Opustená kvôli láske
Mama sa jedného večera vrátila z práce celá zvláštne rozžiarená, líca jej horeli a po dlhom čase jej úsmev bol akýsi neznámy, priehľadný, ako najjemnejšia hmla na rieke Váh nad Trenčínom. V srdci malej Darinky, ktorá ju čakala doma v paneláku na Šafárikovom námestí v Žiline, sa rozbehol malý vláčik radosti vyzeralo to skoro ako šťastie!
Daduľka, dnes som spoznala jedného výnimočného človeka! povedala mama a keď vešala sivý kabát na háčik, čupla k dcérke a vzala jej drobné prsty do svojich. Volá sa Vladimír. Pracuje v stavebnej firme, je to veľmi spoľahlivý a seriózny muž.
Darinka iba prikývla. Nerozumela, prečo je to také dôležité. Mamina tvár však žiarila ako adventné svetlá na hlavných námestiach a Darinka cítila, ako aj v nej sa rozblikala malá iskra nadeje, čo sa chvejivo drží v kútiku srdca.
V nasledujúcich týždňoch mama rozprávala skoro výlučne o Vladimírovi: ako pomohol starej pani s taškami, ako zorganizoval zbierku pre útulok pre deti z dediny, ako opravuje všetko od elektriky po kvapkajúci kohútik. Darinka prikyvovala, ale vo vnútri jej narástol tieň, akoby sa pred dverami šepotom plazila zmena, ktorá nevie, či prinesie niečo dobré.
Prvé stretnutie s Vladimírom sa udialo v maličkej kaviarni U Sokola neďaleko ich bytu, ktorá vonia škoricou a teplým vetrom zo Straníka. Vladimír bol vysoký a štíhly, s krátkymi vlasmi a perami ostro zovretými. Usmieval sa len letmo a tie úsmevy boli ako zamrznuté mláky v decembri, chladné, ďaleké.
To je moja Darinka, mama pohladila jej vlasy, tak obyčajne, až jej v hrudi naskočilo tiché ukludnenie. Má osem, chodí do druhého ročníka.
Vladimír prikývol a letmo si ju premeral, akoby bola lampa na chodbe či starý koberec, a hneď sa vrátil pohľadom k mame:
Sympatická je. Koľkože má rokov?
Osem… veď som vravela, usmiala sa mama a Darinke sa zdalo, že Vladimírov hlas je ako hŕstka kamienkov sypaných do studne.
Celý večer Vladimír hovoril hlavne s mamou, Darinke adresovali len krátke, suché poznámky, akoby ju bol ochotný znášať len ako chladničku v kuchyni. Keď požiadala, či môže ísť pozrieť akvárium s neónkami pri východe, len nespokojne zahundral:
Hlavne tam nerob hluk.
Mama nič nepostrehla, bola opitá novou nádejou hlboko pod oblohou. A Darinka v tej chvíli tušila, že Vladimír nebude tým rozprávkovým otcom, o ktorom snívala. Nebude jej čítať rozprávky ani tiesniť do objatia, ani učiť bicyklovať nebude…
Vladimírova prítomnosť sa v byte stávala bežnou. Nikdy neprišiel s prázdnymi rukami, no všetky darčeky patrili výhradne Eve, Darinka nevidela ani lentilku. Rozprávať sa s ňou pokúšal len z povinnosti. Ak niečo povedala, prikývol, no pohľadom sa vyhýbal, ba keď sa priblížila, ustúpil, akoby ho jej dych tlačil k stene.
Raz, keď nešikovne brnknutím lakťa vyliala mu čaj na manžetu, strhol ruku a precedil:
Dávaj si pozor, ty si ale nešikovná!
Mama sa náhlila ospravedlniť:
Prepáč, Vladko, prepáč… Darinka, dones servítku!
Bežala do kuchyne a z izby sa ako odrazený podhorský vietor niesol Vladimírov hlas:
Eva, tvoja dcéra je akási hlučná a neposedná. Stále zavadzia! Už mi lezie na nervy!
Ale ved je len dieťa, chvejivým hlasom protestovala mama, no Darinka počula v tom tóne čosi slabé, ako šepot vetra na hradných múroch. Potrebuje otca… mužskú ruku…
A kto hovoril, že budem jej otcom? šuchol ním Vladimír, a jeho slová zamrzli v priestore. Nemám chuť vychovávať cudzie decko!
Mala by si bola všímať tie slová, ale… bola opojená láskou ako burčiakom, verila Vladimírovi. Nešťastne.
