Nie sme odpadky, synček. (Poviedka)

19. apríl 2023

Dnes bol u nás doma opäť rušný deň, a môj zápis do denníka bude dlhší, pretože musím zo seba dostať všetko, čo ma ťaží.

Ráno som kráčala k sporáku, polievka ešte len bublala, keď vo dvore zakričal môj syn Roman až sa mi vareška zastavila vo vzduchu. Hlas mal ostrý, “Oci, nie! Veď to je len starý haraburd, čo to zase vláčiš domov! Treba to vyhodiť, nie renovovať!” Zalialo ma horko a smútok. Miloš stál cez dvere do šopy s tým starým stoličkom ozajstný kúsok z čias šesťdesiatych, drevené nohy s krásnym rezbárskym vzorom. Roman blokoval dvere telom, ruky na hrudi.

Pomaly som sa utierala do zásterky a tichým hlasom pripomenula, “Romanko, nie je to haraburdie, ocino ho krásne opraví. Pozri, aká rezba!” No Roman ani pohľadom neodpovedal. “Mami, netáraj zase. Oci, hovorím na rovinu: máš sedemdesiatdva rokov. Tiahnutie takých vecí nie je pre teba. Lekár vravel, že máš šetriť srdce!”

Manžel len stisol čeľusť, zbeleli mu prsty na operadle stoličky. Položil ju pomaly na zem a vyrovnal chrbát. Poznám to keď sa mu chveje žilka na spánku, zúri, ale mlčí. “Neniesol som to sám,” povedal pokojne. “Jožko mi pomohol, doniesli sme to dvaja.”

Roman len mávol rukou. “To je jedno. Podstatné je, že ste z nášho domu spravili skladište. Po kútoch tri komody, v šope ďalšie dve. Tie vaše fľaše s lakom, štetce, handry to je požiarna hrozba!”

Postavila som sa vedľa Miloša, cítila som z neho ten neskutočne známy pach dreva a fermeže. Vtedy je vo vzduchu pocit detstva. Keď sme s Milošom pred polrokom začali opravovať staré veci, zrazu akoby sa čas otočil dozadu zase som bola mladá a život mal nové farby.

“Roman, dávame si pozor. Lak je vonku v plechovej bedni. Pracujeme len, keď dobre vetráme. Neboj sa,” hovorím ticho.

“No jasné, je to argument,” odpovedal Roman, listujúci na mobile. “Pozri štatistiky starší ľudia a požiare. Koľko prípadov z dôvodu horľavých kvapalín?”

Miloš sa naňho napriahol, “Tridsať rokov som bol inžinierom, Roman. O bezpečnosti asi viem trošku viac než ty…”

Roman si zastrčil telefón, uprel mu pohľad do očí. “Oci, inžinier si bol pred troma desaťročiami. Teraz si dôchodca so slabým srdcom. Nepotrebujem štatistiku, aby som vedel, že hazardujete.”

“Nie, nehráčeme sa,” ozvalo sa mi v hrdle, “Žijeme. Baví nás to, máme z toho radosť.”

Prvýkrát na mňa pozrel. V jeho očiach sa zaleskla ľútosť zmiešaná s netrpezlivosťou. Bol to pohľad, aký človeku vrazí chlad do kostí. “Mami, viem, že ste tu o samote. Ale toto váš život nerieši. Radšej vás prihlásim na klub dôchodcov. Alebo ideme spolu do kúpeľov? Čo vy na to?”

Miloš potichu: “My sme spokojní doma. Nechceme nikam ísť. Nevzdáme sa toho.”

“Aké ‘toho’, oci?” Roman si hlasne odfrkol. “Opravovanie starých grcných stoličiek, polievanie smradľavým lakom? To nie je žiadny zmysel života!”

Vydržala som to, len do chvíle, kým Roman neprehnal tón. “Romanko, ako sa rozprávaš s otcom?”

“Normálne, mami,” hovoril neústupne, “niekto vám predsa musí povedať pravdu. Ste zabednení vo svojom svete, a potom to budem musieť ja dať do poriadku.”

Milošovi vyhasli líca. “Aké poriadky myslíš?”

Roman stíchol. Pozrel do zeme, pretrel si nos. “Povedzme to bez emócií. Ste sami, blízko Bratislavy nič. Ak by sa vám niečo stalo, sanitka sem nejde ani za hodinu. A ja už rozmýšľam nad tým, že by sme dom časom predali. Kúpili vám garsónku blízko nás, v hlavnom meste. A ja zvyšok peňazí pomôžem Zuzke na školu veď ide na výšku.”

