Ostrý trh autobusu takmer zrazil ženu v ošúchanom modrom kabáte – len tak-tak sa stihla chytiť za tyč, aby nespadla priamo na susedu. V poslednej chvíli, rozpálená hanbou, pozdvihla oči – a v tom okamihu stuhla.
„Vališka?“ pošepkala a uprela zrak do známych rysov.
Žena, na ktorú takmer dopadla, na sekundu stretla jej pohľad… a rýchlo sa odvrátila. Tvárila sa, že ju nepozná.
Ale jej ruka sa zatriasla, keď zvierala držadlo starej tašky, a tvár zbledla, akoby z nej odišla všetka krv. Viečka triasli.
Lýdia Semionovna (tak sa volala tá v modrom kabáte) na ňu hľadela neveriaca vlastným očiam.
Veď to bola tá Vala! Valentína Konštantínovna, s ktorou takmer desať rokov stáli rameno pri ramene na blešáku v Košiciach, kde prežívali divoké deväťdesiate roky.
Áno, zmenila sa. Zmizli husté čierne vlasy, nahradili ich popolavé pramene natiahnuté do pevného drdola. Tvár vyzerala staršie, v očiach už nebolo bývalé iskrenie… Ale jamky na líčkach a jazvička nad obočím ostali.
„Vala, nehráj sa! Som to predsa ja, Lýda!“ ozvala sa Lýdia, „stáli sme spolu na „Šebastovke“! Pamätáš, ako v deväťdesiatom ôsmom…“
„Prepáčte, mýlite sa,“ prehovorila Valentína nečakane chladne, bez pohľadu.
„Akože mýlim?! Veď boli sme ako sestry…“ zvolala Lýdia ohromene.
„Nepoznám vás. Nechajte ma,“ odsekla Valentína, a hlas sa jej zlomil.
V autobuse nastalo ticho. Staršia pani s nákupným vozíkom pred nimi sa otočila a uprela na ne zrak.
Lýdia Semionovna sa stiahla. Jej pohľad skĺzol k mužovi, ktorý sedel vedľa Valentíny. Bol to zamračený chlap s mastnými vlasmi a ošuchanou koženou bundou. A vtedy si všimla pod vrstvou makeupu – starostlivo zakrytú modrinu na Valentíninej líci.
Srdce sa jej zovrelo.
„Ó, prepáčte,“ zašepkala potichu, „staroba, viete…“
Po pár zastávkach Valentína a jej spoločník vystúpili. Lýdia pozorovala, ako muž, čo sa ocitol na ulici, začal na ňu ostro kričať, a ona len stála, sklopená ako žiačka pred učiteľom.
Doma Lýdia Semionovna dlho sedela pri okne a spomínala.
Ako s Valou začali predávať, ako spolu nosili tašky z Terézie, ako sa navzájom chránili pred výtržníkmi, ako Valentína s palicou vyskočila proti dvom chuligánom, aby ju – Lýdu – zachránila pred lúpežou. Tenkrát dostala jazvičku nad obočím.
Otvorila starý album.
Fotka pri stánku. Na druhej strane popis: „Lýda a Vala. 1998. Všetko bude dobré!“
„Ako to, Vališka?“ pošepkala, „veď boli sme ako rodina… Čo si ti urobili?“
O týždeň neskôr Valentínu znova videla.
Sedela v zadnej časti autobusu. Vedľa nej ten istý muž. Lýdia sa na neho pozrela bližšie – a zľadnela.
Bol to Viktor Šubín. Vitézo. Jeden z tých výtržníkov z trhoviska. On a jeho kamoš raz na ňu vytiahli nôž. Hovorili: „tašku dávaj“. A práve tá Vala s palicou ju tenkrát zachránila.
A teraz bol pri nej. Pri tej Vali. Tichej, vyhasnutej…
„Nie teraz…“ pošepkala si Lýdia, „znova sa vyhovorí. Musím inak.“
Nabudúce nastúpila do autobusu po nich a kým Viktor platil, vtlačila Valentíne do ruky zložený papierik.
Tá sa zatriasla. Pozrela na Lýdiu – a takmer nebadateľne dvakrát stlačila pery.
Bol to ich starý signál. Varovanie: nebezpečenstvo nablízku.
Lýdia potichu prikývla a prešla ďalej.
V srdci jej búšila jedna myšlienka: je to ona. Moja Vala. A ja ju zachránim, ako ona raz mňa.
Uplynul takmer rok. Telefón mlčal. Ale Lýdia vedela: zavolá. Skôr či neskôr. A nemýlila sa.
„Lýdka, kraásna!“ počula v telefóne. „Zajtra o tretej. Tam, kde vždy.“
Lýdia Semionovna prišla do kaviarne o pol hodiny skôr. Nespala celú noc. Objednala si kávu, no ruky sa jej triasli.
A vtom… vošla. Vala.
Nie tá vyhasnutá, zlomená. Nie. Skutočná.
Džínsy. Biela košeľa. Strih. Smiace sa oči. Jamky.
„VALIŠKA!“ vyskočila Lýdia.
„LÝDKA!“ zakričala Valentína.
Objali sa. Dlho. V tichosti.
„Počúvaj, ty si proste ohňostroj!“ vydýchla Lýdia, keď sa posadili. „Pred rokom si bola…“
„Pred rokom som neexistovala. Tenkrát som zomrela. Ale ty…“ Valentína ju chytila za ruku, „ty si ma vytiahla. Ty a ten papierik.“
„Ja? Veď som len…“
„Práve tak. Bez veľkých slov. Bez mien. Bez nebezpečia. Znamenalo to – pochopila si. Že si nablízku. A ja… ja som si spomenula, kým som bola. A kým som sa stala. Pozrela som sa do zrkadla… a pochopila – dosť.“
Ukázalo sa, že jej muž, Boris, nebol len tyran. Zničil v nej všetko. Po strate dieťaťa sa prepadla do viny. Zrezygnovala. Zlomila sa.
„Myslela som si: ak som stratila, tak som si to zaslúžila. Že musím trpieť. A trpela som. Roky… A potom tvoj papierik. Jeden malý papierik ma vrátil späť do života. Vrátil ma – mne.“
Rozviedla sa. Odišla. Začala od nuly.
„Do Bratislavy. Tam pre mňa všetko začalo nanovo. A nikto ma nehľadá. A ty…“
„A ja, Vališka, som tu. Povedz, a priletím za tebou. Ako v deväťdesiatych – tašku do ruky a ideme!“
Obe sa zasmiali.
Teraz Valentína žije v Bratislave. Pracuje, smeje sa, dýcha slobodu.
A Lýdia Semionovna ju často navštevuje. PrechádA keď sa raz večer prechádzali po Dunajskej nábrežnej a Vala sa s úsmevom pozerala na odlesky svetiel v rieke, Lýdia vedela, že ich priateľstvo prežilo všetko – a ešte len kvitne.




