Plány svokry na leto na vidieku

Sviagroňa a jej chatové plány

Pred pár dňami moja sviagroňa, Zuzana Jozefová, zo mňa vyrazila dych svojím „plánom“. Toto leto si na chatu zoberie vnúčatá od svojej dcéry Marty – Emu a Fera, ale našu šesťročnú Natálku, tá, ako vidno, rozhodla priviesť k nám na celé leto! A to bez jediného náznaku diskusie! Keď som sa so svojím manželom Martinom pokúsila namietať, Zuzana Jozefová len otrásla rukou: „Všetko je fér, Zuzka! Veď nemôžem vziať všetky vnúčatá na chatu!“ Fér? Takže teraz má náš život kráčať podľa jej kráľovských výnosov? Ešte stále som rozhorčená a musím sa vyrozprávať, pretože inak by ma to zožralo.

Všetko začalo pred pár týždňami, keď mi sviagroňa zavolala a medzi rečou oznámila svoje „plány“. Vtedy som ešte nechápala, kam tým mieri. „Zuzanka,“ povedala, „tento rok si na chatu vezmem Emu a Fera. Sú už veľkí, s ľahkosťou sa o ne postarám, a Natálka nech zostane u vás.“ Najprv som si myslela, že žartuje. Natálka zbožňuje jej chatu – je tam záhrada, hojdačky, neďaleko tečie rieka. Každý rok tam trávila pár týždňov a my s Martinom sme boli radi: Natálka šťastná, my oddýchnutí. Ale aby sviagroňa teraz rozhodla, že ju vôbec nezoberie a namiesto toho nám ju „doručí“ ako balík? To už je moc!

Hneď som to povedala Martinovi: „Počul si, čo tvoja mama vymyslela? Prečo rozhoduje za nás?“ Martin, ako vždy, sa pokúsil situáciu zmierniť: „Zuzka, mama chce stráviť čas s Martiinými deťmi. A Natálke bude dobre aj u nás, zvládneme to.“ Zvládneme? Samozrejme, že zvládneme, ale pointa je inde! Prečo sa Zuzana Jozefová nepýtala, čo si o tom myslíme? Oba pracujeme, mali sme plány na leto – chceli sme ísť s Natálkou k moru. A teraz čo? Máme všetko zrušiť, lebo svagroňa tak rozhodla? A tá jej veta o „férovosti“ – ako keby nám robila láskavosť!

Rozhodla som sa s ňou porozprávať priamo. Zavolala som a povedala: „Zuzana Jozefová, prečo ste sa neporadili? Natálka má vašu chatu rada, my sme počítali, že tam bude ako obvykle.“ A ona v odpoveď: „Zuzka, nezačínaj. Ema a Ferko u mňa dlho neboli, tak ich beriem. A Natálka je vaša, tak sa o ňu postarajte.“ Málem mi vypadol telefón z ruky. Postarať sa? A Natálka už nie je jej vnučka? A prečo sú Martine deti prioritné? Viem, že Marta býva bližšie k chate a sviagroňa sa vždy viac venovala jej deťom. Ale takto otvorene preukázať, že sú dôležitejšie ako Natálka? To už je drzosť!

Snažila som sa vysvetliť, že máme vlastné plány, že Natálke bude úborsť, že nepojde na chatu. Ale sviagroňa ma prerušila: „Zuzka, nedramatizuj. Natálka môže zostať doma, ja nie som z gumy, všetkých nevezmem.“ Nie je z gumy? A kto ju žiada, aby bola? Nikdy sme ju nenútilPostarala som sa, aby Natálka vedela, že je naša najväčšia radosť, nech už sviagroňa rozhodne čokoľvek.

Rate article
Wyznaj Sekret
Plány svokry na leto na vidieku