Zostala som stáť a nepoznala vlastného syna. Tu, muž v stredných rokoch, ktorého som porodila s bolesťou, ktorého som učila čítať… Ten, ktorý hovorí o našom dome ako o účtovnej položke na zmluve.

“Roman,” prehovorila som, hlas sa mi triasol, “toto je náš dom. Tu žijeme dobre.”

“No jasné, podľa vás,” trval na svojom syn. “Ale nevidíte riziká. Myslím na vás, chcem aby ste boli v bezpečí.”

“Chceš aby sme sedeli v paneláku a čakali na smrť,” povedal Miloš ticho. “Niečo také chceš?”

“Nezmysly, oci. Chcem, aby ste boli zdraví.”

“My sme šťastní tu!” Miloš zrazu zvolal, až som sa mykla. “So stoličkami, starými komodami! Robíme rukami, máme pocit, že sme ešte ľudia nie ležiaci dôchodcovia!”

Roman stŕpol, zaťal zuby a odkráčal dnu. “K téme sa ešte vrátim,” hodil odzadu. “Premýšľajte.”

Len som sledovala ako mizne v dome. Miloš stál, so zvesenými ramenami, pohľad upretý na ten stoličík. Pristúpila som, objala mu pás. On mi zovrel ramená cítila som, ako sa mu trasie celé telo.

“Miloško,” šepla som, “neber si to. Roman to nemyslel zle. Len nepochopil.”

“Nechápe,” zašomral a bolesť zlomila jeho hlas. “Päťdesiatpäť rokov má, a nepochopil.”

Stáli sme tak ešte pár minút. Potom sa Miloš narovnal a povedal: “Odnesiem stoličku do šopy. Aj tak s ňou chcem pracovať. Nech si Roman myslí, čo chce.” Prikývla som a vrátila sa dovnútra. Polievka na sporáku už bola studená. Vypla som plyn, čelom sa oprela o chladničku. Za stenou Roman rozprával do mobilu o metroch štvorcových, hypotéke, transakciách…

Večer sme všetci traja sedeli v tichu nad večerou. Roman hltal jedlo bez pohľadu na nás, Miloš len posúval vidličkou v tanieri. Skúšala som rozprávať o Zuzke a Lenke, ich škole, robote od Romana len jednoslovné odpovede.

“Zuzka sa učí na skúšky. Lenka zatiaľ v pohode. V robote normálne.”

“A v škole? Hovoril si, že ju chceli za zástupkyňu?”

“Áno, už je ňou. Plat lepší, robota trojnásobná.”

“Pozdravuj ju a Zuzku bozkávam,” dodala som.

Po večeri Miloš vstal: “Idem do šopy.”

“Miloš, dnes už nerob. Oddýchni si,” chytila som ho za rameno.

“Musím, Aďka,” krátko ma pobozkal do vlasov a vyšiel.

Roman ho pozoroval, len pokrútil hlavou: “Tvrdohlavý ako somár. Obaja ste takí.”

Sadla som si oproti synovi a mlčky mu hľadela do očí. “Roman, chápeš, toto nie je tvrdohlavosť. To je život. Pracovali sme celý život otec na závode, ja v knižnici. Dali sme ti všetko štúdium, prvý byt. Ty si dospel, mal si rodinu. Zostal nám len tento dom a ticho. Veľké ticho.”

Počúval ma, ale v tvári ani náznak emócie.

“Potom raz otec našiel na skládke ten starý príborník. Krásny, len podlaha a náter boli zničené. Ošmirgľoval ho, nalakoval vyzeral ako nový. A my sme pocítili, že ešte vieme, ešte máme zmysel. Vieš, keď je človeku vyše sedemdesiat, to je veľmi dôležité.”

Roman si povzdychol. “Mami, rozumiem. Ale ja vidím riziká, ktoré vy nevidíte. Otec po infarkte, ty s tlakom. Polhodiny autom k najbližšiemu lekárovi. Ak sa niečo stane…”

“Nestane, Roman,” prerušila som ho. “Nie sme neschopní. Pracujeme na dvore, obrábame záhradu, staráme sa o seba. Prečo z nás robíš invalidov?”

“Nejde o to,” pretrel si tvár. “Chcem, aby ste žili v rozumnejších podmienkach blízko lekára, obchodov, bez nutnosti kúriť drevom.”

“Máme plyn, drevom kúri len sauna.”

“To je fuk. Komplikujete si život a aj môj. Neustále sa o vás bojím aj Zuzka je nervózna, Lenka tiež.”

