Bolo to už pred rokmi, no niekedy sa mi to všetko vybaví, akoby to bolo včera. Osem dlhých rokov som prežila v manželstve so svojím mužom. Myslela som si, že je to obyčajný človek, primeraný chlap ako väčšina, no keď prišiel rozvod, ukázalo sa, aké skazené má srdce. Dnes mi je až zle, že som s ním strávila toľký čas, ale aspoň som sa ho zbavila a som vďačná, že je to už za mnou.
Pred svadbou sme spolu chodili asi rok, takže deväť rokov sme tvorili pár. Za ten čas sme si doma prešli všeličím. Hádky, zmierenia, radosti i bolesti. Myslela som si, že takto to má každý a že to je normálne. Aj moji rodičia si vo svojom živote prežili všelijaké veci, a predsa sú spolu už päťdesiat rokov a zvládli to.
Máme jedného syna teraz má už šesť, keď sme sa rozvádzali, ledva mal päť. Môj muž sa oňho nikdy nestaral. Vyhováral sa, že je ešte malý a že keď podrastie, bude sa mu viac venovať. Ani v domácnosti nepomohol. Nanajvýš umyl riad alebo vyniesol smeti. Jeho mama ho vychovala presne v duchu: “domáce práce sú len pre ženy, chlap sa k nim nemá čo starať”.
Moja svokra bola zvláštna kapitola. Chvála Bohu, že bývala v inom meste v Banskej Bystrici, a k nám do Bratislavy prišla len trikrát do roka. Vždy, keď prišla, bol hneď v dome rozruch. Akoby pomoc muža v domácnosti bola nepredstaviteľná, každý s ňou súhlasil, a keď sa objavila, hádky prepukli naplno.
Najviac som nenávidela tie jej “múdra” o živiteľovi a strážkyni domácnosti. Väčšinu nákladov som niesla ja, môj plat bol omnoho vyšší ako jeho a on sám žil z ruky do úst. Tak je ťažko povedať, kto živí rodinu a kto toho “mamutika” ťahá.
Posledný rok bol najťažší. Manželovi sa v práci prestalo dariť. Najprv sa zdalo, že firma v čase pandémie obstojí, no nakoniec sa potopila. Všetkých prepustili. Manžel začal hľadať nové miesto ale stále niečo nebolo v poriadku: plat nízky, ďaleko, málo skúseností, čudné podmienky. Tak len preskakoval z ponuky na ponuku, kým ja som ťahala domácnosť na smeny. Prvú v robote, aby som mohla vyzdvihnúť syna zo škôlky, a druhú doma.
Manžel stále “hľadal prácu” a viacej mi len sľuboval, ako by mi pomohol. Samozrejme, že som bola nespokojná. Hádky pribúdali, dvere trieskali, nocovala som u kamarátky. Dala som mu poslednú šancu, on ju nevyužil.
Nakoniec som sa rozhodla a zbalila mu veci. Vyhodila som ho z bytu, ktorý mi ešte pred svadbou darovali rodičia, a podala žiadosť o rozvod. Niekoľkokrát sa ma ešte pokúšal udobriť, ale bola som už unavená a jeho slovám, sľubom a uisteniam som neverila.
Rozviedli sme sa, no dodnes je môj bývalý manžel s matkou posadnutý pomstou. Po mojom chrbte rozlieva žlč pred svojimi príbuznými, čo ma nezaujíma, ale začal vyvolávať aj mojim rodičom a klebetil a vymýšľal rozličné nepríjemnosti. To už ma mrzelo, rodičia majú svoj vek a tieto stresy naozaj nepotrebujú.
Raz, keď som nebola doma, použil ešte svoju starú kľúčenku, vošiel do bytu a odniesol mi notebook, zimný kabát, mikrovlnku a všetko, čo sa mu hodilo aj moje zlato. Samozrejme, nemala som z ničoho bloček, tak na polícii som bola bez šance. Tomu som mohla zabrániť, keby som bola ihneď zmenila zámky, no nečakala som, že klesne tak hlboko.
Najväčšie prekvapenie ma však čakalo na súde. Pri určovaní výživného môj bývalý zrazu žiadal test otcovstva, lebo vraj neverí, že syn je jeho. Keď som test odmietla a povedala pred sudcom, že naozaj nie je otec, výraz na jeho i svokrinej tvári stál za to. Bola to síce lož, ale stálo to za to.
Nakoniec bol vyškrtnutý z rodného listu syna a ja som sa cítila oslobodená. Čítala som veľakrát príbehy, ako takíto “otcovia” ženám robili zo života peklo, nedovoľovali im nikam so synom ísť, vyhrážali sa. Mne však bývalý daroval najväčší dar definitívnu slobodu.
Aj keď svokra a manžel vedia, že syn je jeho verná kópia, podľa papierov k nemu nemajú žiadne práva. Dnes nemusím viac riskovať, že sa ešte objavia v našom živote. Nepotrebujem od nich ani cent, ani výživné. A tak som konečne našla pokoj.




