Osem rokov mi manžel zakazoval navštevovať dom jeho rodičov v malej slovenskej dedinke.

Osem rokov mi manžel zakazoval navštevovať dom jeho rodičov v malej dedinke.

Dvere sa zabuchli tak prudko, že sa okná roztriasli.

Nikto nepovedal ani slovo.

Niekoľko sekúnd… akoby sa ani nedýchalo.

Peter zostal stáť vo dverách, ruku ešte na kľučke, akoby nevedel, či má vojsť… alebo sa stratiť.

Naše pohľady sa stretli.

A v tej chvíli mi niečo preletelo telom.

Nebola to len vina.

Bol to strach.

Skutočný strach.

Ty… zašepkal tak ticho, že som si najskôr myslel, že sa mi to zdalo . Čo tu robíš?

Tá otázka ma zasiahla zvláštnou silou.

Vydýchol som si, krátko a tvrdo.

Čo tu robím? zopakoval som. Myslím, že presne tú istú otázku by som mal položiť ja tebe.

Chlapček pustil malú hračkársku škodovku.

Dievčatko sa pomaly zdvihlo zo stoličky.

Oci… povedala úplne prirodzene.

To slovo… všetko zlomilo.

Oci.

Ozývalo sa mi v hlave, akoby ho niekto kričal.

Pozrel som sa na Petra.

Čakal som, že to poprie.

Aspoň sa pokúsi klamať.

Niečo.

Ale neprišlo nič.

Len sklonil zrak.

A ten pohyb… stačil.

Cítil som, že niečo vo mne sa nezvratne zlomilo.

Odkedy? spýtal som sa.

Hlas sa mi už netriasol.

To bolo na tom najhoršie.

Skôr, než som ťa spoznal povedal napokon.

Pozrel som na neho nechápavo.

Skôr?

Prikývol.

Oni… sa narodili predtým, než sme sa vzali.

Vzduch zhustol.

Tak… prehltol som nasucho prečo si mi to nikdy nepovedal?

Peter si prešiel dlaňou po tvári.

Vedel som, že by som ťa stratil.

Pravda prišla neskoro.

Príliš neskoro.

A myslel si, že osem rokov klamstiev bude lepšie? opýtal som sa.

Zo začiatku som to tak nechcel povedal rýchlo. Chcel som ti to povedať, skúšal som to… ale s každým ďalším rokom to bolo ťažšie. A potom… už sa nedalo.

Nedalo? zopakoval som. Alebo ti tak bolo pohodlnejšie?

Ticho.

Prvýkrát prehovorila pani Zuzana.

On ti nechcel ublížiť.

Pozrel som na ňu.

A čo potom toto je?

Zvesila hlavu.

Chyba, ktorá prerástla cez hlavu.

Obrátil som sa k deťom.

Dievčatko ma stále sledovalo.

Bez strachu.

Bez výčitiek.

Prosto so zvedavosťou.

Ako sa voláš? spýtala sa.

Hrdlo sa mi stiahlo.

Ivana odpovedal som.

Dievčatko sa jemne usmialo.

Ja som Zuzka. A on je Tomáš.

Chlapec mi nesmelo zamával.

Niečo vo mne sa zlomilo… ale nie ako predtým.

Tentoraz to bolo iné.

Nebol to hnev.

Bola to… smútok.

HlboKý.

Tichý.

Lebo ony za nič nemohli.

A tvoja mama? spýtal som sa ledva počuteľne.

Peter odpovedal.

Zomrela, keď mal Tomáš rok.

Na chvíľu som privrel oči.

Všetko do seba zapadlo… ale už to nebolí menej.

A rozhodol si sa ich skrývať poznamenal som.

Rozhodol som sa ich chrániť opravil ma.

Otvoril som oči.

Nie. Rozhodol si sa ich skrývať.

Len to je správne slovo.

Dievčatko zvraštilo čelo.

Oci, nahnevá sa na mňa?

Peter nevedel čo povedať.

Ja áno.

Kľakol som si pred ňu.

Nie povedal som potichu. Na teba sa nehnevám.

A bola to pravda.

Nikdy som sa.

Pomaly som sa postavil.

Napokon som sa ešte raz pozrel na Petra.

Osem rokov povedal som. Osem rokov klamstiev.

Urobil ku mne krok.

Môžeme to dať do poriadku.

Zakrútil som hlavou.

Nie.

Hlas som mal pevný.

Nezvratný.

Niektoré veci sa opraviť nedajú.

Ale milujem ťa zaprosil.

Nadýchol som sa zhlboka.

A prvýkrát… necítil som nič.

Možno odvetil som. Ale nevieš milovať bez klamstva.

Ticho po mojich slovách bolo úplné.

Otočil som sa.

Kráčal som ku dverám.

Ivana… jeho hlas ma zastavil.

Neotočil som sa.

Čo sa teraz stane?

Pár sekúnd som rozmýšľal.

Zadíval som sa na stromy na dvore, ktorými jemne hýbal vietor.

A pochopil som.

Teraz… budeš žiť život, ktorý si si vybral povedal som. Ale už ho nebudeš skrývať.

Otvoril som dvere.

A ja… budem žiť taký, kde nemusím o všetkom pochybovať.

Vyšiel som von.

Bez toho, aby som sa ešte obzrel.

Nasledujúce mesiace boli náročné.

Nie pre samotu.

Ale pre stavanie seba nanovo.

Hľadať, čo bolo skutočné… a čo nie.

Ale niečo sa vo mne zmenilo.

Nezlomil som sa.

Skladal som sa naspäť.

O niekoľko mesiacov neskôr mi prišiel list.

Nebolo to od Petra.

Bolo to od Zuzky.

Otvoril som ho pokojnými rukami.

Ahoj, Ivana.

Oci vravel, že by som ti nemala písať, ale chcela som.

Starká mi všetko vysvetlila.

Len som ti chcela poďakovať.

Pretože aj keď si odišla… nekričala si.

Nedala si nám pocítiť vinu.

A to bolo dôležité.

Niekedy rozmýšľam, aké by to bolo, keby sme ťa poznali skôr.

Myslím, že by som ťa mala rada.

S pozdravom,
Zuzka.

List som držal dlho v ruke.

A usmial som sa.

Nie kvôli minulosti.

Ale preto, že už ma to nebolelo tak, ako kedysi.

Lebo na konci…

pravda nezničila môj život.

Len odstránila to, čo nikdy nebolo skutočné.

A to… aj keď to bolelo…

bolo presne to, čo som potreboval.

Rate article
Wyznaj Sekret
Osem rokov mi manžel zakazoval navštevovať dom jeho rodičov v malej slovenskej dedinke.