Nočný príbuzný a cena pokoja

Len nie zas, prehodila tiše Mária, keď hľadela do drezu plného namydlenej vody.

Ručičky kuchynských hodín nemilosrdne ukazovali 1:15. Byt bol ponorený do nočného ticha. Za stenou potichu oddychovala malá Alica. V spálni už zrejme driemal Viktor. Lampa so zamračeným sklom vrhala na stôl žltkastý kruh svetla, v ktorom opustená stála šálka studeného harmančekového čaju.

Zvonček pri dverách presekol ticho ako nôž. Dlho, naliehavo, s kratučkými pauzami, v ktorých v Márii stíhalo vytvárať bezmocné prosím, nie dnes.

Zo spálne sa ozval ospalý, ale poznateľný Viktorov šepot:

On zase?

Mária si utrela ruky o župan, potlačila zívnutie presne to, z ktorého chcela spraviť znamenie spím, svet, nechaj ma a vykročila k dverám. Po ceste sa v nej miešali nervy, únava ťažká ako mokrá perina a trochu hanby, že ju to vôbec rozčuľuje.

V kukátku známa silueta: ramenatý, v starej koženej bunde a šiltovke zhodenou vzad. Viktorov otec, starý pán Peter, ako vždy otočený trochu bokom k dverám. Jednou rukou sa opieral o stenu, v druhej ťahal objemnú kartónovú škatuľu.

Na zemi mu ležala taška z Lidla s typickým zeleným logom Mária už vedela, že v nej má sušienky. Vždy tie isté.

Otvorila.

Marianka! Peter zažiaril, akoby bolo poludnie. Nespíte ešte? No výborne. Iba na desať minút som tu.

Dobrý večer, pán Peter, pokúsila sa usmiať. Vie, že je už noc?

Ale kdeže! Noc je mladá! zľahka mávol rukou. Aj ja som ešte mladý, kým mi nohy slúžia, no nie? Pustíš dnu starého človeka? Mám pre vás poklad.

Zdvihol škatuľu. Na viečku zošednutý papierik: Film 8 mm. V rohu niekto pred rokmi dopsal 1978. Silvester. Doma. Škatuľu sprevádzal pach dávnych skriní a niečoho, čo Mária poznala najviac z fotiek.

Našiel som ju, veríš? Peter už vchádzal do predsiene, bez vyzvania. Ležala u suseda na povale. Najprv mi neveril, potom spoznal písmo. Lenka, hovorí, to je jej ruka.

Meno Leny, jeho ženy, už desať rokov po smrti, zavlnilo chodbou ako tieň.

Viktor sa prebral zo spálne, prižmúril oči jeho šedomodré tričko nesieť jemné písmená, tepláky napoly zle a napoly narýchlo oblečené.

Oci… zachrapčal. Je jedna ráno.

No a? Peter chytil nový dych. Najlepší čas na spomienky! Ty by si sa sťažoval? V tvojich rokoch sme vtedy práve len začínali tancovať, chlapče.

Mária cítila, ako mu každé jeho veselé slovo vibruje v jej vnútri ako migréna. Popritom ju však v kútiku hlavy škrabkal hlas: Veď on je sám. V tme bytu. Asi sa aj bojí.

Poďme do kuchyne, navrhla. Únavu schovala do ticha.

Jasné, veď ja som tichučký ako myš, prisľúbil Peter a bunda zasucharila.

Myš, pomyslela si Mária, ktorá zvoní ako hasičská siréna.

***

V kuchyni Peter vždy sedel na stoličke pri radiátore stará chrbtica, má rada teplo, vravieval. Mária pred neho naučene položila šálku, zaliala čaj bez rozmýšľania ako nočný barman.

Viktor, ešte stále zíval, posadil sa oproti otcovi a pozrel na škatuľu.

Čo je to?

Naše kino, slávnostne odvetil Peter. Starý film. Tu je tvoja mama, ty ešte drobec. Aj stromček, šaláty a teta Katka, čo mala nos ako… rozosmial sa. Skrátka história.

Mária sa zviezla bokom, podoprela si hlavu o ruku. Hodiny cvakali 1:27, 1:28… Peter sa len rozohrieval.

Pamätám, ako sme v noci dvere otvorili, rozprával zanietene. Po polnoci, keď Sasanka s manželkou vošli. Mráz, sneh, a Lenka: Poďte, naše dvere sú vždy otvorené. Povedala krásnu vetu počkaj, ako to bolo… V noci majú byť dvere otvorené pre tých, čo naozaj potrebujú.