Pozrela som naňho a pochopila, že ma naozaj nepočuje. Len počúva, čo musí, ale už si v hlave namaľoval obraz: rodičia v malom byte, kde bude na všetko dohliadať, bez vlastných záľub.

“Dobre,” povedala som napokon unavene. “Už sa o tom nebavme. Oddýchni si po ceste. Zajtra si ešte povieme.”

Prikývol, zmizol do izby. Miloš vyšiel zase na dvor. Upratovala som riad, a potom som v tenkej bunde vyšla za ním do šopy.

Sedel na stoličke a brúsil starý stoličík šmirgľom. Malé svetlo nad hlavou osvetľovalo jeho šedivé vlasy a zohnutý chrbát. Pristúpila som, obišla ho rukami.

“Bude krásny,” vravím.

“Hej,” ani nezdvihol hlavu. “Rezba je zachovalá, akurát jednu nohu treba podlepiť.”

Chvíľu sme mlčali. Potom som sa spýtala: “Miloš, a možno má Roman trochu pravdu… Mohli by sme o trochu obmedziť to vláčenie nábytku?”

Zastavil sa, položil šmirgľovaciu hubku na kolená, otočil sa ku mne so smutnými očami. “Aďka, ak ustúpime, bude to horšie. Cítil by, že nás môže ovládať. Najprv nábytok, potom záhrada, potom už ani do lesa nebudeme smieť. Nakoniec predaj domu, presun do bytu v meste a čo tam budeme robiť? Sediť u paneláka a kŕmiť holuby? Čakať, kým nás raz navštívi a zase rýchlo odíde?”

Pochopila som, že má pravdu. Ale tá predstava, že Roman odíde ráno rozzúrený, je pre mňa neznesiteľná. Vždy som verila, že naša rodina má niečo iné. No nie je to všade rovnaké: dospelé deti, čo zrazu vedia všetko lepšie. A rodičia, ktorí sa nechcú poddať.

“Čo budeme robiť?” spýtala som sa.

“Nič,” povedal. “Žiť a robiť, čo nás baví. On nech si myslí, čo chce.”

Prikývla som. Chvíľu som ešte stála pri ňom, potom sa vrátila domov.

Ráno Roman vstal už o šiestej. Opäť slovo naviac nepadlo. Už som mala napečené palacinky, na stole domáci džem a kyslá smotana. Miloš pil čaj pri novinách; Roman si vzal palacinku a mlčky jedol.

“Chutné,” odsekol po chvíli.

“Jedz, prosím,” podala som mu ešte tanier. Pozerala som, ako prežúva, nepozerá sa mi do očí. Kedy sa takto odcudzil?

“Roman,” začala som opatrne, “prečo sa na nás tak hneváš?”

“Nezúlim, mama. Mám jednoducho obavy. Je v tom rozdiel.”

“Vieš, že je pre nás toto dôležité? Tie staré veci?”

“Chápem, mama, že potrebujete niečo robiť. Ale poďme vybrať čosi bezpečnejšie. Štrikovanie, pestovanie muškátov na okne.”

“Pestujeme paradajky, kvety aj uhorky na oknách už vykúkajú…”

“No vidíš, tak načo ešte starý nábytok?”

V tej chvíli som cítila, aké nemožné je mu to vysvetliť. Že to nie je obyčajná skriňa či stolička je to radosť vidieť, ako sa pod rukami staré drevo zmení. Pamäť, spojenie s dávnymi počiatkami, pocit, že ešte vieme tvoriť. Toto mu nedokážem dať do slov.

“Neviem vysvetliť. Musel by si sám zažiť ten pocit.”

“Nerozumiem, prečo sa bránite rozumu,” Roman dopil čaj a vstal. “Dnes poobede odchádzam. Premyslite si to naozaj. Nerobím z vás invalidov, ale pomaly zrušte to s tým nábytkom. Pozrel som pre vás už garsónku na treťom poschodí neďaleko mňa. Svetlá, teplá.”

“Popremýšľame,” povedala som, hoci viem, že Miloš nikdy neodíde z domu.

Roman odišiel do izby. Miloš vyšiel na dvor. Upratovala som riad, ruky sa mi triasli. Tanier mi padol, rozbil sa. Zostala som na kolenách, triasli sa mi ruky, zbierala som črepy a slzy mi tiekli samy.

“Mami, čo je?” Miloš vošiel, hneď ma zdvihol. “Poranila si sa?”

