Nič osobné, len tie veci
Aj túto vázu zabaľ, povedala Valéria Malíková, ani sa neotočila.
Stála v strede obývačky a dívala sa na poličky s pohľadom poznávačky, čo už omrkne aj posledný rožtek vitríny v Tescu všetko je už zaplatené a čaká len na odvoz. Kľudne, vecne, s jemným úškrnom odborníčky na rodinné dedičstvá.
Ktorú vázu? spýtala sa Želmíra.
Jej hlas znel tichšie, než by si priala. Odkašľala si a zopakovala:
Pani Malíková, akú vázu myslíte?
No tamtú. Modrú. Tú sme si priviezli z Prahy v deväťdesiatom ôsmom. Rodinná vec.
Želmíra sa pozrela na modrú vázu. S Igorom ju kúpili na tretie výročie svadby v malom obchodíku na Karlovej ulici. Predavač bol starý pán so sivou bradou a niečo im zamrmlal po česky. Igor sa zasmial, tváril sa, že rozumie, a potom jedli trdelník rovno na ulici. Želmíra si popálila jazyk a smiali sa tomu ešte polhodiny.
To nie je žiadna rodinná vec, povedala rovným tónom. Kúpili sme ju spoločne. V roku 2009.
Želka, Valéria Malíková sa konečne otočila a v hlase mala ten zvláštny tón, ktorý Želmíra spoznala už prvý rok manželstva tón trpezlivého vysvetľovania jasných právd tvrdohlavému škôlkarovi. Nezamotávajme to zbytočne. Veď chápeš, že toto všetko, rukou obsiahla celú obývačku, nakúpila naša rodina, našimi peniazmi.
Naša rodina, zopakovala Želmíra. Moja a Igorova.
Igor zarábal. My sme s otcom pomáhali. Ty si viedla domácnosť. To sú rozdielne veci.
Igor stál pri okne a díval sa na Bratislavu, ktorá z dvadsiateho tretieho poschodia vyzerala ako model železničného mestečka. Malé autíčka, malé stromy, malí ľudkovia. Ani neprehovoril.
Želmíra hľadela na jeho chrbát a vedela už, ako presne vyzerá ten chrbát pod košeľou. Vedela, ako sa zhrbí, keď je unavený. Vedela o tej piha pod lopatkou. Vedela, ako dýcha, keď predstiera spánok. Desať rokov. Desať rokov ho poznala, a teraz stál pri okne a čumel na maličký svet, kým jeho mama balila ich život do škatúľ.
***
Byt bol krásny. Želmíra to musela uznať aj vtedy, keď naň zúrila. Vysoké stropy, panoramatické okná, parkety z amerického orecha, na ktorých bolo prísne zakázané klopkať opätkami. Kuchyňa zo salónu Luxuskuchyne, za ktorú Valéria Malíková zaplatila z vlastného a nikdy nezabudla pripomenúť, keď sa dalo. Luster v obývačke, čo pripomínal zamrznutý Dunaj.
Želmíra tu žila osem rokov a nikdy necítila, že by bola doma. Nie preto, že byt bol zlý. Práve naopak bol až príliš tip-top. Až príliš drahý. Príliš starostlivo vybratý podľa katalógu, ktorý nosila Valéria.
Keď sa len nasťahovali, postavila na parapet v spálni jednoduchý hlinený kvetináč s fialkou. Kúpila ho na trhu za tri eurá. O týždeň už fialka zmizla. Valéria oznámila, že ju vyhodila, lebo sa jej nehodila do konceptu.
Želmíra mlčala. Igor tiež mlčal.
Bol to prvýkrát. A určite nie posledný.