Slová jej prischli ako bodliak na kabát.

Oci, Viktor si pretieral oči. Aj to ideme niekedy pozrieť? Veď preto si to ťahal, nie?

No hej, oživol Peter. Akurát aparat už nemám. Myslel som že možno vy?

V dvojizbáku na štvrtom filmový prehrávač na 8 mm? ironizovala Mária Jasné, medzi klavírom a písačkou v komore.

Peter iróniu minul, ako vždy.

Nevadí, niečo sa vymyslí. Ale rozprávať môžem aj bez filmu, pohodlne sa oprel.

Rozprával, ako kúpili prvý foťák, ako točila Lenka na chalupe, smiali sa, keď jej padal sneh za bundu… Reč šla, ako keď naleješ do samovaru. V jeho hlase noc neexistovala; žil spomienkami, nie ručičkami hodín.

Mária ho načúvala so zapojeným len polovicou mysle, v hlave jej tĺklo: O siedmej vstávať, Alicu do škôlky, report do roboty, oči už zatváram…

***

Kuchyňou prešiel tichý šuchot.

Vo dverách stála Alica v pyžamku s ružovými hviezdami. Šuchrila si oči päsťou, vlásky jej trčali na všetky strany.

Mami… pritisla sa k prahu.

Alenka, čo tu robíš? Mária vyskočila a objala dcéru.

Ja… piť, zamrmlala dievča. A… zase sa mi sníval dedko.

Peter po slove dedko rozžiaril oči:

No vidíš! Deti cítia väzbu.

Alica naňho hľadela rozospato, ešte napol v snoch.

Každú noc sa mi snívaš, oznamovala vážne. Vždy prídeš a búchaš. A nemôžem zavrieť dvere, lebo kľučka je horúca.

Máriu vnútri zvrela hŕba ľadu. Viktor stisol pery.

To čo sú za sny? spýtal sa ticho.

Skôr predtuchy, povedal Peter presvedčivo. To duša dieťaťa ťahá k dedovi.

Alebo k tichu, pomyslela si Mária, ale nahlas riekla iba:

Zlatko, poď späť do postieľky. Dedko zas príde… inokedy.

V noci? spýtala sa Alica s detskou logikou.

Stretla Petrov pohľad úprimne nechápavý, skoro detinský.

Aj cez deň môžeš prísť, povedala láskavo. To je ešte lepšie.

Alica si vzdychla a zaborila hlavu do Máriinho pleca.

Mária ju odnesie späť, prikrýva, načúva. V kuchyni Peter opäť rozpráva, ktovie čo, stále až príliš sviežo na tú hodinu.

Ona dcérku hladí po vlasoch a myslí: Takto vždy jeho desať minút sa stane hodinou, sušienkami, čajom, unavenými očami a trhlinami v našom režime.

Chodba tiká hodinami. Ručičky sa blížia k druhej. Mária sa nadýchne jej trpezlivosť, podobná budíku, už tiež odpočítava posledné sekundy…

***

A zas raz… po jednej ráno, sťažovala sa Mária do telefónu sesternici Dáši. Žiadny súcit, akoby sme nonstop viedli bistro U syna.

Dáša, kamarátka zo školy, pritakávala a uchechtla sa.

Marianna, prijmite moju sústrasť. Byt ovládol nočný duch staršej generácie.

Ha-ha, výborné, povzdychla si Mária. Ale vážne, už neviem zaspať normálne. V hlave stále čo ak znova zazvoní. A vždy Iba na desať minút.

Máš fakt ťažký level: nočný hardcore vstaneš, pustíš kanvicu, vypočuješ monológ… Hlavná výhra: sušienky.

Mária sa usmiala.

Vždy prinesie tie isté ovsené, zelený obal. Už mi z nich je zle.

To už je symbol, zamyslela sa Dáša. Kúp mu budík pre hostí.

Čo by si s tým urobila ty?

No, zavolaj mu ty o jednej ráno.

To by bolo kruté, nadhodila Mária.

Prepáč, srandujem, zasmiala sa Dáša. No úprimne, nastav hranice. Inak si bude myslieť, že vám to nevadí, keď vždy otvoríte.