Po svadbe, ktorú mali o pol roka v kultúrnom dome s tancovačkou a kapelou, všetko zhrublo. Vladimír sa prisťahoval, a ich byt predtým naplnený smiechom a večernými rozprávkami sa premenil na niečo studené, nehostinné.
Vladimír nikdy nezvýšil hlas, ale jeho tiché pohľady plné nevraživosti vážili viac než facka. Ak sa Darinka smiala, zdvihol obočie a ona mala pocit, že v tej chvíli jej zvraští hrdlo, akoby jej niekto zakrýval ústa. Ak sa na niečo opýtala, odpoveď bola stručná, ostrá, ako suché lístie v novembri.
Raz večer, keď už ležala prikrytá paplónom a predstierala spánok, doľahol do jej izby rozhovor ako dážď na parapetu. Vladimír už ani neskrýval podráždenie.
Eva, už to nezvládam. Vždy keď ju vidím, rozlezie sa vo mne hnev! Je to celá tvoj bývalý! Ani kúsok po tebe!
Veď je to dieťa! mama mala v hlase beznádej ako studené ráno. Ona za nič nemôže…
Rozumiem tomu. Ale necítim voči nej nič iné než podráždenie. Ničí to náš vzťah. Tak si to rozmysli.
Darinka stála v tieni a cítila, ako jej krk zviera uzol a v hrudi to bolí až na dno kostí. Chyba je v nej. Ona je problém. Vonku sa stmievalo, a posledná iskierka nádeje zhasla.
Čo teda navrhuješ? mama šepla, a Darinka v tom šepote počula zlom.
Máš na výber, zaznel Vladimírov hlas a s ním aj zaskrípala stolička. Buď pôjde ku tvojej mame, alebo odchádzam. S ňou pod jednou strechou neostanem.
Darinka si držala dych, nevydýchla ani písmenko.
Dobre… mama po chvíli povedala. Porozprávam sa s mamou, býva cez ulicu… Darinka bude v poriadku…
Výborne, Vladimírov hlas zjemnel, spokojný, ako keď prší po suchu. Veď keď chcem dieťa, ty mi porodíš syna, dobre?
Darinka zavrela oči. Snažila sa neplakať, ale horúce slzy aj tak tiekli a hriali pokožku. Nechápala, prečo mama tak ľahko súhlasí. Asi je pre ňu Vladimír dôležitejší dôležitejší než ona, dcéra, čo v ňu verila.
Na druhý deň sa mama vyhýbala Darinkinmu pohľadu a povedala:
Zlato, babička ťa veľmi chce vidieť. Poď, budeš u nej bývať… na pár týždňov, dobre? Budeme spolu každý deň.
Darinka len prikývla, slzy tlačila dovnútra. V hrudi bola prázdnota a chlad, ako keď ti vyrvú kúsok duše a už ti ho nevrátia.
Sťahovanie sa dialo o tri dni. Babička ju privítala koláčom, a vôňa jabĺk bola teplá, lenže dnes nič nehreje. Darinka sa cítila, akoby ju vymenili za starý šál nepotrebnú vec. Mama prichádzala, ako sľúbila, ale zakaždým menej často. Ako keby dcéru už nepotrebovala…
Iba babička ju hladila po vlasoch a večer šepkala:
Všetko bude, dušička. Všetko sa nejako napraví.
Lenže Darinka vtedy už tušila: jej svet sa zlomil. Vnútri v jej detskej duši zostala trhlina a ona nevedela, či sa niekedy zacelí.
***
Najprv mama chodila často, večer čo večer. Obímala ju, priniesla margotky, tvárila sa, že žartuje, avšak jej oči zostali smutné, úsmevy nalepené ako obláčiky z vaty. Darinka ju začala vnímať ako bábiku, ktorá sa na všetko len usmieva a vnútri nič, len tíško zneje piesok.
Ako sa máš, slniečko? Babka nezlostí?
Nie… bakuška pečie štrúdľu…
To je dobré, kývla mama, ale pohľad jej utekal za obzor. Ja na teba veľmi myslím. Ale zatiaľ nemôžeš späť. Ešte to vydrž, dobre?
Darinka prikývla, ale cítila, že mama klame aj sebe. Odišla a v očiach sa jej mihlo niečo, čo ukazovalo, že doma jej vlastne s Vladimírom je ľahšie že už nemusí každý večer vidieť jeho mračenie, jeho pohŕdavý pohľad, že sa vytratila z obrazu, ktorý zavadzia.
V priebehu mesiacov návštevy redli, mama chodila len občas, najprv každý večer, potom každý druhý. Nakoniec len v nedeľu. Jednej soboty mama iba zavolala:
Daduľka, ozaj, dnes nemôžem. Máme s Vladom program, ideme na koncert do Bystrice. Ale zajtra určite prídem! Donesiem ti zmrzlinu!