***
Sťahováci prišli presne o desiatej. Dvaja tichí chlapi s vozíkom a riadnou rolkou lepiacej pásky. Valéria ich stretla vo vstupnej hale so zoznamom v ruke. Ten zoznam bol vytlačený, očíslovaný, s podnadpismi. Želmíra z neho letmo prečítala: Obývačka: sedačka rohová (koža, sivá) 1 ks, konferenčný stolík (mramor) 1 ks, stojacia lampa (bronz) 2 ks…
Otočila sa na päte a šla do kuchyne. Dala variť vodu na čaj. Proste aby niečo robila.
Igor vošiel potichu za ňou. Zastal vo dverách.
Želka, povedal.
Čo?
Ako sa máš?
Pozrela naňho na jeho fešácky ksicht, ktorý kedysi milovala, teraz vystrašený ako mačiatko po skúške. Sklopený zrak, stiahnuté obočie, hlas tichý skoro ako šepot.
V pohode, povedala. Dáš si čaj?
Želka.
Chceš ten čaj alebo nie?
Odmlčal sa.
Dám.
Naliala vriacu vodu do dvoch hrnčekov. Tých hrnčekov, bielych s nakreslenými zajačikmi, čo kúpili v Amsterdame. Smiešnych hrnčekov, úplne mimo konceptu Valériinho kuchynského ideálu. Valéria ich volala lacný gýč. O to viac ich mala Želmíra rada.
Stáli vedľa seba, popíjali čaj a z obývačky sa niesol zvuk lepiacej pásky a Valériine inštrukcie tichým úradníckym hlasom.
Ona nemá právo, zašepkala Želmíra, viac sebe než jemu. Sedačku sme kúpili spolu. Lampy som vyberala ja. Obrázky zo spálne som privliekla z Florencie a platila som ich svojimi peniazmi.
Porozprávam sa s ňou.
To si už dnes povedal päťkrát.
Neodpovedal, zamyslene sa díval do zajačika.
Igor, povedala konečne hlasom, aký nechcela použiť unaveným a plochým. Ja nechcem sedačku. Mne netreba sedačka. Žiadam od teba, len… aby si bol so mnou. Aspoň raz. Skutočne bol. Viac nič.
Pozrel na ňu.
Som tu.
Nie, povedala ona. Ty si stále pri okne.
***
Valéria Malíková mala šesťdesiatštyri a patrila k tým ženám, ktoré svojím pohybom vždy neomylne sťahujú okolo ostatných vzduch. Nie zlá, nie. Skôr presná, neúprosne znalá, čo je správne a čo nie, čo pasuje do konceptu a čo treba hneď vyhodiť.
Milovala syna. O tom Želmíra nikdy nepochybovala. Lenže jej láska bola taká hustá, že nezostávalo miesto pre nikoho iného. Nie preto, že by bola krutá iba jej nikdy nenapadlo, že niekto iný by mohol Igora milovať tak silno. Alebo ešte viac.
Prvý rok manželstva sa snažila o priateľstvo. Pozývala Valériu na večeru, pýtala sa na recepty. Raz jej vyberala šál desať minút a Valéria povedala, že má citlivú pokožku, takže…
Druhý rok sa Želmíra prestala snažiť a miesto toho zdvorilo držala odstup.
Tretí rok pochopila, že to je zbytočné, lebo Valéria uznávala len tie hranice, čo stanovila sama.
Štvrtý, piaty, šiesty… prestala ich rátať.
***
Igor, zavolala Valéria z obývačky. Poď sem, treba vyriešiť tie obrazy.
Položil hrnček. Želmíra sledovala, ako poslušne vykročí za mamou poznala aj túto chôdzu rýchlejšiu ako zvyčajne, s napätými ramenami, odzbrojujúco pripravený.
Koľkokrát za tie roky išiel takto na zavolanie?
Nezúrila. To už dávno prešlo. Zlosť si žiada energiu a tej jej posledné mesiace akosi došli zásoby.
V obývačke prebiehala diskusia o obrazoch. Valériin hlas: Tento určite berieme, to je z galérie Danubius, dobrá investícia… Igorov hlas súhlasiaci a nezreteľný.
