S manželom sme sa vždy v niečom obmedzovali kvôli dcéram, a teraz som sama a nikto ma nepotrebuje. Za čo takéto správanie od vlastných detí?
Keď naše dcéry vyrastli, so švagrom sme si oddýchli. Zdalo sa, že ťažké časy sú za nami, keďže sme všetko ťahali sami. Oboje sme pracovali v továrni, žili sme skromne. Výplaty boli také, že sa nedali nazvať výplatami. Ale aj tak sme dbali na to, aby naše dievčatá nemali menej ako ich kamaráti. Vždy mali, do čoho sa obliecť, čo si vziať do školy, z čoho kúpiť potreby či lístok do kina.
My sme si skoro nikdy nedopriali nič navyše. Nepamätám si, kedy som si kúpila nový kabát – všetko išlo deťom. Dcéry postupne študovali na univerzite. A znovu výdavky. Štipendia stále stačili len na lístky, tak sme pomáhali. Kupovali sme oblečenie, platili bývanie, prispievali na jedlo. Učila som sa počítať každý cent. Ale ani vtedy som nelutovala – hlavne aby mali, čo potrebujú.
Po škole sa obe vydali. My sme boli šťastní – deti sa uchytili. A potom čoskoro prišli vnúčatá – dvaja chlapci, jeden u staršej, druhý u mladšej. A všetko sa zopakovalo. Po materskej obe dcéry povedali, že dať deti do škôlky je skoro, a poprosili ma o pomoc. Ja som vtedy už bola na dôchodku, ale stále som si privyrábala ako upratovačka, aby sme sa nejako uživili. Porozprávali sme sa s manželom a rozhodli – ja budem starať o vnúčatá, on bude pracovať.
Tak sme žili – dva dôchodky a jeho výplata. Zaťovia si medzi sebou rozbehli biznis, a časom im to začalo dobre vychádzať. Tešili sme sa, boli sme hrdí. Keď potrebovali peniaze, nikdy sme neodmietli – veď sú to naše deti.
A raz sa všetko zrútilo. Manžel išiel do práce a… nevrátil sa. Srdce. Nepomohli mu. Cítila som, ako sa zem podo mnou trasie. Žili sme spolu štyridsaťdva rokov a nevedela som si predstaviť, ako žiť ďalej. Ostaná som sama. Dcéry ma nejaký čas navštevovali, zobrali si vnúčatá, dali ich do škôlky. A potom – akoby ma vymazali.
Až som si uvedomila, že môj dôchodok je mizerný. Predtám to nejak vyšlo, lebo bol manžel. A teraz? Bývanie, jedlo, lieky… niekedy som stála v lekárni a rozmýšľala: tabletky alebo chlieb. Keď dcéry raz pršli, odhodlala som sa k rozhovoru.
Povedala som ticho: „Dievčatá, keby ste mi aspoň trochu pomohli s účtami, vedela by som si kúpiť lieky…“ Staršia mi ani nedala dohovoriť – povedala, že oni majú veľa výdavkov, že všetko je drahé a nemajú. A mladšia… len mlčala, akoby nepočula. Potom ticho. Žiadne telefonáty, žiadne návštevy.
Ostala som sama v byte, obklopená fotkami, detskými výrobkami, malými čievikmi, čo som plietla pre vnúčatá. Nikto z nich už neprišiel. Nikto sa nespýtal, ako sa mám. Nikto nevedel, či som vôbec nažive. A predsa som pre nich bola všetkým. Varila som im kaše, žehlila oblečenie, hojdala kočíky po nociach. Učila som ich rozprávať, čítať, vstávala som k nim pri každom kriku.
Teraz sedím pri okne a pozerám sa, ako po ulici chodia cudzie staré mamy s vnúčatami. Smejú sa, držia sa za ruky. A ja mám ticho. A horkosť. Lebo nechápem – za čo to mám. Kedy som prestala byť potrebná? Čiže deti také rýchlo zabudnú, čo pre ne rodičia robili?
Neprosím o veľa. Nechcem ich peniaze ani darčeky. Chcem len trochu tepla, pár slov, telefonát raz za týždeň. Chcem, aby sa spýtali: „Mami, ako sa máš?“ Aby vnúčatá pršli, len tak si sadli. Ale zrejme to je luxus, ktorý si nezaslúžim.
Každý deň je ťažšie veriť, že si ma raz spomenú. Ale stále čakám. Lebo srdce matky nevie prestať čakať. Aj keď to bolí. Aj keď je to kruté. Aj keď máš pocit, že ťa zradili.