Je to svokor, Dáš, šepkala Mária Je sám. Zomrela mu žena. Viki jediný syn. Ako mu poviem nechoďte v noci? Má srdce, tlak, spomienky

Aj ty máš srdce. Dieťa, robotu… Hranice nie sú zlo, sú starostlivosť o seba a paradoxne niekedy pomáhajú aj tým druhým.

Slová o hraniciach v nej hrýzli. Bola zvyknutá, že dobrá nevesta znamená trpieť.

***

Prvú nočnú návštevu prišiel Peter pol roka po smrti ženy.

Vtedy si Mária myslela, že je to raz za čas. Že je to žiaľ, čo treba vypiť potme, keď je cez deň príliš hlučno.

Ležali s Viktorom v tme, svetielko svetla sa doťahovalo z okna, keď zrazu dvere na chodbe zaduneli.

Kto to, dočerta, môže byť? zľakla sa Mária.

Zvonček naliehavý, netrpezlivý. Viktor postupne hádzal na seba nohavice:

Možno niečo vážne.

Vo dverách stál Peter uťahaný, bez bundy, vo vyblednutom svetri, ovisnutá čiapka. Oči lesklé.

Prepáčte, povedal, no už vošiel Doma… tam sa nedá. Je… prázdno.

Voňal tabakom a chladom. V ruke mal tašku s tými ovsenými sušienkami.

Oci, čo sa deje? Máš tlak?

Nie, zľahka mávol prišiel som vás vidieť.

Máriina hrča v hrdle povolila. V mysli jej znova zbehli pohreby Lenky, Petrova ruka drviaca klobúk, jeho pohľad stratený.

Posadili ho, spravili čaj. Peter nerozprával vtipy, len mlčky sedel, občas čosi zamrmlal:

Ona mala rada… piť čaj v noci…

Ruky mu tŕpli, keď lámal sušienku.

Dnes som ich videl v obchode, šepol. Pri týchto regáloch sme sa zoznámili. Ruku som natiahol a ona tiež. Za tú istú škatuľku. Vezmite vy, ja držím líniu, povedala. A vtedy som si povedal, že ju raz budem mať za ženu.

Vtedy Márii nebolo nahnevano len ľúto.

Príďte, kedykoľvek treba, povedala, keď ho nad ránom vyprevádzala. Sme tu.

Literalita vyhrala. Peter chodil, keď nechcel byť sám. Po polnoci. Potom týždeň nato zas. Potom znova. Mária neskôr už zabudla, kedy boli medzi nočnými návštevami vôbec dlhšie pauzy.

***

Keď si to chcela s Viktorom vydiskutovať, len pokrčil plecami:

Veď vieš, vždy bol nočný vták. Celoživotne robil po nociach, čítaval, aj keď som bol malý, on sedel v kuchyni s knihou o druhej ráno.

Ale vtedy sedel vo svojom! Teraz je stále u nás, protestovala mierne.

Náš byt je pre neho pokračovanie jeho. Sám tam je, je mu smutno… Noci obzvlášť.

Aj ja sa bojím. Nevysím sa, Alica sa budí, na každý zvonček letím ako splašená…

Viktor mlčal. Medzi ním a otcom vládlo čosi nevyslovené sám bol rozpoltený medzi pochopením a nervami. Veď je to otec stálo medzi každou Máriinou vetou a ozajstným pocitom.

Jednej noci už nevydržala nešla do kuchyne.

Ležala a robila sa, že spí. Viktor išiel otvoriť. Kroky, šuchot, slabé hlasy.

O polhodinu tichý rozhovor. Zvedavosť vyhrala nad únavou. Opatrne vykukla zo spálne.

Peter sedel sám, Viktor dávno odplával. Pred ním fotoalbum, lampa robila zo stola divadelnú scénu.

Lenička, tu si ty… šepkal do fotiek. V tých šatoch si raz povedala, že ma nebudeš chcieť, ak priberieš. Ja som blbec, mal ti povedať, že si najlepšia…

Otočil fotku.

Viki tu, sople pod nosom. Pri tej telke sme spolu pozerali rozprávky. Pamätáš, ako Sasanka vošla uprostred noci? Povedala si: Nech chodia, kým môžu. Dom zamkneme až po našej smrti.

Rozprával sám pre seba, ale v tých šepotoch nebola len spomienka, ale aj prosba. Prosím, nech mi aspoň niekde zostane dom, čo nezamykajú v noci.