Zavrtela som hlavou. Objímal ma. “Neplač,” šepol. “Kašli naňho. Odišiel, nech odíde. My si vystačíme sami.”

“Nie je mi dobre, Miloš,” vzlykla som. “Veď je to náš jediný syn. Ako mi môže byť bez neho dobre?”

“Je dospelý, Aďka. Svoj život žije. Nemáme sa mu podriadovať.”

“A má on žiť pre nás?”

Miloš bol ticho. “Nemusí pre nás žiť. Ale rešpekt by nám prejaviť mohol. Aspoň nekomandovať.”

Prikývla som, zotrela slzy dlaňou a pokračovala v upratovaní. Potom som išla na záhradu. Robota mi vždy uľaví rytmicky som kopala, polievala sadenice, počúvala vtáky a cítila, že tu na dvore je nám dobre.

Na obed som zohriala polievku, zavolala chlapov. Jedli sme v tichosti. Po obede Roman zbalil veci, vysielal si kufor k autu.

“Tak ja idem. Keby niečo, ozvite sa.”

“Dobre,” povedala som, objala ho, pobozkala. “Pozdrav doma.”

“Pozdravím.”

Miloš mu podal ruku iba formálne. Roman nasadol, mávol nám a bol preč.

Pozerala som za autom, kým nezmizlo za obzor. Miloš mi položil ruku na rameno: “Poď, je čo robiť.”

Vo vnútri nový druh ticha. Usadila som sa na gauči, sledovala šumieť vetvy jablone a pocítila, že sa niečo pokazilo. Niečo, čo sa už asi nedá opraviť.

Prešli dni, týždne. Roman nevolal. Ak som volala ja, odpovedal stroho. “Som zaneprázdnený.” Čakala som, kedy pochopí, že nás ešte neporazil. Miloš trávil dni v šope so šmirgľom, s lakom. Pridala som sa k nemu a nechcela som sa toho vzdať, len preto, že on si to myslí za správne.

Jedného rána v šope nebolo stoličky. Miloš kričal: “Aďka, kde máš tú stoličku? Nebola si tu?”

“Nie, Miloš, neprenášala som ju…”

Prebehli sme celú šopu. Komody stáli, stolička zmizla.

“Róbert?” hlesla som.

Miloš vybehol dnu, hneď chytal telefón, dal ho na hlasný odposluch.

“Áno?” Roman nedal do hlasu emóciu.

“Kde je stolička, čo som opravoval?”

“Aká stolička?”

“Veľmi dobre vieš!” Milošov hlas sa triasol.

“Vyniesol som ju na skládku, keď ste s mamou kopali v záhrade posledne,” povedal Roman.

Zostali sme stáť bledí. “To čo si urobil?” zašepkal Miloš.

“Urobil som, čo ste mali urobiť sami,” prichádzala odpoveď neústupná, “Vyhodiť zbytočnosti.”

“To bola stolička mojej mamy,” zachrapčal Miloš, “jediné, čo mi po nej zostalo…”

Pauza. “Oci, netušil som…”

“Nezaujímal si sa. Rozhodol si sám. V mojom dome. Moje veci…”

“Prepáčte, netušil som, že bola dôležitá…”

Miloš položil telefón, neprehovoril. Ja som k nemu prikvápla ako tieň. V telefóne ešte Roman volal: “Mami? Povedz mu, že som nechcel…”

Zdrapla som telefón a stroho: “Roman, ty si nemohol. Ani keď si nevedel, nemal si právo. To nebol tvoj dom, nie tvoje rozhodnutie. Prekročil si čiaru.”

“Mami, chcel som… Dobré pre vás ”

“Pre seba, Roman.”

Vypla som telefón a sedela s tvárou v dlaniach. Zvonil ešte niekoľkokrát. Vypla som zvuk.

Miloš sa zavrel do spálne až do večera. Večeru nejedol, iba som ho ticho volala. Keď vyšiel, uvidela som, že plakal. “Aďka, hľadal som tú stoličku na smetisku, je prekopané, spálené, nič som nenašiel.”

Objala som ho, mrmla som mu do pleca, že už s tým nič neurobíme. Vytrhol sa: “Roman pre mňa prestal existovať.”

“Miloš, to je náš syn…”

“Bol syn.”

Vedela som, že jeho rozhodnutie nezmením. Z ďalších dní Roman volal najskôr denne, potom len raz za týždeň, nakoniec prestal. Ja som mu napísala sms: “Roman, chýbaš nám. Príď aspoň na deň…” Odpoveď neprišla.

