„On je za troch, ale myslí len na seba… Nahradila som manžela chladničkou“

Myslela som si, že zámky na chladničku sú len vtip. Nejaký meme z internetu. A potom som ho videla naživo – železný zámok s kľúčikom, v obchode s drobným tovarom. Stála som, pozerala a prvýkrát v živote som vážne premýšľala: možno by som si ho naozaj mala kúpiť? Nie od detí schovávať jedlo, nie od zlodejov. Od vlastného manžela…

Volám sa Zuzana, mám tridsať rokov, žijem s manželom a dcérkou v Košiciach. Pracujem, snažím sa, vrúcim sa ako veverička v kolese, ako sa u nás hovorí. Ale napriek všetkému zhonu ma najviac vyčerpáva nie práca, nie dieťa, ale muž, s ktorým žijem pod jednou strechou. Môj manžel, Marek, nevníma nič a nikoho okrem svojho taniera. On je. Stále. Bez rozmyslu, bez miery, bez svedomia.

Prídem domov unavená, s vedomím, že v chladničke je zásoba na večeru – kúsok mäsa, trocha syra, možno jogurt pre dcérku. Otvorím dvierka a nič. Nie len trochu zjedené – úplne nič. Potichu, bez varovania, všetko zjedol. Cez noc. Párky, syr, dokonca jahody kúpené pre dieťa – všetko zmizne. Ako v čiernej diere.

Minulý týždeň som kúpila dcére čučoriedky. Viete, aké sú teraz drahé jahody mimo sezóny? Ale dieťa ich v obchode uvidelo a poprosilo. Nemohla som odmietnuť. Doma ich jedla postupne, s takou láskou, s takou radosťou… Schválne som polovicu odložila na ráno, dala do chladničky. Ráno vstanem – obal prázdny. Všetko zjedol. Do poslednej bobuľky. A ešte sa zasmial: “No tak choď, kúp ďalšie! Peniaze máme, v čom je problém?”

A v tom je ten problém, Marek, že vôbec nemyslíš! Ani na dcéru, ani na mňa! Nespýtal si sa, nerozmyslel si, len zjedol, akoby to bolo tvoje právo. A ja – ako kuchárka, len stíham nakupovať a variť. Dojedol si posledný párok – a čo? Žiadne výčitky, žiadna snaha to nejako kompenzovať.

Býval s mámou, ktorá ho od detstva kŕmila až po uši. Obrovské porcie, neustále dobrotky. Je vysoký, kedysi športovec, ale zvyky mu ostali. A ja? Odmalička som zvyknutá na umiernenosť. Sama sa snažím dcéru vychovávať podobne – nie v nadbytku, ale v uvedomelosti. Ale s otcom má opačný príklad: zjesť všetko a hneď.

Nežiadam, aby šetril. S peniazmi to máme v pohode: pracujem v dizajnérskom štúdiu, on v dopravnej firme, príjmy máme stabilné. Neide o financie, ale o rešpekt. O schopnosť myslieť nielen na seba. Videl si – zamysli sa, pre koho to je. Dcéra si žiadala? Manželka odložila? Naozaj je to také ťažké?

A tu som znova, stojím pred chladničkou. Zase prázdno. Zase hnev, ktorý sa hromadí niekde pod srdcom. Som unavená. Nevyšla som si za kuchyňu. Chcela som byť milovanou ženou, matkou, partnerkou. A nie dodávateľkou jedla pre dospelého chlapa, ktorý v dome vidí len tanier a gauč.

Hovorím mu – nežiješ s rodinou, žiješ ako starý mládenec, len s voľným prístupom k našej chladničke. A on len mávne rukou: “Ty si zlá gazdiná, keď jedlo nevydrží. Normálne ženy majú vždy všetko po ruke.” Vážne? Tak možno by sme mali zaviesť aj práčku ako manželku?

Čoraz častejšie premýšľam – možno nepotrebujem zámok na chladničku, ale kľúč k vlastnému životu. K životu, v ktorom nie som servisný personál. K životu, kde moje potreby niekto berie do úvahy. K životu, kde som – nie narukovaná žena, ale človek, ktorého počúvajú a rešpektujú.

Rate article
Wyznaj Sekret
„On je za troch, ale myslí len na seba… Nahradila som manžela chladničkou“