Vieš čo, jeden deň pred začiatkom prázdnin prišiel môj manžel s nápadom, že by sme mohli celé leto stráviť na chate jeho rodičov pri Trenčíne. V našej rodine sú dve deti 9-ročný syn Adam konečne nemá školu, takže má celé leto voľno, a najmladšia dcérka Milena má 7 mesiacov a určite by jej prospieval čerstvý vzduch, nie dusné bratislavské sídlisko. Manžel ma ubezpečoval, že jeho rodičia, teda naši starí, sa len potešia, keď budú môcť byť s vnúčatmi, navyše oni dobre vedia, aké to je mať malé deti, takže že od nás nič extra nebudú čakať.
Myslela som si, že je to výborná príležitosť, aby sme si spolu oddýchli, niečo zažili. Tak som súhlasila, no časom sa ukázalo, že som sa riadne zmýlila…
Manžel aj svokor nechceli na chate ostať v podstate sa radšej hneď vrátili späť domov za prácou do Bratislavy a na chatu sa objavili len cez víkendy. Keď prišli, očakávali, že bude prestretý stôl, uprataná chata a všetko tip-top, aby si mohli po pracovnom týždni oddýchnuť. Celý týždeň som bola na chate len s deťmi a svokrou.
Ako poznáš Adama, za pár minút dokázal rozhádzať všetko, čo sa len dalo. Musela som ho stále sledovať. Malá Milena bola ešte úplne bábätko, okrem starostlivosti o ňu som musela aj jesť, potom spať aspoň trošku, aby som nestratila mlieko. Taký stres a napätie som v Bratislave nikdy nezažila, takže akékoľvek užívanie si prírody bolo len zbožné želanie.
S mojou svokrou sme si povinnosti rozdelili ona sa venovala parenisku, sadeniciam, záhrade a ja som bola vnútri, varila a starala sa o dom. Na deti sme sa dohodli, že ich budeme sledovať na striedačku. Ja, kvôli nočnému kojeniu Mileny, som chodila spať okolo deviatej večer, zatiaľ čo svokra ešte do tmy štrikovala na záhrade. Vždy, keď som uložila deti, som sa jej pýtala, či nepotrebuje pomoc, ale vždy mi len mávla rukou, že zvládne sama.
Všetky domáce ťažkosti som nejako ticho prehryzla, vlastne som si myslela, že máme s mojou svokrou celkom fajn vzťah.
Lenže prišlo veľké prekvapenie. V jeden víkend, keď manžel dorazil, si ma zobral bokom a povedal mi, že jeho mama je na mňa nahnevaná. Vraj je úplne vyčerpaná zo záhrady. Podľa nej jej vôbec nepomáham, stále len spím a nič nerobím. Manžel mi dokonca citoval jej slová vraj správna nevesta by mala vstávať skôr a chodiť spať neskôr ako svokra, minimálne o dve hodiny.
Aby toho nebolo málo, vyčítala mi aj to, že po popoludňajšom spánku deťom neusteliem posteľ, čo je podľa nej úplne proti všetkým pravidlám hygieny.
Možno nie som dokonalá gazdiná, ale nerozumiem, načo by som sa mala doriadiť v záhrade len preto, aby bola svokra spokojná. Navyše, takto som si leto určite nepredstavovala.




