Tak to už bolo asi predurčené osudom.
Ján, už nie najmladší muž, pochoval svoju ženu pred piatimi rokmi. Ochorela vážne a spoločne bojovali proti tej strašnej chorobe, no nedokázali ju poraziť. Jeho žena odišla z tohto sveta do iného.
V osemčtyridsiatich ostal Ján vdovcom. Trápil sa, zvykal si na samotu, a na to, aby sa znova oženil, ani nechcel myslieť. Aj keď mu príbuzní a známi stále opakovali:
„Ešte si mladý chlap, nájdi si ženu a ži šťastne.“
„Takú, akú bola moja žena, nenájdem. Jasné, že sú lepšie aj horšie, ale takú druhú nemám,“ odpovedal vždy.
Jeho mladší brat Peter žil v inom meste. Rozdiel medzi nimi bol veľký, takmer pätnásť rokov. Stalo sa to tak: najprv ich matka dlho nemohla otehotnieť, a keď už ani nedúfala, narodil sa Peter. Bratia sa mali radi, Ján ako starší pomáhal matke s malým, a malý Peťo chodil staršiemu bratovi takmer po päty.
Rodičia zomreli, keď mal mladší syn dvadsaťjeden, a tak starší brat podporoval mladšieho, kým nedokončil školu a neoženil sa. Ale osud to zariadil tak, že Jánovi zomrela žena, a Peter sa rozviedol, približne v rovnakom čase, keď starší ostal sám.
Každý večer chodil Ján pred spaním na prechádzku do parku, ktorý bol neďaleko jeho domu. Tak to bolo už dlho, s manželkou tiež chodievali, keď mali čas. Tento večer kráčal pokojne po chodníku k jazierku, kde plávali kačice a dokonca aj husi. Na druhej strane jazierka bol súkromný sektor, odtiaľ asi tie husi prichádzali.
Keď sa vracal, všimol si na lavičke dievčinu, ktorá si uterávala slzy. Nemohol len tak prejsť okolo.
„Dievča, dobrý večer, potrebujete pomoc? Stalo sa vám niečo?“
Pozrela na neho smutným pohľadom:
„Nikto mi nepomôže, ďakujem. Len neviem, kam mám teraz ísť…“
Ján sa posadil vedľa nej.
„Ako to, že nevieš? Veď si odniekiaľ prišla. Ako sa voláš?“
„Vyhodila ma mama. Teraz má u seba plnú izbu kamarátov. Nemám tam miesto, a bojím sa ich… Zuzka.“
„Dobre, Zuzka, povedz mi to postupne, lebo ti nerozumiem. Bude už skoro tma… chceš tu tak sedieť?“
Zuzka žila s rodičmi v jednopokojovom byte, ktorý dostali po starom otcovi. Presťahovali sa z dediny, kde už nebolo práce. Otec zomrel, keď mala pätnásť. Najprv to s mamou išlo, no čoskoro si začala všímať, že matka chodí z práce opitá, niekedy si priniesla aj fľašu vína. Bez hanby ju popíjala pred dcérou pri večeri.
„Mami, prečo piješ? Prestaň, nič dobré z toho nebude,“ prosila ju dcéra.
„Čo ty vieš o živote, Zuzka? Otec ma nechal samu, a čo mám teraz robiť? Dám ti tiež, keď vypiješ, bude ti ľahšie a veselo. Ty tomu ešte nerozumieš. A ja možno zalievam svoj žiaľ,“ hovorila matka a potom zvalila na gauč a zaspala.
Zuzka si ráno sama pripravovala raňajky a chodila do školy. Študovala na zdravotnej sestre, chcela čo najskôr dospieť a pracovať. Na matku sa nevedela spoliehať – stále ju vyhadzovali z práce.
„Mami, už si na dne. Ani ako upratovačku ťa neberú. Ako budeme žiť?“
„A načo som ťa vychovala? Čoskoro budeš pracovať a poradíme si,“ mrmlala opitá matka.
Potom to bolo ešte horšie. Do bytu chodili kamaráti matky, celé noci pili, zaspávali na podlahe, a Zuzka sa tlačila za skriňou, zle spala a bála sa.
Po škole ihneď nastúpila do nemocnice ako sestra. Nočné smeny jej vyhovovali, lebo aspoň nevidela, čo sa deje doma. Už uvažovala, že si nájme izbu.
Tento večer prišla domov unavená a vyčerpaná – ťažký deň, veľa pacientov. Opäť našla matku v nepríjemnom stave. Byt, v ktorom kedysi žili šťastne, bol prázdny. Starý nábytok, záclony, dokonca aj jej veci – všetko zmizlo. Matka spala na zemi. Zostala len Zuzkina zimná bunda na vešiak.
S plačom vybehla von a išla, kam ju oči viedli. Skončila v parku, na tejto lavičke.
Ján počúval jej príbeh so srdcom plným bolesti a pokúsil sa ju upokojiť.
„Zuzka, počúvaj, život nám niekedy pripraví ťažké skúšky, ale vždy treba dúfať v lepšie,“ hovoril pokojne. „Tiež som si myslel, že môj život skončil, keď som pochoval ženu. Bola pre mňa všetkým.“ Na chvíľu sa odmlčal. „Potom som pochopil, že ak to osud tak určil, treba žiť ďalej. A ty sa nevzdávaj, východisko sa vždy nájde.“
„Aké východisko?“ pozrela na neho Zuzka. „Nikdy si nezarobím na vlastný byt. Kam mám ísť?“
„Počúvaj, bývam sám. Mám veľký byt a nikto mi nepomáha. Zvládam to, ale… Ponúkam ti, aby si sa ku mne nasťahovala. Neboj sa, nič ti neublížim. Beriem ťa ako dcéru. S manželkou sme nemohli mať deti, tak budeš ako moja.“
Ján bol naozaj čestný človek. Zuzka často ďakovala osudu, že ich v ten večer stretol. Stal sa jej rodinou, druhým otcom. Všetky domáce práce prevzala na seba. Čistota, príjemná domáca strava – vedela dobre variť. Večer sedeli a rozprávali sa, Ján veľa vedel, a ona ho počúvala s úctou. Cítila, aký citlivý a blízky jej je.
No osud to zariadil inak. Tí dvaja sa k sebe začali cítiť čoraz silnejšie. Ján znova mal pre koho žiť, koho milovať. Časom si uvedomoval, že na Zuzku nehľadí ako otec. Jeho city prerástli do niečoho väčšieho.