Želmíra dopila čaj, umyla hrnček, položila ho na odkvapkávač.
Potom odišla na chodbu, zamierila do spálne. Nepotrebovala tam nič vybaviť. Len už nechcela stáť v kuchyni a počúvať, ako jej delia život podľa inventárneho zoznamu.
V spálni bolo ticho. Slnko lízlo posteľ zošikma. Kto si vezme posteľ nakoniec? Asi to už Valéria dávno vie.
Želmíra si sadla na kraj, pohladkala prehoz.
Pamätala si, ako kedysi vyberala medzi dvoma obliečkami: jednou praktickou tmavou, čo sa nezašpiní (to by povedala Valéria) a druhou bledomodrou, ako letné nebo, úplne nepraktickou. Kúpila tú modrú. Igor bol prekvapený, nekomentoval.
Tá pokrývka bola asi jej najväčší vzdorový čin za osem rokov v tomto byte.
***
Na poličke nad skriňou v spálni hľadala starú kabelku. Našla ju tam úplne vzadu a bokom vedľa nej kartónová škatuľa.
Normálne štvorsmerové krabica od topánok. Staré, trochu ošúchané rohy. Navrchu fixkou jej nápis: Rôzne. Naše.
Najskôr nevedela, čo je to. Vytiahla krabicu, posadila sa s ňou na posteľ.
Otvorila.
Navrchu dva zažltnuté lístky do kina. Ani si hneď nespomenula, na čo to bolo. Potom jej bliklo: Amélie. Videli ju na treťom rande a Igor vtedy večer tvrdil, že ho to nebavilo, no po rokoch sa priznal, že klamal. Že mu to prišlo trápne priznať, že plakal.
Pod lístkami pohľadnica z Barcelony. Na svadobnej ceste. Na obrázku Sagrada Família, vzadu Igor napísal: Ľúbim ťa viac, ako Gaudí ľúbil túto katedrálu. A to ju stavali 73 rokov. Vtedy sa smiala: Aj ty ma budeš milovať 73 rokov? Budem sa snažiť, povedal.
Jemu je dnes štyridsať, jej tridsaťosem. Desať rokov spolu, ešte 63 pred sebou.
S pohľadnicou v ruke rozmýšľala nad tým.
Dole: malý magnet Eiffelovky, ktorý kúpili v Paríži na blšom trhu a ktorý Valéria okamžite dala preč z chladničky (to je gýč); plastový náramok Účastník z firemného večierka, kde obaja do rána tancovali nalievaní vínom; usušený kvet, už rozpadávajúci sa na prach, spomínala na lúku a to skoré ráno, zrazu zastali autom, lebo bolo pekne; tri mušle z dovolenky na Slnečných jazerách; papierová servítka s piškôrkami, ktorou si krátili čakanie na jedlo v jednej pivárni.
To všetko bolo smiešne lacné. To všetko neviedlo žiadny riadok v jej inventárnom zozname.
Želmíra sedela na bledomodrá prehoze a držala servítku, cítila, že niečo v nej, čo dlho starostlivo držala, začína povoľovať.
Neplakala. Nedokázala. Proste len dýchala, a z obývačky naďalej šušťal páska a Valéria niečo rozprávala o krištáľových pohároch.
***
Igor zablúdil do spálne náhodou. Asi hľadal niečo svoje. Uvidel ju s otvorenou krabicou a zastal.
Čo to je?
Pozri sa sám.
Pristúpil. Vzal kinolístky, potom pohľadnicu.
Želmíra sledovala, ako sa mu mení tvár pomaly, ako keď slnko vyjde spoza mraku.
Amélie, povedal tíško. Vtedy som povedal, že sa mi nepáčilo.
Viem.
Klamal som.
Viem.
Sadol si vedľa nej. Zobral náramok Účastník.
To bol večierok v Seremeteho firme. Rok 2015.
Pätnásty, áno.
