, povedala ticho. Toto je naozaj práca dospelého. Moja úroveň.

Pani Beňová zamrkala.

Prepáčte?

Mama otvorila zložku a ukázala preukaz.

Jarmila Kováčová. Projektantka s tridsaťročnou praxou.

Učiteľka na chvíľu stratila rezkosť.

Mama pokračovala:

Áno, vypracovala som tento výkres na žiadosť dcéry. Zo slabosti. Lebo ju už nebaví stále dostávať štvorky, nech sa akokoľvek snaží. Ale teraz ma trápi niečo iné. Naozaj považujete za správne verejne ponižovať dieťa namiesto toho, aby ste si v kľude preverili jeho vedomosti?

Ja… ja som ju neponižovala! vybuchla učiteľka. Ja len…

Práve ste povedali to nevie spraviť. To je ponižovanie, pripomenula jej mama pokojne.

Učiteľka zovrela pery.

Tak si teda nechajte svoju dcéru spraviť rovnaký výkres predo mnou. Od nuly.

Mama sa obrátila ku mne.

Zvládneš to?

Otvorila som ústa a opäť som nedokázala ani slovo. Lebo ten výkres nebol naozaj môj. Chcela som dokázať, no vlastne som iba poprosila o záchranu.

Mami… zašepkala som.

Mama prikývla. A na moje prekvapenie za mňa nebojovala do konca.

Zvládne, povedala. Ale nie dnes. Dnes vezmem rozhovor iným smerom.

Povedzte úprimne: Prečo Danku nikdy neoceníte na päťku? Vidíte chyby alebo len jej tvár?

Učiteľka očervenela.

Známkujem podľa úrovne!

Tak nám dajte jasné kritériá, požiadala mama vecne. A uvidíme.

Pani Beňová razom vstala.

Nie som povinná sa niekomu spovedať!

A vtedy mama povedala vetu, ktorou v triede nastalo hrobové ticho:

Tak potom nie ste pedagogička, ale dozorkyňa.

Fáza 4: Týždeň pravdy keď mama prestala zachraňovať a začala učiť

Večer mama nenapomínala. Neprednášala mi kázne. Len vytiahla čistý výkresový papier, rozsvietila lampu a povedala:

Sadni si. Začneme odznova. Ale teraz ty.

Ja to nezvládnem, zhlboka som vydýchla.

Zvládneš, povedala pokojne. Ale bude to bolieť. Lebo sa budeš musieť naučiť.

Sedeli sme až do noci. Mama mi ukazovala, ako držať ceruzku, ako tlačiť, ako viesť čiaru a nebáť sa opravovať. Ako necítiť hanbu skúšať odznova.

Chyba nie je hanba, opakovala. Chyba je miesto, kde rastieš.

Bola som unavená, chcelo sa mi plakať. Ale na tretí deň zrazu moje čiary prestali kľučkovať. Na piaty už rámčeky sedeli. Na siedmy raz som sa na svoj papier prvýkrát pozrela bez hanby.

No, vidíš, povedala mama. Toto je už tvoje.

Výkres nebol dokonalý ako mamin. Ale bol úprimný. A bolo v ňom cítiť kúsok mňa môj boj, moju ruku, moju snahu.

Fáza 5: Písomka pri tabuli keď už učiteľka nemohla uniknúť

O týždeň Beňová oznámila skúšku: mali sme narýsovať podľa zadania, priamo v triede, bez prípravy.

Sadla som si, rozložila nástroje. Ruky sa mi triasli. No mama ma doma naučila aj to, ako dýchať.

Kreslila som pomaly. Raz som spravila chybu gumovala som. Druhýkrát zase. No svet sa nezrútil.

Keď prišla pani Beňová, mala som takmer hotovo.

Mlčky pozerala na papier, celkom dlho, až príliš dlho.

Tak? nevydržala som.

Zdvihla zrak.

Štyri, vyhlásila konečne.