Mária stála v dverách a v hrudi sa jej niečo zvieralo. Nebol to netvor, len dospelý chlapec stratený v prázdnej noci.

Tým to nejak nezmizlo, len do únavy pribudla nová ľútosť.

***

Raz skúsila odľahčiť situáciu.

Bolo teplé leto, okno dokorán. Zvonček presne o jednej. Namiesto nervózneho prehadzovania županu si dala na pyžamo pestré kimono, na oči masku na spanie, tú, čo jej dala Dáša. Masku posunula na čelo ako štýlový doplnok.

Vyzeráš ako filmová hviezda, komentoval Viktor.

Dnes máme nočnú premiéru V návšteve u Petra, drzo sa pousmialal Mária.

Otvorila dvere s hereckou gráciou.

Dobrú noc, vítame vás na našom exkluzívnom nočnom sedení. V ponuke čaj, sušienky a chronické nevyspatie.

Peter sa rozosmial.

Mladí dnes vedia žiť! Čo vy, po desiatej už starci v posteli, strašné!

V kuchyni teatrálne vytiahla novú kávu, klepla po budíku na rúre.

Mali by sme zriadiť rituál polnoc po taliansky. Čaj, sušienky… Mandolíny. Budík na šestu však nezrušíš.

Ale čo! Peter sa zasmeje. Hlavne, že máme čo spomínať. My sme v detstve cestovali nočnými vlakmi. Najlepšie rozhovory vždy v noci.

A potom povedal:

V živote sú dvere, čo sa majú nechávať otvorené. Keby niekto naozaj potreboval.

Tá veta jej zostala v hlave ako sneh v topánke. Bola milá aj nebezpečná.

Len niekedy zabudnú, že za dverami sú tiež ľudia, pomyslela si. Nahlas poznamenala:

Sú aj okná, čo radšej zavrieš, inak prechladneš.

Peter, v svojom svete, jej pointu minul. Rozprával, rozprával, nevšímajúc si, že jej v očiach už rastie viac než len únava.

***

Raz sa rozhodla dvere neotvoriť.

Alica bola chorá, mala horúčku, noc bez spánku. Mária ju len čo uložila. A hneď zvonček.

Dnes nie, šepla zúfalo.

Viktor bol v práci, len ony dve doma. Mária zamrzla. Zvonček ešte raz. Potom ďalší. A potom ticho.

Sedela a rátala do sto, do dvesto. Srdce jej bilo v hrdle. No vidíš, raz si neotvorila. Svet sa nezrútil.

Ráno našla pri dverách taštičku so zeleným logom. Ovsenné sušienky, mierne navlhnuté. Pri nich malý lístok: Spali ste. Nechcel som budiť. P.

To bolo všetko. Žiadne výčitky. Len ten balíček.

Máriu poštípal zvláštny pocit hanby a hnevu: Prečo mám cítiť vinu, keď len chcem spať?

***

Po ďalšej nočnej návšteve bol byt ako navlhnutá deka ťažký, chladný.

Alica nachladla niekoľkokrát bežala bosa do kuchyne, kým Peter vykladal vtipy. Dostala horúčku, kašľala celú noc. Mária ráno v práci ledva stála, obklopená hrnčekmi s kávou.

Večer, keď prišla domov, položila hrniec polievky na sporák, pozrela na Viktora a cítila, že v nej praská niečo dlhodobo stiso.

Už viac nevládzem, povedala bez pozretia.

Ako to myslíš? Viktor lial vodu do kanvice.

Tak, otočila sa prudko, že nemôžem žiť v jeho nočnom režime! Nie sme nonstop výdajňa na zavolanie. Máme dieťa, mám zamestnanie. Necítim sa byť už pani v našom dome!

Otvoril ústa na obvyklé ale veď…, ale zdvihla ruku.

Nie! Vždy len počúvam veď je to tvoj otec, je sám, má to ťažké. A ja? Som manželka, mama, človek, ktorý má tiež hranice a nervy! Nikto sa nepýta, ako je mne.

Viktor mlčal.

Navrhujem toto, zahryzla si do pery. Keď príde večer, sadneme si traja. Žiadne žarty, prosto sa porozprávame. Poviem mu, že potrebujem v noci spať. Bez zvonení.

Chceš mu to zakázať? spýtal sa opatrne.

