Nikdy sme sa nepoznali…

Lenka od začiatku vedela, akú úlohu hrá v živote Martina. Nebola manželkou, matkou jeho detí, ani jeho zákonnou vyvolenou. Bola len milenkou. Ženou, u ktorej si oddýchol dušou aj telom. Ženou, ku ktorej neprišiel kvôli záväzkom, ale kvôli ľahkosti a pokoju.

Nepýtala sa na nič. Na rozvod, ani na prísahy. Stačilo jej trochu tepla. Prijímala Martina takého, aký bol: ženatého, vzdialeného, no k nej láskavého. Občas doniesol nejaké potraviny, občas pomohol s opravou. Občas jej zobral ruku a povedal, že ju miluje. A to stačilo.

Lenka sa nepovažovala za ničiteľku rodiny. Nikoho neodviedla. Martin sa rozhodol prísť sám. On si ju vybral. Ona len bola pri ňom. Bez požiadaviek.

Čas plynul. Martin prichádzal pravidelne. Nosil kvety, občas kúpil niečo pre deti – samozrejme, nie pre jej deti, pre svoje. Lenka deti nemala. Lekári už dávno stanovili diagnózu: neplodnosť. To zničilo jej jediné manželstvo.

Potom prišiel zázrak. Skutočný, nevysvetliteľný. Tehotenstvo. Takmer v štyridsiatke. Plakala šťastím. Keď sa jej rodičia dozvedeli, že budú starými rodičmi, ani sa nepýtali, kto je otec. Len sa tešili. Sľúbili pomoc. A Lenka… bola si istá, že ju Martin neopustí. Miloval ju. Hovoril to stokrát.

“Rozviedni sa,” povedala mu raz. “Budeme skutočná rodina.”

Mlčal. Potom odpovedal:

“Potrebujem čas… Nedokážem to len tak od ruky.”

Dala mu týždeň. Potom ešte jeden. No Martin začal miznúť. Mlčal. Neodpovedal. Po práci sa vytrácal, vymýšľal výhovorky, nevolal. A raz mu prišla pred dom. Stála len pred vchodom. Nedokázala inak.

“Čo tu robíš?” rozzúril sa, keď ju uvidel.

“Čakám na teba.”

“Už ma nebavíš! Nechceš počuť! Povedal som, aby si počkala! Strkáš ma do problemov, tlačíš na mňa!”

Lenka mlčala. Pozerala na neho a nepoznávala ho.

“Takže nebudeš s nami?” opýtala sa ticho.

Odvrátil sa. A vtedy povedala:

“Nikdy sme sa nepoznali. Zabudni na mňa. Zabudni na nás. Už nemáme *my*.”

Odšla. Neobzrela sa.

Lenka porodila dievčatko. Krásne, kučeravé, s Martinovými očami. Ale keď ho brala do náručia, cítiila len lásku. Nič viac. Ani strach, ani bolesť, ani ľútosť. Len šťastie.

Martin sa niekoľkokrát pokúsil ozvať. Volal. Chcel vidieť dcérku. Lenka odmietla.

“Urobil si voľbu,” povedala. “Netreba sa teraz pripomínať. Ona má otca. Skutočného.”

Neklamala. O pol roka stretla muža. Tichého, pokojného, o niečo staršieho. Nepýtal sa na zbytočnosti. Jednoducho ju a dievčatko zbožňoval. A dievčatko ho hneď nazvalo tatom. Všetko sa odohralo samo. Akoby niekto navrchu rozhodol: teraz už bude všetko tak, ako má byť.

Prešli dva roky. Jar. Park. Martin kráčal po cestičke, bezmyšlienkovito. A zrazu ju uvidel. Lenku. S mužom. A s dieťaťom.

Muž držal na rukách dievčatko. Smialo sa, tahalo ho za ucho. A Lenka v ľahkých šatách sa na nich so šťastím pozerala a ticho povedala:

“Božkaj tatku, zlatko. Pozri, unavil sa ťa nosiť.”

Martin sa zastavil. Nedokázal dýchať. Nedokázal ísť. Bolo to ona. Jeho dcéra. Jej dievča. Taká istá, ako kedysi jeho chlapci – kučeravá, svetlá, živá. A vedľa nej cudzí muž. A už necudzia Lenka.

Videla Martina. Ich pohľady sa stretli. Ale ona odvrátila zrak. Akoby ho nepoznala. Akoby nikdy nebol súčasťou jej života.

Pochopil: dodržala svoje slovo. Naozaj sa nikdy nepoznali.

A už ani nebudú.

Rate article
Wyznaj Sekret
Nikdy sme sa nepoznali…