Vtedy si stratila topánku na parkete.
A ty si ju našiel pod barom.
Hovoril som, že si Popoluška.
Ja, že ty princ veľmi nie si.
Usmial sa. Nie tým ovisnutým, unaveným úškrnom, čo používal posledné roky, ale starým, s nadvihnutým kútikom vľavo.
Nie som, prisvedčil.
Mlčali. Z obývačky sa ozvalo dunenie a Valéria nespokojne: Opatrnejšie! Chlap z firmy: Prepáčte.
Igor, povedala Želmíra.
Áno?
Prečo sme tu? Nie v tejto izbe. V tomto bode?
Mal chvíľu ticho, krútil v prstoch mušľu.
Neviem, šepol napokon.
Vieš, povedala bez hnevu.
Položil mušľu naspäť.
Som zbabelec, priznal.
Dlho naňho pozerala strihaný nos a čelo, ktorých tvary poznala skoro ako svoje kľúče.
Viem.
Malo byť inak.
Áno.
Mal som… veľa vecí som mal.
Áno, Igor.
Tentokrát sa na ňu díval priamo po prvý raz celý tento čudný deň neuhýbal pohľadom.
Chcem, aby si vedela, povedal, že si to všetko pamätám. Každú z týchto vecí. Prikývol k škatuľke. Pamätám si lístky, ten trdelník, polku jazyka prepálenú, tú lúku, mušle; keď si povedala, že spravíš rámček na fotku, ja že je to gýč, ty si sa urazila, a potom sme o tretej v noci plávali a…
Prestaň, povedala.
Prečo?
Lebo to bolí.
Zmlkol.
Aj mňa, zašepkal.
***
Vo dverách sa objavila Valéria.
Igor, tam treba podpísať…
Zbadala krabicu. A ich dvoch, ako sedia na posteli. Niečo v jej tvári sa zmenilo, ťažko povedať čo.
Čo to je?
Naše veci, povedal Igor.
Aké veci? To treba vyhodiť, to je odpad.
Mama.
To sú len lístočky, papiere…
Mama, zopakoval tentokrát však inak, nie prosiac, iba tak, rozhodnuto.
Valéria sa naň pozrela.
Čo je?
Choď, prosím, von.
Pauza. Dlhá.
Igor, máme tu sťahovákov, čas beží, treba…
Mama. Choď, prosím, von.
Želmíra na ňu ani nepozrela. Sledovala svoje ruky položené na kolenách. Ticho sa v izbe rozprestrelo ako slovenská hmla v októbri husté, dusivé, nepriepustné.
Dobre, povedala Valéria napokon. Hlas rovný ale niečo v ňom bolo nové. Keď sa dohodnete, zavolajte ma.
Odišla. Dvere nezavrela, len sa stratila zvuk jej podpatkov.
Želmíra pomaly vydýchla.
Prvý raz si to urobil, povedala.
Čo?
Poprosil si ju, nech odíde.
Mlčal.
Za desať rokov prvý raz.
Viem.
Prečo práve teraz?
Neviem. Asi… hľadal slová. Asi keď som uvidel tú škatuľu, som si uvedomil, že všetko, čo delíme v obývačke, sú proste veci. Sedačka je sedačka, váza je váza. Ale toto je naše. To je jediné skutočne naše.
Želmíra ho dlho pozorovala.
Igor, povedala po chvíli, to sú pekné slová.
Nechcem byť len peknoslovný. Ja…
Počkaj. Nechaj ma dohovoriť. To sú pekné slová a ja už mám slov plné zuby. Ty si ich vedel vždy povedať. Vedel si vysvetliť, prečo sa veci stali, a prečo sa už nestanú, a ako to chápeš. Ale chápať a konať je rozdiel.
Viem.
Nie, nevieš. Myslíš si, že áno, ale nie je to tak. Keby si ozaj vedel, tá žena by nestála v našej obývačke a nedelila by náš život na položky v zozname. Ona si ten zoznam urobila, rozumieš? Zoznam toho, čo je naše.
