Otec, prosím ťa… dnes nechoď do školy, dobre?

“Ocko, prosím ťa… nechoď dnes do školy, dobre?”

“Prečo, Zuzka? Nechceš vidieť, ako dostaneš cenu?”

“Nie, ocko. Prídu moji spolužiaci a ich rodičia a ty…”

“Kto som ja?”

“Si celý od prachu, ocko. Prišiel si rovno zo staveniska.”

Muž zostal stáť. V ruke držal zvädnutú kvetinu, utrhnutú pri ceste.

“Je to tak,” povedal jemne. “Prišiel som rovno, lebo som sa nestihol prezliecť. Nechcel som meškať.”

“To je jedno! Povedala som ti, že to nechcem!” kričala. “Všetci sa mi budú smiať!”

Otec len potiahol hlavou.

“Dobre, Zuzka. Nepridem.”

Ona sa pomaly otočila, s kvetinou v ruke.

Zuzka vyrastala v malom domčeku z vreciat. Matka ju opustila, keď mala päť rokov.

Otec Ján pracoval cez deň, v dáždi i v zime, aby jej mohol kúpiť knihy, šaty, všetko, čo dokázal.

“Ocko, nemáme chladničku!”

“To nič, zlatko, necháme to na balkóne, tam je chladnejšie.”

Roky plynuli. Zuzka dostala cenu, potom odišla študovať do Bratislavy.

Otec jej dal posledné koruny.

“Drž sa, dievča, postaraj sa o seba.”

“Ocko, ale čo zostane tebe?”

“Som šťastný, že ťa vidím takou silnou.”

“Vrátim sa, sľubujem. A vezmem ťa so sebou,” povedala, objímajúc ho.

Úprimne sa usmial.

“Netreba ma nikam vodiť, dievčatko. Mne je tu dobre, s mojimi sliepkami.”

Prešli dva roky.

Otec často volal, ale Zuzka zriedka zdvihla.

“Ocko, som zaneprázdnená, mám prácu, mám školu…”

“Chápem, zlatko. Nezabudni sa najesť, dobre?”

“Áno, ocko, zatiaľ!”

Jedného dňa nečakane prišiel do mesta, aby jej doniesol kapustnicu a koláč.

Dorazil k jej budove, ale vrátnik ho zastavil.

“Koho hľadáte, pane?”

“Moju dcéru, Zuzku Horváthovú. Býva na treťom poschodí.”

Vrátnik sa ironicky usmial.

“Pani z eventovej agentúry Diamant? Pane, ona je v práci, dnes má veľkú akciu. Nechajte balík.”

“Nie, chcel by som ju vidieť… len na chvíľu.”

Išiel pešo do hotelu, kde sa podujatie konalo.

Tam Zuzka organizovala charitatívny večierok. Bola elegantná, oblečená v drahých šatách, obklopená dôležitými ľuďmi.

Otec zostal na kraji, rozpačito, v ošúchanej bunde a zaprášených topánkach.

“Pani Zuzka,” zakoktal, priblížiac sa. “Tvoj otec…”

A vtom sa otočila. Spoznala ho.

“Ocko?! Čo tu robíš?”

Všetci sa na neho obzreli.

“Priniesol som ti kapustnicu… uvaril som ju sám.”

Jej kolegyňa sa zasmiala.

“Ach, takže ty si jej otec! Aké roztomilé!”

Ale Zuzka zčervenala a chladne povedala:

“Prosím, choď. Nemôžeš tu byť. Je to súkromná akcia.”

“Zuzka… ja som len…”

“Povedala som, choď!” zvolala, hanbiac sa, ani na neho nepozrela.

Odchádzal chodbou. Kapustnica sa rozliala na zem.

“Prepáč, nechcel som ti robiť hanbu,” zamrmlal, zdvihol sietu a pomaly odchádzal.

Posluhovačka mu pomáhala zbierať.

“Bože, nechaj to tak. Viem, aké to je… aj ja mám dcéru, ktorá sa už nevráti.”

Horko sa usmial.

“Vrátia sa, pani. Keď už je neskoro.”

Prešli roky.

Zuzka sa vydala, stala sa marketingovou riaditeľkou.

Všetkým hovorila, že jej rodičia sú mŕtvi.

Ale jedného dňa ju firma poslala na charitatívne podujatie do malého mestečka.

Téma: “Obyčajní ľudia s veľkými srdcami.”

Starý muž vystúpil na pódium, s drsnými rukami a pokojným pohľadom.

“Volám sa Ján Horváth. Nie som veľký človek, ale viem, čo je láska. Sám som vychoval dcéru. Odišla ďaleko, ale stále sa za ňu modlím. Ani neviem, či ešte žije. Ale keby ma počula, povedal by som jej, že ju milujem, aj keď na mňa zabudla.”

Sála stíchla.

Zuzka si zakryla ústa.

“To nie je možné…”

Reportér sa k nej priblížil.

“Pani, ste dojatá?”

“To… to je môj otec.”

Vstala a rozbehla sa k pódiu.

“Ocko!”

Muž strnul, neveriaci vlastným očiam.

“Zuzka?”

Vrútnivo ho objala, plačúc.

“Odpusť mi, ocko! Odpusť, že som sa za teba hanbila!”

Hladil jej vlasy.

“Zlatko… ja som ti dávno odpustil. Len som na teba čakal.”

Po udalosti médiá písali o ich príbehu.

Ľudia plakali, keď čítali, ako úspešná žena našla svojho pracovitého otca, ktorého odmietla.

Jána pozvali do televízie, kde jednoducho povedal:

“Netreba mať peniaze, aby človek miloval svoje dieťa. Ale treba mať srdce, aby mu odpustil, keď na teba zabudne.”

O pár rokov neskôr Zuzka založila nadáciu “Otcovské srdce” pre deti bez rodičov a zabudnutých starých ľudí.

Každý rok organizuje charitatívny ples.

Na prvom ročníku vystúpila na pódium a so slzami povedala:

“Muž, ktorý ma naučil všetko dobré vo mne, nikdy nechodil do školy. Ale dal mi najťažšiu lekciu: že pravá láska nepozná hanbu.”

A vzala starého muža v prvom rade za ruku so slovami:

“Ocko, dnes si čestný hosť.”

Davy tlieskali vestoje.

Usmial sa, so slzami v očiach:

“Vieš, zlatko… Nikdy som sa nehneval. Len ma to bolelo. Ale bolesť prejde. Láska nikdy.”

Večer, keď zostali sami, opýtala sa ho:

“Ocko, myslíš, že by si ma ešte tak miloval, keby som sa nevrátila?”

Jem

Rate article
Wyznaj Sekret
Otec, prosím ťa… dnes nechoď do školy, dobre?