Sedel som v kuchyni a díval sa, ako moja sestra Zuzana bojuje so slzami. Jej ruky sa triasli, v hlave mala zmätok a hlas sa jej trhal.
„Počkaj… Len tak si zbalil veci a odišiel?“ spýtala sa jej dlhoročná kamarátka Monika.
„Áno,“ zachrípala Zuzana. „Po dvadsiatich rokoch. Len zobral tašku, povedal: ‚Zamiloval som sa do inej‘ – a zabuchol dvere.“
„Možno si ho len zle pochopila? Možno je to len kríza?“ nespoľahlivo dodala Monika.
„Moni, počúvaš seba?! Aké nedorozumenie?! On odišiel. Bez slz, bez scén, bez pokusu niečo vysvetliť. Akoby tých dvadsať rokov nášho života vôbec neexistovalo.“
Zuzana si zakryla tvár rukami. V očiach jej zablysli slzy. Ešte nikdy sa necítila tak prázdna a zradená.
„A deti to vedia?“ opatrne sa spýtala Monika.
„Nie… Ema s Jánom sú na tábore. Iba pred tromi dňami som ich posadila do vlaku. Vrátia sa o dva týždne… A ja ani neviem, ako im to poviem. Ako?!“
„Možno je lepšie, že teraz nie sú doma. Budeš mať čas… aspoň sa spamätať.“
„Spamätať? Po takomto? On bol zmyslom môjho života…“ zašepkala Zuzana a chytila sa za hlavu. „Ako som to mohla prehliadnuť? Ako?“
Na chvíľu nastala ticho, ktoré prerušila Moničina ponuka:
„Poďme sa mu pomstiť. Po ženskom.“
„Čo?“ Zuzana prekvapene zdvihla hlavu. „Ako si to predstavuješ?“
„Veľmi jednoducho. Dnes večer pôjdeme na rande. S neznámym mužom. Si krásna, upravená, múdra. Máš byt, peniaze, deti sú skvelé. Si lákavý kúsok. Dokážeme mu, že si nie len bývalá manželka, ale žena, o ktorej snívajú.“
„Neviem… Ja ho predsa ešte milujem…“
„A on teba? On ťa miluje, keď odišiel k inej?“ Monika stisla kamarátke ruku. „Poď. Nemáš čo stratiť. Aspoň sa odreaguješ.“
Zuzanu trápili pochybnosti, ale nakoniec prikývla. Za hodinu si v aplikácii vyberali kandidáta na „slepé rande“. Večer ju Monika doviedla do reštaurácie a so žmurknutím ju nechala samu.
Zuzana, triasuc sa od nervozity, vošla dnu. Stôl číslo 13. Už za ním niekto sedel.
„Prepáčte za meškanie, doprava… Róbert?“
„Zuzana?…“ Muž rýchlo vstal. „To nemôže byť! Aká náhoda…“
Bol to jej bývalý kolega, s ktorým pracovali päť rokov bok po boku. Po jeho odchode stratili kontakt, ale vždy medzi nimi bola zvláštna chémia.
„To je osud,“ usmiala sa Zuzana a posadila sa.
Rozhovor išiel sám. Spomínali pracovné dni, spoločných známych, vtipné príhody. Smiech, ľahkosť, teplo – všetko sa vrátilo, akoby tie roky odlúčky neexistovali. A potom Róbert zrazu spýtal:
„Počuj, a prečo si sa rozhodla ísť na rande?“
Zuzana stuhla. Chcela klamať. Ale niečo v jeho hlase ju donútilo byť úprimná.
„Manžel ma opustil. Včera. Len si zbalil veci a odišiel. Povedal, že má inú. Ja… ja neviem, ako žiť ďalej.“
Róbert sklopil oči, potom jemne zobral jej ruku:
„Nie si sama, Zuzka. A ak mám byť úprimný, som rád, že som dnes videl práve teba za týmto stolom.“
Zuzana po prvý raz za celý deň necítila, že ju niekto opustil, ale že je niekomu potrebná. Niekto ju videl. Niekto si ju vážil.
Ale Róbert bol opatrný:
„Nepokazme tento večer. Zavolám ti taxík. A o víkende sa znova stretneme. Len ako dvaja starí priatelia.“
Zobudila sa doma. Na kresle spala Monika.
„Ty si tu sedela celú noc?“ spýtala sa Zuzana, mžúrac pred slnkom.
„Hm. A mohla by si aj poďakovať, mimochodom,“ zívala kamarátka. „Tak, ako to dopadlo?“
„Stretla som Róberta,“ zašepkala Zuzana.
„Toho tvojho bývalého kolegu?! Ktorý pred tromi rokmi bol do teba takmer zamilovaný?!“
Zuzana prikývla. Ale nestihli to dohovoriť – na dverách niekto zaklopal. Monika išla otvoriť a Zuzana, cítiac, že niečo nie je v poriadku, ponáhľala sa do kúpeľne.
„Zuzka! Prichádza návšteva,“ zvolala Monika s iróniou.
„Kto?“
Na prahu stál… jej manžel.
„Zuzanka, prepáč mi… Som idiot, urobil som chybu…“
„Ty? Chybu? Keď si išiel s inou k moru a dal si fotky do storis? Alebo keď si bol „u kamaráta“ celú noc?“
„Nikdy som nemiloval nikoho iného, len teba… Pre deti…“
„Neťahaj do toho deti!“ prerušila ho Zuzana ostrým tónom. „A vieš čo? Včera som bola na rande. S Róbertom. Mali sme krásny večer. A aj keď medzi nami nič nebolo, pochopila som: teba už nepotrebujem.“
Manžel oniemel.
„Takže teraz si s ním?!“
„A ty s kým si bol, keď si ma zradil?! Sme kvit.“
Zbledol a vybehol z bytu. A ona… vydýchla. Ľahko. Slobodne. Akoby jej spadla ťarcha z duše.
Ten istý večer zavolala Róbertovi:
„Ahoj. Som rozvedená. Naozaj. Nezmenil si názor na tú prechádzku po nábreží?“
„Nikdy, Zuzka. Čakal som na tento hovor.“
Začali sa stretávať. Bez ilúzií, bez náhlych krokov, ale s dôverou a svetlom. A keď sa deti vrátili, Róbert sa s nimi zoznámil ako starý priateľ. A všetko dopadlo. Nie hneď, nie jednoducho, ale – naozajstne.
Niekto je koniec len začiatkom niečoho lepšieho. Zuzana to pochopila. A nikdy by si nedovolila, aby ju znova zradili.