Zastavím to.
Práve teraz?
Áno.
Neskoro, povedala Želmíra. Už dávno malo byť po tom. Keď vyhodila moju fialku z okna. Alebo potom, keď prehádzala náš nábytok v spálni, keď sme neboli doma. Alebo keď mi vysvetlila, že môj kapustový prívarok je zle. Alebo…
Želka.
Alebo pred tromi rokmi, keď ti povedala, že ešte netreba dieťa, že treba najprv zabezpečiť budúcnosť, a ty si súhlasil, mne bolo tridsaťpäť a…
Odmlčala sa.
Bolo ticho.
To bolelo najviac, povedala ticho, skoro iba pohybom pier. To bolelo viac než všetko ostatné.
Igor sedel bez slova. Na tvári výraz, aký Želmíra takmer nepoznala nie ospravedlňujúci, nie prosiaci, len úprimný, otvorený.
Viem, zašepkal.
Netreba vysvetľovať.
Chcem.
Teraz nie.
Zatvorila krabicu. Opatrne, presne.
Toto si vezmem, povedala. Toto je moje.
Dobre.
Nič iné z tohto bytu nechcem.
Pozrel na ňu.
Kam pôjdeš?
K Marínke zatiaľ. Potom si niečo prenajmem.
Želka.
Čo?
Nechoď.
Vstala. Zobrala si krabicu pod pazuchu. Bola prekvapivo ľahká. Pre všetko, čo v nej bolo.
Igor, odchádzam z tohto bytu, nie od teba. Ja tu viac nemôžem žiť. Nikdy som tu nechcela bývať. Len som… si zvykla predstierať, že áno.
Z tohto bytu sa dá odísť aj spolu.
Zastala.
Otočila sa.
Čože si to povedal?
Postavil sa. Ruky stiahnuté, rovný, pozerá na ňu.
Hovorím, že sa dá odísť spolu. Nechcem sedačku, poháre ani obrazy z Danubiusu. Chcem teba, túto škatuľu… stačí. Ostatné nech si nechá.
Želmíra ho sledovala.
Niečo sa v nej miešalo, nečitateľné nádej, strach, únava, nepredvídateľnosť.
Igor, povedala pomaly, máš štyridsať. Ak odídeš spolu so mnou, tvoja mama…
Viem.
…nebude šťastná.
Viem, Želka.
Vieš na čo sa dáš?
Neviem určite. Ale viem, že ak to neurobím, nikdy si sám nebudem vážiť.
Ticho.
To je iná debata, povedala.
Fakt?
Áno. To nie je chcem ťa späť. To je chcem seba späť. To je rozdiel.
Možno, povedal. Ale jedno bez druhého sa asi nedá.
***
Valéria v obývačke predebatovávala s pohyblivcami. Keď vošli, otočila sa. Pozrela na škatuľku v rukách Želmíry, na syna.
Hotovo? Rozprávali ste sa?
Mama, povedal Igor. Stoppka.
Aká stoppka?
Celé toto, rukou mávol po miestnosti, kde už pohyblivci šuchtali sedačku a jedna lampa bola uväznená v bublinkovej fólii, si ber, všetko tvoje. Ja nebudem v ničom nárokovať.
Valéria sa naňho dívala.
Čo rozprávaš?
Sedačka, vázy, poháre, obrazy, luxusná kuchyňa všetko tvoje. Rob si s tým, čo chceš.
Igor, to sú drahé veci, to sú investície…
Mama. Odcestujem s ňou. S touto škatuľou. Viac netreba.
Ticho.
Valéria prebehla pohľadom zo syna na nevestu a späť. Prvýkrát ju Želmíra videla takto… zmätenú. Nie nahnevanú, nie dotknutú skôr ako hráč, čo prišiel do partie, kde platia nové pravidlá.
