– Nič, Slavo! Netráp sa! Aspoň si Silvester oslávil ako nikdy predtým!

Nič, Slavko! Netráp sa! Aspoň si Silvester prežil v štyle!

Tu je moje rodné mesto. Slavko zostúpil z peróna, vyšiel na prednádražné námestie a zamieril k autobusovej zastávke. Svojou manželke neoznámil, že dnes príde.

Nálada mu nebola najlepšia, lebo čakal nepríjemný rozhovor s Annou. Manželka mu opäť bude vyčítať, sťažovať sa, hovoriť, že je ľahostajný egoista.

A prečo ľahostajný? Chcel jej popriať šťastný nový rok, ale ona vypnula telefón. Urazila sa!

Tri dni sa jej snažil dovolať, ale nezdvihla. Tak sa urazil aj on a prestal volať.

A mimochodom, ani jeho rodičov a sestru nepopriala, nieto ešte jeho. A práve to jej hodí pri dverách.

Nemôže obviňovať len jeho, aj ona má svoje chyby. Ako sa hovorí? Najlepšia obrana je útok.

Slavko sa trochu spamätal a do svojho vchodu vošiel v bojovom rozpoložení.

Byt ho privítal tichom.

Čo je? Nie je tu nikto živý? Anička, som doma! zavolal hlasne, ale nikto neodpovedal.

Prešiel kuchyňu manželka tam nebola, potom do jednej izby prázdno, do druhej to isté. Všimol si však zmeny: pri stene chýbala detská postieľka, zmizol komód s prebaľovacím stolom a kočík, ktorý im darovali Anini rodičia.

Rýchlo prešiel k skrini: časť, kde viseli Anine šaty, bola prázdna.

Čo sa jej stalo, zošalela? Opustila ma? pomyslel si.

Zavolal tesťovi, nikto nezdvihol. Skúsil Katarínu Aninu priateľku. Ticho. Až Michal, Katarínin manžel, sa ozval.

Miško, ahoj! Podaj Katu, neviem sa k nej dodočkať, požiadal ho.

Katuška je s dieťaťom u rodičov v dedine oslavovali sme tam Nový rok. Tam je niekedy problém so signálom.

Ja som prišiel včera, lebo dnes mám službu. Oni ešte odpočívajú, vysvetľoval Michal. Prečo potrebuješ Katarínu?

Možno vie, kde je moja Anka. Prišiel som od rodičov a ona nie je doma. A všetko, čo sme pripravili pre bábätko, tiež zmizlo, povedal Slavko.

Počuj, tvoja žena mala každú chvíľu rodiť. Ty si odišiel na sviatky k rodičom a nechal si ju samu? podivil sa Michal.

Ona nechcela ísť. Lekár povedal termín 10. 11. január. Stihli by sme sa vrátiť.

Blahoželám, hlupák, zasmial sa kamarát.

Prečo? nechápal Slavko.

Lebo si pravdepodobne už rozvedený. Hlupák! Zavolaj do nemocnice, určite je tam, poradil Michal.

Desať dní dozadu:

Nechápem, Slavko, hovorila mu matka. Prečo máš sedieť doma cez sviatky? Ak Anička nechce ísť, príď sám. Termín má skoro o dva týždne, stihneš sa vrátiť.

Navyše, takmer celá rodina sa zíde: teta Viera s ujo Jozefom, Natália s Viktorom, Oľga s Pavlom. A my s otcom a Viera s Jánom.

Viera nám rezervovala izby v penzióne uprostred lesa. Na štyri dni od 30. do 2.

Na Silvestra bude v reštaurácií večera s programom. Zaplatila som za teba, vrátiš mi. Zostaneš u nás do Vianoc a ôsmeho pojdeš. Stihneš k Anninmu termínu.

Anička nechcela ísť:

Slavko, môže ma to chytiť kedykoľvek. Predstav si, ako to bude vyzerať: všetci sa zabávajú a mne zrazu začne. Navyše, penzión je mimo mesta stihla by sanitka?

Nie, nikam nejdem.

Mama má pravdu, že dnešné ženy považujú tehotenstvo za chorobu a narodenie dieťaťa za hrdinský čin. Ona nás troch porodila a v materskej skoro nesedela a všetko stíhala.

Samozrejme, Slavko chápal, že Anna má čiastočne pravdu. Ale predstavil si, aká nuda bude doma na Silvestra: len dvaja so ženou, pri skromnom stole Anka už povedala, že variť veľa nebude. A urobilo sa mu smutno.

Zatiaľ čo celá rodina bude tancovať a zabávať sa v reštaurácii. Takže odišiel sám.

V penzióne bolo naozaj veselo. Okolo polnoci, keď už bol Nový rok, Slavko vyšiel do foyeru, aby zavolal manželke, ale nezdvihla.

Nechaj to tak, urazila sa, a mimochodom, je to jej vina. Mohla byť teraz tu so mnou, pomyslel si.

Ďalší deň mu mama vyčítala nevestu:

Anka nám ani nezavolala, nepopriala. Vidíš, urazila sa! Príliš si ju rozmaznal, synček.

Nerozumie, čo je skutočná rodina. Preto sme tu všetci spolu a ona tam sama. Nech si posedí, nech premýšľa.

Ale Aničke tej noci nebolo do nich. Ak na niekoho myslela, tak na Slavka, nie na svokru a svokrovú a ich početnú rodinu.

Jej rodičia, keď zistili, že dcéra zostala na sviatky sama, pozvali ju k sebe. Neplánovali veľkú oslavu.

Anin brat žil v Bratislave, pracoval v nepretržitej prevádzke, takže veľké prázdniny nemal. Rodičia sa chystali oslavovať Nový rok sami.

31. decembra okolo deviatej večer prikrývali Anka s mamou stôl, keď ju to chytilo.

Zavolali sanitku. Mama išla s Ankou, otec nasledoval vlastným autom.

Tento rok Anička oslavovala Nový rok v pôrodnici, jej rodičia v čakárni. Narodila sa jej syn…

…Slavko sa rozhodol nasledovať kamarátovu radu a zavolal do nemocnice.

Kolesová? Včera ju prepustili, povedali mu na informáciách.

Ako prepustili? Už je tu bábätko? nechápal.

Áno. Prvého januára o polnoci.

A kto ju odviezol? spýtal sa.

Mladý muž, túto informáciu nezapisujeme!

Slavko pochopil, že to mohli byť len jej rodičia. Kúpil kyticu ruží a vyrazil

Rate article
Wyznaj Sekret
– Nič, Slavo! Netráp sa! Aspoň si Silvester oslávil ako nikdy predtým!