A v tom som necítila, že vybuchnem ako predtým. Len som sa pokojne spýtala:

Prečo nie päť? Kde je chyba?

Trochu sa zamračila.

Tu… ukázala. Hrúbka čiary nesedí.

Sklonila som sa.

Kde presne?

Zašepkala ticho:

Dobre, päť.

Trieda zalapala po dychu. Zo zadu som počula tichý komentár: No teda…

Pani Beňová mi podala papier a dodala, tentoraz potichu, takmer bez zvyčajnej tvrdosti:

Ty… si sa fakt snažila.

Nebolo to ospravedlnenie. Ale bolo to prvé ľudské slovo od nej za celý rok.

Fáza 6: Spadnutá koruna prečo bola taká

O pár dní si ma zavolala zástupkyňa. Myslela som si, že nasleduje ďalšie vyšetrovanie. Ale ona len povedala:

Danka, si šikovná. A… nevšímaj si toľko. Pani Beňová si prechádza ťažkým obdobím.

Prekvapene som sa spýtala:

Ako to myslíte?

Vzdychla si.

Kedysi pracovala v projektovom ateliéri. Potom… ju prepustili. Škola nie je jej sen, je to nútené. Hnevá sa na život… a niekedy sa to odrazí na deťoch. Nie je to správne, ale stáva sa.

Odchádzala som s guľou v hrdle. Nebolo mi lepšie ale pochopila som viac. Nie je príšera. Je to človek, ktorý len nezvládol život.

A vtedy som prvýkrát poriadne pochopila mamu spravodlivosť nie je pohodlná. Spravodlivosť je v tom, že sa nenecháš zlomiť, ani keď má druhý ťažké časy.

Fáza 7: Posledná lekcia keď si zvolíš sám seba

Na konci roka som pristúpila k pani Beňovej sama. Sedela pri okne, opravovala zošity. Podala som jej môj najlepší výkres.

Toto je môj, povedala som.

Pozrela a prikývla.

Vidím.

Nadýchla som sa.

Vtedy… keď ste mi dali dvojku… mali ste pravdu. Nebol môj.

Zdvihla na mňa oči.

A tvoja mama… po pauze povedala, je silná žena.

Áno, usmiala som sa. A naučila ma, že radšej spraviť niečo vlastnou rukou zle, ako cudzou dokonale.

Pani Beňová sa prvýkrát naozaj úprimne pousmiala.

To je správna lekcia, povedala.

A dala mi päťku do žiackej knižky. Bez rečí.

Epilóg: Po rokoch keď sa rysovanie stane cestou

Prešlo veľa rokov. Dala som sa na architektúru sama som tomu neverila. No vždy, keď mi pri projektoch triasla ruka, spomenula som si na tú kuchyňu, čistý výkres, lampu a mamin hlas: Chyba je miesto rastu.

Raz, po štátniciach, som bola na odbornej výstave a zbadala som známu postavu. Pani Beňová stála pri stánku so školskými prácami. Prvá ma spoznala.

Danka? spýtala sa.

Áno, usmiala som sa. Ja.

Chvíľu mlčala, potom ticho povedala:

Nebola som… v všetkom spravodlivá. Ale v tomto áno. Prepáč.

Bolo to stručné, bez pátosu. Ale stačilo mi to.

Prikývla som.

Ja som už dávno odpustila. Vďaka vám som spoznala, čo je nespravodlivosť a naučila sa nevzdať.

Pozrela na moju menovku architektka.

Takže si sa nakoniec naozaj naučila rysovať.

Naučila, prikývla som. Ale hlavne som sa naučila vybrať si, kým chcem byť.

A keď som vyšla z haly, hneď som chcela volať mame. Len tak povedať:

Mami, ďakujem. Že si mi raz nedokázala pravdu za mňa, ale naučila ma spraviť to sama.

Rate article
Wyznaj Sekret
Po tejto príhode s technickým kreslením som pochopila: Je lepšie po svojom, ako dokonale, ale nie podľa seba