Zbláznil si sa, hlesla.
Možno.
To je nezodpovedné. To je…
Mama! pristúpil k nej, stál priamo oproti. Bez zla, bez hnevu, len úprimne. Ľúbim ťa. Ale už sa takto nedá. Toto už nie je život. Je to… projektový manažment. A ja nechcem byť projektom.
Valéria mlčala. Potom:
Budeš ľutovať.
Možno, povedal. Ale chcem ľutovať svoje vlastné rozhodnutia, nie cudzie.
***
Vyšli z bytu krátko po jednej. Želmíra niesla škatuľku. Igor mal malú tašku s oblečením a pracovný notebook.
V výťahu ticho. Vo výťahu veľké zrkadlo. Želmíra sa pozerala dvaja už nie najmladší ľudia, trošku dobití, jedna nesie škatuľu, druhý športovú tašku.
Na prízemí ich pozdravil vrátnik. Automatické dvere sa rozsunuli. Vonku tradičný aprílový deň, chladný a šedý, s pachom premočených listov a dažďa niekde v diaľke.
Ostali stáť na schodoch.
Kam? spýtal sa Igor.
Veď hovorím, že k Marínke.
Ja nemôžem k Marínke.
Nemusíš.
Ja nechcem nikam k Marínke, chcem tam, kam ty.
Želmíra pozrela na ulicu. Ľudia, ktorí zhora vyzerali ako mravce, boli zrazu úplne bežní, chodili s nákupom, s deťmi, po svojich veciach.
Igor, nemáme byt.
Viem.
A peniaze? Všetko je bloknuté kvôli súdu.
Niečo som odložil stranou. Mama o tom nevedela.
No dobre, ale aj tak. Bude to niečo malé, pravdepodobne nie pekné.
Jasné.
Bez kuchyne z Luxuskuchyne.
Chvála Pánu.
Pozrela naňho. On na ňu. V jeho tvári niečo ako úľava, hoci to slovo je slabé na všetko, čo tomu predchádzalo.
Toto nie je záver príbehu, povedala. Všetko sa iba začína. Bude súd, bude tvoja mama, bude bordel…
Viem.
Nie som si istá, či to prežijeme.
Ani ja nie.
A aj tak?
Odmlčal sa, potom:
Aj tak.
Posunula si krabicu. Ľahká škatuľa. Pár lístkov, pohľadnica, magnetka, náramok, kvet, tri mušle a servítka s piškôrkami.
To je všetko, čo zostalo z desiatich rokov. A súčasne všetko, čo z tých desiatich rokov malo zmysel.
Tak poď, povedala.
A išli. Po bežnej aprílovej ulici, v obyčajný sivý deň, bez veľkého plánu či istoty s jednou taškou a jednou škatuľou pre dvoch. Tam hore ostal dvadsiaty tretí byt s americkým orechom a ľadovým lustrom a Valériou, ktorá určite už začala manažovať nejaké ďalšie veci.
Oni kráčali ďalej. A Želmíra nevedela, či je to správne, vlastne nevedela už skoro nič, len jedno: má škatuľu pod pazuchou. A on kráča vedľa. A je apríl. A vo vzduchu je ten pach zima ešte nie je preč, ale už je isté, že čoskoro bude jar.
Igor, povedala, kým kráčali.
Čo?
Pamätáš si, ako sme zbierali mušle?
Na Slnečných jazerách. Chcela si rámček.
Povedal si, že je to gýč.
Je to gýč.
Aj tak ten rámček vyrobím.
Dobre, povedal.
Ale zatiaľ niet kde zavesiť.
Nájdeme, povedal on.
Želmíra nič neodpovedala. Len šla vedľa, držala svoju škatuľu a myslela, že nájdeme nie je prísľub. Je to len slovo. Ale niekedy sú slová jediné, čo máme. A niekedy to na ďalší krok stačí. A ešte na jeden. A znova.