Nie zakázať, len prosiť. Príďte večer, cez deň. Nie po deviatej. Nevyháňam ho, len chránim náš nočný režim.

Viktor si vzdychol:

Môže sa uraziť…

Aj ja už som, šepne Mária. Rok som len prikyvovala a v duchu kapitulovala.

To, čo vyslovila nahlas, hneď v miestnosti zaznelo s novou jasnosťou.

Dobre, súhlasil. Skúsime to večer spolu.

***

Keď v tú noc prišiel Peter so škatuľou od filmu, všetko do seba zapadlo.

Vianoce 1979 bolo napísané na uzávere. Peter ju položil s pýchou, kabát ovesil na stoličku.

Pozerajte, čo som objavil! To je jeden život!

Mohli by sme sa ale skôr porozprávať? navrhla Mária, zatiaľ čo Viktor lial čaj.

O čom takom, že musí byť reč v noci? snažil sa to odľahčiť.

Práve o týchto nočných veciach, povedala vážne.

Peter prestal žartovať.

Počúvam, povedal, napätie v hlase.

Chodíte k nám často neskoro, skoro vždy po jednej ráno. Pre vás je noc spomienka, pre nás spánok. Viktor má ráno robotu a malú treba do škôlky. Sme mŕtvi, keď nás každej noci budíte.

Peter sa zamračil.

Ja… vadím vám?

Viktor zasiahla:

Oci, nevadíš nám, povedal. Máme ťa radi, radi ťa tu vidíme, ale v noci je to fakt ťažké. Hlavne pre Marianku. Aj pre Alicu.

Mária prikývla.

Už sa bojím každého zazvonenia po desiatej, priznala. Srdce mi vypadáva. Nemožeme vypnúť. Alica hovorí, že sa jej sníva, ako ktosi búcha. Kľučka horúca.

Peter pozrel na svoje ruky, mierne sa triasli.

Čiže… nechcete, aby som chodil?

Chceme, rýchlo zareagovala Mária. Ale nie o jednej v noci. Príďte cez deň, večer do desiatej. Zatelefonujte vopred, kúpime váš obľúbený čaj, dohodneme sa.

Viktor dodal:

Oci, radi s tebou posedíme. Len nie keď už ledva držíme oči otvorené.

Peter mlčal. Nakoniec ticho povedal:

Ani som neveril, že vám to tak sťažujem. Mne sa zdalo keď ja nespím, hádam ani ostatní…

Márii sa v hrudi uvoľnilo.

Nebolo v tom nič zlého úmyslu. Len prestal cítiť posuny času, lebo on sám zostal zaseknutý v noci, kedy stratili Lenu.

Navrhujem takto, povedala zľahka. Veľmi chcem ten film pozrieť ale cez deň. V sobotu, všetci spolu. Urobíme čaj, sušienky, bude ako starý Silvester.

Peter sa pozrel raz na škatuľu, raz na ňu.

A ak v noci… mi je zle… začal, ale nedopovedal.

Ak je vážne zle, zavolajte. Zoberiem telefón. Ale nie stále. Ak sa niečo deje, prídeme. Ale ak len na čaj to radšej cez deň.

Viktor kývol.

Oci, chcem s tebou byť aj vtedy, keď nie som už mŕtvy od únavy, dodal Viktor Teraz si ani nepamätám, čo si hovoril.

Peter sa smutne usmial.

Starec hlúpy, dodal polohlasom. Myslel som, že keď vtrhnem na desať minút, nič sa nedeje.

Tých desať minút za rok zhustlo, poznamenala Mária.

Kývol hlavou.

No dobre. Nechajme film na sobotu. Ja už pôjdem.

Odprevadím vás, navrhla Mária.

Zdĺhavo naťahoval obliekanie kabátu.

Marianka, keď by som sa zas raz preklikol…

Budem myslieť, že je vám ťažko. Ale niekedy jednoducho neotvorím. Aj ja som človek.

V očiach mu prebleskla trpká úcta.

***

Sobotný večer, sľúbený Máriou, prišiel rýchlo.

Na stole bol starý premietač, ktorý zázrakom zohnal Viktor cez kolegov. Obývačka bola improvizovaným kinom závesy zatiahnuté, na stene biele plátno.

Peter sedel najbližšie, škatuľu s filmom v rukách ako poklad. Alica na kolenách maminy, v rukách plyšový zajačik. Viktor bojoval s káblami.