Darinke zabehlo, hlas sa jej zlomil, ale snažila sa znieť statočne:
Dobre, mamka. Oddychuj.
Položila telefón a hľadela z okna, kde dažďové kvapky stekali po vŕbach. Vtedy jej úplne došlo mama si vybrala Vladimíra. Na hrudi sa jej usadil balvan a zadýchaná od bolesti hľadela do šede.
Babka, všímaváj jej smútok, skúšala čudeľ a rozveseliť:
Dada, poďme do parku? Dáme si hotdog, pôjdeme na kolotoč.
Poďme, kývla Darinka, ale vedela, že kolotoč nenahradí mamu. Žiadne svetielka nezohriali to prázdne miesto, kde kedysi bývalo presvedčenie, že je potrebná, že ju ľúbia len pre to, že je.
V škole sa veci zmenili tiež. Kedysi bola Darinka veselá a družná, teraz sa sťahovala bokom, sledovala, ako sa spolužiačky hrajú. Keď sa jej kamarátka Alica opýtala: Dada, prečo bývaš u babky?, len pokrčila ramenami, lebo slzy sa jej začali derieť do očí.
Raz po škole kráčala zamyslená, keď do niekoho narazila. Bola to mama.
Dada! mama vyzerala zmätená. Práve som išla k vám… prekvapiť ťa.
Šli spolu, mama rozprávala o Vladimírovi, o novom kabáte. Darinka len hltala jej hlas. Cítila chvíľu, že všetko môže byť normálne ako kedysi.
Mamka, prečo už nechodíš často? nakoniec sa opýtala a stisla jej ruku.
Mama zastala, čupla k dcérke a v očiach jej blúdila rovnaká bolesť, čo driemala v Darinke.
Vieš, Dušička… Je to ťažké. Chcem byť s tebou, chcem byť s Vladimírom. Mám pocit, že sa roztrhávam. Že od teba odchádzam o kúsok samej seba.
Ale mohla si ma nechať doma, zašepkala Darinka ticho, bolesť jej škrabala v hrdle.
Mama zvesila oči a do kútikov jej natečú slzy:
Myslela som, že takto to bude ľahšie. Teraz viem, že som sa zmýlila.
Darinka sa neozvala. Chcela mamu objať, povedať, že odpúšťa, ale ostala ticho, lebo jeje detská krivda bola ešte čerstvá, ako rana s ihlou.
Skúsim chodiť častejšie, sľúbila mama.
Darinka prikývla, ale neverila jej celkom. Už by bola vymyslela riešenie, keby ho naozaj chcela…
A predsa v ďalších týždňoch prichádzala mama naozaj častejšie. Pieklivá nádej opäť žmurkla v duši, že všetko môže byť ako predtým. No jedného večera sa mama vrátila s ubolenou tvárou:
Slniečko… Vladimír zase nie je spokojný. Vraj na teba myslím viac ako na rodinu.
Darinke zamrzol dych, celé telo jej premrzlo ako v januári.
Tak čo bude? opýtala sa potichu.
Navrhol kompromis. U nás budeš len na víkendy, cez týždeň u babky. Všetci budú spokojní…
Dobre, prikývla Darinka, aj keď sa jej dnu rozlievala nová bolesť jej život je teraz rozdelený medzi týždne a víkendy.
V piatok večer bola dobrou dcérou: usmievala sa na Vladimíra, ticho sedela, nevyrušovala. V nedeľu už zasa len pomocníčkou babke, učila sa objednávať chlebík, vyvážať smeti. Vladimír bol chladný, k nej ešte sýtejšie, akoby bola len neviditeľným stromom na cintoríne.
A mama sa snažila. Hľadala si pre Darinku miesto, kde by mohla byť, no pohľad jej vyhasol, šťastie sa stratilo dávno kamsi za Kysucké hory.
Tak plynuli mesiace. Darinka rástla, prispôsobovala sa. Výborne sa učila, bola nápomocná, nachádzala kamarátky. Ale vnútri jej navždy ostala rana odkedy mama povedala: Poď, budeš u babky.
Iba babka ju vždy večer objímala a šepkala:
Ty za nič nemôžeš, moje zlato. Si to najdrahšie, čo mám. Vždy tu budem.
Jej slová hriali, ale tieň detskej krivdy nezmizol…
***
Roky ubehli. Darinka mala desať, potom jedenásť, dvanásť. Život cez týždeň u babky, cez víkend u mamy sa stal ako normálne, tiché more. Nečakala už veľa, neplánovala, že jedného dňa mama povie poď naspäť, zas tu budeme všetky spolu. Veď zázraky nie sú bežné.
