NIKTO Z JEHO RODINY SA NEOBJAVIL—DALISME MU NARODENINOVÚ OSLAVU, AKÚ SI ZASLÚŽIL 🎂

Bolo to pomalé utorkové popoludnie, keď vošiel do kaviarne – pán Ján, náš tichý stály hosť. Vždy sedel pri okne s novinami a objednal si to isté: čiernu kávu a kôšik citrónového koláča. Nikdy nehovoril veľa, ale vždy sa usmieval a nechával štedrý prepitné. Všetci sme ho poznali, aj keď sme o ňom veľa nevedeli.

Ale ten deň bolo niečo iné.

Prišiel v upratanej košeli a vyblednutej kravate. Vlásky mal pekne učesané a v rukách držal malú oslavnú čiapku a krabičku zabalenú do modrého papiera. Vyzeral rozrušene, možno až nervózne.

Privítala som ho pri pultíku s úsmevom. „Zvyčajné, pán Ján?“

„Dnes nie,“ povedal s iskrou v očiach. „Môžem dostať stôl pre šesť osôb?“

Zamrkala som. „Šesť?“

„Áno,“ pozrel na hodinky. „Príde moja rodina. Mám narodeniny.“

To ma zaskočilo. Aby som skryla prekvapenie, poprajala som mu šťastné narodeniny asi trikrát. Zavedla som ho do rohu k najväčšiemu stolu. Posadil sa a opatrne rozložil čiapky na každé miesto, pripravil papierové tanieriky a malé trúbky, ktoré si doniesol. Mal pripravenú aj sviečku do zákusku.

Doniesla som mu kávu zadarmo a pozerala, ako si znova a znova pozeral na hodinky.

Minúty plynuli. Potom hodina.

Stále sa usmieval, pil kávu, ale v očiach mu začala blyskať sklamanie. Čiapky ostali nepoužité. Zabalená krabička neotvorená. Zákusok neskonzumovaný.

Kaviareň bola taká tichá, že si toho všimli všetci. Naši stáli hosťia, barista, dokonca aj mladá študentka, čo robila úlohy v kúte – všetci sa kradmom pozerali na jeho osamelú malú oslavu.

Nakoniec som sa osmielila opýtať: „Pán Ján, chcete, aby som niekomu zavolala? Možno len meškajú?“

Zamietol hlavou. „Nie, nie… Asi len niečo zdržali.“

Usmial sa, ale tentoraz mu úsmev nedosiahol až k očiam.

Vtedy mi servírka Zuzka pošepkala: „Nemôžeme ho tam nechať sedieť takto sám.“

Tak sme nenechali.

Začala ona. Vzala si čiapku, nasadila si ju a povedala: „Miesto pre jednu navyše?“

Pán Ján prekvapene zamrkal, potom sa zasmial. „Samozrejme, mladá dáma. Čím viac, tým lepšie.“

Potom náš barista Marek doniesol veľký kúsok čokoládového koláča z vitríny a zapálil poriadnu sviečku. „Bez urážky, pán Ján, ale na narodeniny patrí niečo väčšie.“

Čoskoro sa pripojili aj traja hostia – jeden dokonca pustil „Všetko najlepšie“ z telefónu. Niekto vytiahol ukulele a pridal sa. Celá kaviareň spievala.

„Všetko najlepšie k narodeninám…“

Pán Ján vyzeral dojatý. Chvíľu len stál a pozeral sa na túto zvláštnu zmes ľudí, čo mu spievali – ľudí, ktorých sotva poznal.

„Ja… Neviem, čo povedať,“ vykoktal nakoniec.

Zuzka sa mu naklonila bližšie. „Povedzte, že si niečo želáte a zhasnite sviečku.“

Usmial sa, na chvíľu zatvoril oči a sfúkol.

Smiech, potlesk a výkriky radosti naplnili kaviareň. Ďalšiu hodinu sme oslavovali, ako keby išlo o udalosť roka. Pán Ján nám rozprával príbehy – o čase v armáde, o svojej zosnulej manželke, čo varia najlepší marhuľový závin, a o tom, ako pre svoje deti zvykol robiť veľké oslavy, keď boli malé.

Potom povedal niečo, čo nás všetkých utíšilo.

„Myslel som si, že starnutie znamená vytratiť sa. Že na vás ľudia zabudnú. Ale dnes… dnes ste ma všetci znova dali cítiť dôležitého.“

Rozbalil modrú krabičku a ukázal šesť drevených figúrok, ktoré sám vyrezal – každá iná. „Tieto boli na darček pre vnúčatá. Keďže neprišli… možno boli určené pre niekoho iného.“

Rozdal ich ľuďom, čo s ním sedeli pri stole – každá mala malý lístok, ktorý pôvodne pripravil pre deti.

Pre Zuzku: „Pre tú, čo svojim úsmevom robí ľudí vítanými.“

Pre Marka: „Pre muža, čo nevari len kávu – ale aj láskavosť.“

Pre študentku, čo sa pridalA keď sa o rok neskôr v kaviarni opäť rozoznel spev “Všetko najlepšie”, tentoraz už pri stole s ním sedela celá jeho rodina, ktorá sa naučila, že láska sa nikdy nestráca – len občas zabudne, kde má svoju adresu.

Rate article
Wyznaj Sekret
NIKTO Z JEHO RODINY SA NEOBJAVIL—DALISME MU NARODENINOVÚ OSLAVU, AKÚ SI ZASLÚŽIL 🎂