Začala som v noci od bolesti srdca plakať nie chorobnej, ale tej, čo ťa roztrhne zvnútra.

Jeden deň ráno Miloš náhodou zmiznutú stoličku už nehľadal. Bol zamlknutejší, tichý. Trávil hodiny na verande, hľadel na cestu… Čakal, hoci by nikdy nepriznal.

Ako plynuli mesiace, vyšívali sme nové ubrusy, robili paradajky, občas len mlčky žili. Tamara, susedka, raz na návšteve mala jasno: “Mladí neveria, že starí vedia žiť. Vraj máme len čakať na koniec, sedieť pri paneláku. Ale to vy nie ste takí ste správni.” Vtedy som pochopila, že áno, žijeme správne.

Jeseň s farbami začala neskôr. Miloš a ja sme na smetisku objavili staré truhly, zlepili ich, vyleštili. Do spálne to vnáša teplo a spomienky.

Jedného večera mi po deviatej volá Lenka v panike: “Mama, Roman je v nemocnici, autonehoda. Lekári hovoria, že je stabilný, ale… Prídete, prosím?”

Zovrelo sa mi srdce. Miloš zostal najprv ľadovo chladný, bol tvrdý: “Povedal, že nás nechce. Nezabudla si?” “Ale ja nemôžem neísť,” hovorím. Nakoniec ma vyprevadil. “Napíš hneď, ako dorazíš,” šepol.

Keď som za úsvitu dorazila do nitrianskej nemocnice, Lenka ma vzala za rameno: “Roman sa pýtal po vás aj po ocinovi. Vraj nič si nezaslúži.” Preplakali sme spolu noc. Ráno ma konečne k Romanovi pustili. Ležal bledý, zaviazaná hlava, zlomená ruka, slzy v očiach: “Mama, prepáč. Vždy. Všetko.”

Držala som ho za ruku, hladila a sľúbila mu, že odkážem aj Milošovi. V ten večer som mu zavolala: “Miloš, žije. Má sa lepšie.” “To je dobre,” odpovedal.

“Prosil o odpustenie,” hovorím.

“Neviem odpustiť. Zatiaľ nie,” povedal. “Nech sa uzdraví. Potom sa uvidí.”

Našla som v tom isté pochopenie. Niečo sa neodpúšťa hneď, niečo v človeku dlho hnisá. Celú zimu sa videli len cez telefón. Jar však priniesla zmenu.

Ráno v apríli prišla pred bránu dodávka, Roman riadil vykladanie, niesli niečo prikryté dekou. “Mama, doniesol som niečo pre otca.” Odkryli deky stolička, podobnej rezby, starostlivo zrenovovaná. “Sám som robil, chodil som učiť sa k majstrovi do Modry, hľadal aj kúpil v starožitníctve, opravoval. Viem, že to nenahradí tú vašu, ale pochopil som, že toto nie je haraburdie. Je to umenie, úcta a život,” povedal Roman.

Objala som ho, poďakovala. “Otec je v šope choď mu to ukázať,” povedala som.

Roman zobral stoličku, vošiel do šopy. Miloš sedel za stolom, prekvapene sa obzrel. “Prepáč mi, oci. Už chápem, že je to dôležité. Prosím odpusť.”

Miloš obzrel stoličku, pohladil rezbu, vyskúšal. “Dobre urobené. Lak rovný, záber ako má byť.”

“Páči sa ti?,” spýtal sa Roman.

“Uvidíme,” povedal Miloš. “Uvidíme, Roman.”

Nebolo to áno, ani nie ale bol to začiatok. Roman odišiel, stolička ostala u nás. Miloš len zašomral: “Snažil sa. Asi to pochopil.”

A ja viem, že rana celkom nezahojila, ale vytvorila jazvu a s tým sa dá žiť. Minulosť síce nezmenia, ale budúcnosť ešte môžeme tvoriť. Aj keď nám je cez sedemdesiat stále si môžem ráno sadnúť na svoju drevenú stoličku, privoniavať k rebzám a verte je to ozajstný život.

Sedíme s Milošom na verande a držíme sa za ruky. Slnko zapadá, ticho je dokonale pokojné. “Aďka,” hovorí, “zajtra začnime s tým komodou, čo sme objavili pred mesiacom.” Usmejem sa: “Samozrejme, pomôžem ti.” Týmto denníkom tu dnes končím ale viem, že žijeme po svojom a je to správne. Aj keď je nám už sedemdesiat.

Rate article
Wyznaj Sekret
Nie sme odpadky, synček. (Poviedka)