V škole bola tichšia. Mala pár kamarátok Mirku a Gabiku, ale nikdy príliš blízkych. Bála sa, že ich raz stratí. V duši jej stále blikali tiene možno ju znova odložia.
S babkou sa zas stala jedna duša. Naučila ju piecť perníky, háčkovať šále, vyšívať obrúsky. V ich byte na druhom poschodí vždy voňala vanilka a z parapetu veselo vykúkali fialky dôkaz, že aj v daždi môže rásť krása.
Babka, prečo na mňa nikdy nekričíš, ani keď niečo pokafrem? spýtala sa raz Darinka, keď v kuchyni mastili oblátky.
Presne preto. Lebo viem, že si šikovná. A nikdy si to nechcela pokaziť. Ty si moje srdce, usmiala sa babka, upravila jej vlasy.
Darinka mala oči plné sĺz babka nikdy nesľubovala zbytočne. S ňou sa žilo ľahšie, s ňou bol zabudnutý svet zas o kúsok lepší.
Jedno ráno v sobotu prišla mama nečakane skoro.
Poď, Daduľa! Ideme s Vladimírom do parku, vzal lístky na kolotoč!
Darinka neverila, v očiach jej zablyslo nové svetlo. Samotný Vladimír navrhol rodinný výlet? Ozaj môže byť veci inak?
V parku sa Vladimír snažil krútili sa na ruskom kole, pojedli burizóny, spravili si selfíčko pred fontánou. V Darinke začalo dýchať niečo teplé, až sa bála smiať predčasne. Možno je všetko naozaj lepšie, konečne…
Večer však, keď sa vrátili domov, Vladimír si mamu zavolal bokom a jeho slová padali otrieskane do izby ako sklo:
Eva, už som to skúšal… ale nejde to. Neviem sa pretvarovať, že som jej otec. Dajme jej chodiť len na sviatky. Je to férovejšie.
Mama len zamrnčala:
Dobre. Ako chceš…
Darinka to všetko počula z izby a pochopila, že Vladimír ju nikdy neprijme. A mama si vždy vyberie jeho. Ešte sa pokúšala nebyť nahnevaná, ale už v nej zostala len prázdnota.
Na druhý deň prišla mama k babke bez Vladimíra a bez úsmevov.
Rada, sadla si ku nej na gauč a nepozerala jej do očí. Vladimír si myslí, že by sme sa mali stretávať menej často. Vraj to bude lepšie pre všetkých.
Darinka prižmúrila oči:
Pre koho lepšie? Pre neho?
Pre stabilitu rodiny, miláčik.
A moje city?
Ty už si veľká, pochopíš, pohladila ju mama po ruke. Ale ten dotyk bol vzdialený, ako keď fúka funusový vietor na jeseň.
Darinka len prikývla a vo vnútri zrazu nič necítila. Už ani smútok, ani slzy len rezkú, žeravú prázdnotu.
Odvtedy boli stretnutia iba na sviatky, občasné víkendy, ak Vladimír nemal zlú náladu. Čím viac žila s babkou, tým silnejšie začala chápať, že svet je širší ako len jedna rodina. Sú ľudia, ktorí ju majú radi len preto, že je.
Ako trinásťročná povedala babke:
Myslím, že som už mamu odpustila. Nič sa nezmení. Ona žije svoj život, ja svoj. Je to asi najlepšie.
A babka ju objala svojimi starými, hrejivými rukami:
Si múdra, Daduľa. Nech tvoje srdce nikdy nehnevá. Mama bola slabá, bála sa byť sama…
***
O pätnásť vedela Darinka presne, čo chce literatúru, výtvarnú. Slovenskárka, pani učiteľka Božena Olšanská raz povedala:
Máš talent, Darinka. Vieš sa vyjadriť cez slová. Skús žurnalistiku alebo knihy!
Hnalo ju to. Začala si písať denníky, postrehy, malé rozprávania. Slová jej tiekli z duše ľahko, ticho, hladko, tak ako sa Vinica v lete valí pod Strečnom.
Raz babka našla zápisník. Bála sa, že bude čítať, ale babka jej ho len pohladila po obale:
Schovám ti ho? Raz budeš slávna a bude to tvoja kapitola…
Darinka sa pousmiala:
Opravda?
No jasné, srdiečko, usmiala sa babka, tvoje srdce vidí, čo iní prepočujú.
O osemnásť nastúpila na žurnalistiku v Nitre. Jej voľba, prvý veľký krok. Mama bola šťastná:
Veď ty si múdra, Daduľa.
