Viera Nováková stála pred ošahanými dverami vchodu, v trasúcich sa rukách zvierala obálku. Deväťposchodový panelák na sídlisku v mestečku Piešťany vyzeral cudzo, akoby pochádzal z iného sveta. Ale niekde tam, na štvrtom poschodí, žil jej syn. Pred tridsiatimi rokmi ho opustila – malého chlapca s neposlušnou čupřinou. Teraz mal tridsaťpäť…
„Hlúposť,“ šeptala, zatiaľ čo pozerala na matné okná domu. „Úplne zbytočná hlúposť…“
Na lavičke pred vchodom sedeli staré ženy a preberali klebety. Jedna z nich sa ozvala:
„Koho hľadáte, milá?“
„Antona… Antona Jána,“ hlas Viey sa zatrasol, meno syna znelo ako ozvena z minulosti.
„Antošku? Čiperný chalan, vždy poriadne pozdraví.“ Staruška sa oživila. „A vy ste mu kto?“
Viera mlčala a rýchlo vošla do vchodu. Kto mu vlastne bola? Žena, ktorá ho nevidel tridsať rokov? Cudzinka s rovnakým priezviskom? Vo výťahu vytiahla zrkadlo a pozerala sa na svoje šediny vo vlasoch, vrásky pri očiach – v šestnástich čas pod make-upom neskryješ. Zaujímalo ju, či by v nej rozpoznal niečo z jej tváre. Alebo v jeho pamäti zostal len nejasný obraz?
Štvrté poschodie. Byt vľavo. Dobrá práca, v jeho veku inak ani byť nemôže… Viera zdvihla ruku k zvonku, no prsty ju zradili. Stála tak minútu, dve, päť. A potom, bez toho aby sa odhodlala, zišla dole a hodila obálku do poštovej schránky.
„Anton. Viem, že nemám právo nič žiadať. Ale daj mi šancu vysvetliť sa. Mama. Zavolaj, tu je moje číslo…“
Mama. Aké zvláštne znie to slovo, keď ho tridsať rokov nevyslovila. Viera sa vrátila k autu a sedela tam až do večera, sledovala vchod. Vysoký muž s kufríkom – živý obraz otca. To bol on. A mladá žena s taškami z obchodu – pravdepodobne manželka. Niečo si hovorili, smiali sa. Obyčajná rodina, obyčajný večer. Prečítal si jej list? Zavolá?
Telefón zazvonil, keď sa už chystala odísť. Volal Viktor, jej bývalý manžel.
„Prečo si sem prišla?“ jeho hlas známy, no unavený a chladný.
„Viktor…“
„Nerozprávaj. Len mi povedz – prečo?“
„Chcem vidieť syna,“ hlas sa Viey zlomil.
Zasmial sa, v tom smiechu bolo toľko bolesti a pohŕdania.
„Syna? Tridsať rokov si nechcela, a teraz zrazu áno?“
„Ty tomu nerozumieš…“
„Nie, ty tomu nerozumieš,“ jeho hlas bol tichší, no pevnejší. „Kde si bola, keď bol chorý? Keď ho v škole šikanovali? Keď sa hlásil na vysokú? Kde si bola všetky tie roky?“
Viera mlčala. Čo na to povedať?
„Zavolal mi. Povedal, že vás papier vyhodil,“ dodal Viktor. „Choď preč, Viera. Prišla si neskoro. O tridsať rokov neskoro.“
Ticho v telefóne rezalo do srdca. Viera sedela a pozerala sa na tmavé okná. Spomenula si na malého Antona, ktorý ju volal v noci. Ako vstávala, kolísala ho, spievala mu uspávanku… Prečo vtedy odišla? Prečo zaňho nebojovala?
Ďalší deň sa vrátila. Počkala, kým Viktor odíde do práce, a išla za ním. Zaparkovala pri jeho práci, vošla dnu. Nezmenil sa – rovný chrbát, ten istý všímavý pohľad. Len spánky úplne sivé.
„Prosím ťa, choď preč,“ povedal, keď ju uvidel.
„Viktor, prosím. Chcem s ním len porozprávať. Vysvetliť…“
„Čo vysvetliť?“ zkrivil sa, akoby od bolesti. „Ako si odišla k novému mužovi? Ako si si budovala nový život? Ako si na nás zabudla?“
„Nezabudla som!“ slzy jej praskli z očí. „Každý deň som naňho myslela!“
„Myslela?“ trpko sa usmial. „A ja som ho vychovával. Sám. Nespal som noci, keď bol chorý. Vodil ho do školy. Učil ho byť mužom. A ty si myslela.“
Viera sklopila hlavu. V čakárni bolo ticho, len tikali hodiny.
„Vieš, čo sa v detstve pýtal?“ Viktorov hlas bol teraz takmer šepot. „Tati, prečo ma mama nemá rada? Čo som mu mal povedať?“
„Ja som ho milovala! Milujem!“ Viera sa dusila od płaczu.
„Nie, Viera. Ty si milovala seba. Svoju slobodu. Svoje sny. A jeho – nie.“
Vyšla z práce, sotva sa držala na nohách. V aute sa jej ruky triasli tak, že nedokázala nastartovať. Pred očami malá malého Antona, ako sa pýta, prečo ho mama nemá rada. Ako to mohla urobiť? Ako?
Večer znova prišla k jeho domu. Spoznala manželku Antona – podľa včerajška.
„Prepáčte!“ zakričala Viera, hlas sa jej trhal. „Môžem vás na minútku?“
Žena sa otočila, jej pohľad bol opatrný.
„Kto ste?“
„Ja…“ Viera zaváhala, slová jej páli v hrdle. „Ja som Antonova mama.“
„Aha, tá mama,“ v hlase ženy, ktorá sa volala Zuzana, bola horkosť.
„Prosím, musím s ním hovoriť.“
„Prečo?“ Zuzana pokrútila hlavou. „Aby ste mu znova ublížili?“
„Nie, ja…“
„Viete čo,“ upravila si tašku na pleci, „on o vás nikdy nehovorí. Vôbec. Pre neho táto téma neexistuje. A ja by som na vašom mieste…“
„Zuzka! Kde sa tu motáš?!“ ozval sa hlas.
Obidve sa trhli. Pri vchode stál Anton – vysoký, s širokými pleciami, taký podobný na mladého Viktora. Pozeral na nich, mračil sa.
„Anton!“ Viera k nemu pristúpila, srdce jej búšilo v krku. „Anton, to som ja…“
Pozeral na ňu chladne, ako na cudziu.
„Viem, kto ste,“ povedal pokojne. „A nechcem rozprávať.“
„Synček…“
„Neoslovujte ma tak,“ jeho hlas bol ostrý. „Vy ste ma opustili. Ja som vám nebol dobrý. Teraz vy nie ste dobrá pre mňa.“
„Daj miViera odišla do tmy s prázdnym srdcom, vediac, že niektoré rany sa nikdy nezahojia.