Potom zabzučal premietač a na stene ožili spomienky.

Mladá žena v kvetinových šatách úsmev ako z východu slnka. Vedľa nej mladý Peter. A malý Viktor, okrúhly, dôverčivý.

Na obrazovke silvestrovský stôl, mandarinky, nátierky, girlanda. Kamera zachytí kartón s nápisom na dverách: Naše dvere sú vždy otvorené. Aj v noci. Pre našich.

Márii stislo hruď.

Peter si slabo vzlykol.

To napísala sama Lenka, fúkal. Chcela, aby to každý vedel.

Vo filme sa smeje, otvára niekomu dvere, máva: Poďte! A na hodinách 1:05 a podtitulom: U nás sú domy vždy otvorené.

Peter potichu plače, ramená sa mu trasú.

Alica zaspala Márii na pleci, ruku jej dala okolo krku.

Projektor bzučí, striedajú sa obrazy: Lenka utiera taniere, Peter ju bozkáva do líca, malý Viktor točí sa okolo stromčeka.

Mária pochopila: Petrova potreba nočných návštev nebola len zvyk. Bola to zúfalá snaha vrátiť časy, keď boli dvere ozaj pre smiech, a nie na preskúšanie hraníc.

***

Vypnuli projektor, izba sa ponorila do príjemného šera.

Peter si rukami utrel oči.

Prepáčte, šepol. Myslel som, že robím dobre. Že ak prídem v noci, nie som sám.

Stále nie ste sám. Aj bez nočných návštev, odpovedala Mária. Otvorme si dvere skôr cez deň.

O pár dní šla Mária do Billy. Kúpila ovsené sušienky v zelenom obale a krásny strieborný termos s čiernymi Tatrami. Na etikete: Drží teplo 8 hodín.

Doma všetko pekne zabalila, priložila kľúč na prívesku.

Na malej kartičke napísala: Pán Peter, v našom byte ste vždy vítaný najmä ráno. Termoska nech máte teplo so sebou, kľúč aby ste mohli prísť cez deň, keď je správny čas. Prosím, zavolajte predtým. Máme vás radi. Mária, Viktor, Alica.

Zavolala Petrovi cez deň prvýkrát z vlastnej vôle.

Pán Peter, dobrý deň, zajtra máme čaj. Doprajte si ho s nami… ráno. Do dvanástej.

Zasmial sa, v smiechu úľava.

Oficiálne pozvanie?

Nový zvyk, odpovedala Mária. Bez nočných šicht.

Na druhý deň prišiel presne na desiatu. Zavolal vopred krátko: Idem, buďte pripravení. Pri dverách stál v čistej košeli, v ruke kytica margarét.

Toto, Marianka, za trpezlivosť.

Pod pazuchou niesol plyšového medveďa so spiacou čiapočkou.

Toto pre našu Alicu. Nočný strážnik, nech dedko prichádza vo sne rozprávať rozprávky, nie búchať.

Mária sa úprimne usmiala.

Vstúpte, čaj už vrie.

Na stole svietili slnečné štvorčeky. Čaj bol horúci, sušienky chrumkali. Alica, konečne vyspatá, objímala medveďa a Viktor rozprával otcovi o novom projekte, zatiaľ čo on mu na oplátku rozprával príhodu, ako raz pomýlil nočný vlak s denným.

Bol to ten istý Peter s tými istými príbehmi. Ale čas iný. Ráno namiesto noci. Pozvaný, nie vtrhnutý.

Večer, keď ukladala Alicu, sa pýta:

Mami, dnes sa mi dedko nesníval.

A páčilo sa ti?

Fajn, zamyslela sa Alica. Proste som spala. A ráno bol… ozajstný dedko.

Mária sa usmiala v tme.

Nech to tak aj zostane, šepla.

V noci o 1:15 bol byt tichý. Zvonček nezniel. Mária prvýkrát za dlhý čas vstala sama prebudila sa, lebo bola vyspatá, a nie pre cudzích zvykov.

Pochopila, že sa dá hovoriť o hraniciach nie krikom, nie s hanbou, len slušnými slovami. Svet sa pre to nezrútil. Svokor nezmizol. Len prestal vchádzať v noci.

A to bola ich malá, tichá výhra.

Rate article
Wyznaj Sekret
Nočný príbuzný a cena pokoja