Sedeli spolu u babky v kuchyni, aj keď Vladimír na podobné rozhovory nikdy neprišiel.
Mami, spýtala sa Darinka opatrne, keby sa to znova stalo… poslala by si ma k babke?
Mama dlho hľadela do šálky:
Nie. Teraz by som to už neurobila. Bola som mladá a vystrašená. Dnes viem, že najdôležitejšia si ty.
Darinka prikývla. Tie slová boli dôležité, hoci nič nezmenili. Ale spravili jej miesto v srdci voľnejšie.
Po škole pracovala v denníku, písala o obyčajných ľuďoch, malých príbehoch zo slovenských miest. Raz ju poslali na reportáž o charite v domove pre opustené deti. Sedela s nimi celý deň, počúvala ich smutné i veselé príhody v ich očiach nachádzala dávnu bolesť i nádej, ktorú už poznala. Mohla im pomôcť aspoň slovom.
Toho večera, keď sa domov vracala popri Váhu domov, si uvedomila všetko, čo prežila, ju spravilo tou, ktorou je. Bolo to ťažké, ale naučilo ju vnímať bolesti druhých, vážiť si lásku, byť pravdivá.
Jej jazvy sa nezahojili, ale zmenili sa na silu…
***
O niekoľko rokov si Darinka vzala za muža Mareka láskavého a veselého chlapíka, ktorý si babku ihneď získal. Nebol falošne zdvorilý, len obyčajne, úprimným pohľadom sa jej pýtal, ako môže pomôcť. Domovom zaplnila vôňa starého dreva, vanilky a domáceho chleba.
Keď sa narodila Terezka, Darinka si prisahala, že jej dcéra nikdy nebude cítiť sa nepotrebná. Každý večer jej čítala rozprávky, objímala, bozkom jej šepkala: Si moje najcennejšie.
Keď Terezka mala päť, prišli do bytu babky. Terezka pobehovala po izbe a vzrušene listovala vo fotoalbumoch.
Babi, to si ty?
Áno, Dada, usmievala sa babka. Ja a dedko, keď sme boli mladí.
Terezka otočila pohľad k Darinke:
Mama, bola si malá?
Bola. Tiež som tu bývala s babkou.
A ľúbila ťa?
Veľmi, objala dcérku a do vlasov jej šepkala vôňu spomienky. Ako ja teba.
Terezka chvíľu dumala a vážne povedala:
Som najšťastnejšia mám mamu, babku aj otca.
Darinke navreli slzy, ale tentoraz boli sladké presne ako šťastie.
Vtedy vošla aj babka s Evou mamou.
Čo také tu pečiete? spýtala sa a v očiach jej rozkvitla hĺbka, aká doteraz chýbala.
Hovoríme o šťastí, vážne poznamenala Terezka. Lebo sa všetci máme radi.
Mama pozrela na Darinku. V tom pohľade bolo všetko láska, pochopenie, zmierenie.
Áno. Vždy sa budeme mať radi, povedala potichu.
Darinka ju vzala za ruku a vtedy tomu prvý raz naozaj uverila.
Keď Terezka zaspala a babka šla zalievať čaj, zostali samy.
Veľa som stratila, keď som sa bála, priznala mama. Odpusť mi.
Darinka už necítila hnev, len dospelú, tichú ľútosť nad tým, čo bolo.
Viem, mami. Ale teraz máme šancu postaviť niečo ozajstné.
***
Roky plynuli. Terezka rástla, smiala sa, padala a vstávala a vedela, že ju podržia. Babička piekla koláče, mama rozprávala, otec žartoval, a Darinka písala nie len do novín, neskôr aj knihu. Všetko, čo žila: bolesť, odpustenie, nájdenie seba.
Jedného večera Terezka volala z vedľajšej izby:
Mama! Babka vraví, že toto je tvoja kniha! Aj s tvojou fotkou!
Darinka sa usmiala, došla za ňou a objala ju:
Áno, moja. Táto kniha je o tom, aké dôležité je byť pravdivý. A že vždy budeš milovaná, nech sa čokoľvek stane.
A môžem aj ja niekedy napísať knihu?
Jasné! Hlavne píš pravdu. A pamätaj, ľúbime ťa.
Terezka prikývla, vážne a statočne, ako keby prijímala svoje vlastné detstvo.
Darinka sa pozrela do okna vonku žiarili nad Žilinou prvé hviezdy, v srdci jej rozkvitla pokojná vďačnosť: za babku, mamu, Mareka, Terezku… za každý ťažký krok, ktorý ju dotlačil až sem, k tomuto snovému, skutočnému životu, ktorý bol konečne jej.




