– Nič, Slavko! Netráp sa! Aspoň si Silvester oslávil na výbornú!

Nič, Slavko! Nenaďuj sa! Aspoň si Silvestra užil ako kráľ!

Tu je rodné mesto. Slavko zostúpil z peróna, vyšiel na prednádražnú plochu a zamieril k autobusovej zastávke. Svojou manželke neoznámil, že príde dnes.

Náladu mal pochmúrnu, lebo čakal nepríjemný rozhovor s Annou. Manželka mu opäť vyčítala, sťažovala sa, hovorila, že je ľahostajný egoista.

A prečo ľahostajný? On ju, mimochodom, chcel pozdraviť na Nový rok, ale ona vypnula telefón. Urazil sa!

Tri dni sa jej dovolávať snažil, no ona nezdvihala. Tak sa tiež urazil a prestal volať.

A navyše, ani jeho rodičov a sestru nepozdravila, nieto ešte jeho. To jej teraz povie hneď, čo prekročí prah.

Nie len ona má čo vyčítať jemu, aj ona robí chyby, nech sa teda zodpovedá! Ako sa hovorí? Najlepšia obrana je útok.

Slavko sa spamätal a do svojho bytu vošiel v bojovom nálade.

Byt ho privítal tichom.

Haló! Je tu niekto živý? Anička, som doma! zvolal hlasne, no nikto neodpovedal.

Nakukol do kuchyne manželka tam nebola, potom do jednej izby prázdno, do druhej to isté. Ale hneď si všimol zmeny: pri stene chýbala detská postieľka, zmizol komód, na ktorom bol prebaľovací stôl, a kočík, ktorý im darovali Ankini rodičia.

Slavsko sa ponáhľal k skrini: časť, kde viseli Ankine šaty, bola tiež prázdna.

Čo, zošalela? Opustila ma? pomyslel si.

Vyzvanil svokre, no nikto nezdvihol. Potom skúsil Katku Ankinu priateľku. Ticho. Nakoniec sa dovolal Mišku Katkinmu mužovi.

Miško, ahoj! Daj Katke telefón, nejako sa jej nemôžem dovolať, požiadal.

Katka je teraz s dieťaťom u rodičov v dedine tam sme slávili Silvestra. S telefónom je tam problém.

Včera som prišiel, lebo dnes mám službu. Oni ešte odpočívajú, odpovedal Miško. A prečo potrebuješ Katku?

Myslel som, že možno vie, kde je moja Anka. Prišiel som od rodičov a ona nie je doma. A všetko, čo sme pripravili pre bábätko, je tiež preč, povedal Slavko.

Počuj, tvoja žena mala čo-kedy porodiť. Ty si odišiel na sviatky k rodičom a nechal si ju samu? podivil sa Miško.

Ona nechcela ísť. Aj keď termín mali stanovený na desiaty-jedenásty január. Stihli by sme sa vrátiť.

Blahoželám, ťulpas, si osel, zasmial sa priateľ.

Prečo? nechápal Slavko.

Lebo ty si, pravdepodobne, už slobodný. Hlupák! Zavolaj do nemocnice, ona je asi tam, poradil Miško.

Desať dní dozadu.

Nerozumiem, Slavko, hovorila mu matka do telefónu, prečo máš cez sviatky sedieť doma? Ak Anka nechce ísť, príď sám. Termín má tak za dva týždne, stihneš sa vrátiť.

Navyše, takmer celá rodina sa zíde: teta Viera so strýkom Jánom prídu, Natália s Viktorom, Oľga s Pavlom. A my s otcom a Viki s Ľubom.

Viki nám rezervovala izby v hoteli v prírode uprostred lesa. Na štyri dni od tridsiateho decembra do druhého januára.

Na Silvestra bude v reštaurácii banket s hudobníkmi. Zaplatila som za teba, vrátiš mi to. Budeš u nás do Vianoc, ôsmeho sa vrátiš. Stihneš to pred Ankiným termínom.

Anka ísť nechcela:

Slavko, môže ma to chytiť kedykoľvek. Predstav si, ako to bude vyzerať: všetci sa zabávajú a mne zrazu začne. Navyše, hotel je mimo mesta stihla by sanitka prísť?

Nie, nikam nejdem.

Správne mama hovorí, že teraz ženy berú tehotenstvo ako chorobu a narodenie dieťaťa ako hrdinský čin. Ona nás tri priviedla na svet a v materskej takmer nesedela a všetko stíhala.

Samozrejme, Slavko chápal, že Anka má v niečom pravdu. Ale predstavil si, aká nuda bude doma na Silvestra: len s manželkou, pri skromnom stole Anka už povedala, že veľa variť nebude. A urobilo sa mu smutno.

A celá rodina zatiaľ bude v reštaurácii tancovať, spievať a zabávať sa.

Takže išiel sám.

V hoteli v prírode bolo naozaj veselo. Okolo polnoci, keď už bol nový rok, Slavko vyšiel do vestibulu, aby zavolal manželke, no ona nezdvihla.

Nechaj to tak, keď sa urážaš, aj keď si za to vlastne sama mohla. Aj ty si tu mohla byť a zabávať sa s nami, pomyslel si.

A na druhý deň mu matka vyčítala neveste:

Tvoja Anka nám ani nezavolala, nepopriala nám sviatky. Vidíš, urazila sa! Úplne si tú ženu rozhádzal, synček.

Nerozumie, čo je to skutočná rodina. Preto sme tu všetci spolu a ona tam sama. Nech si tam sedí a rozmýšľa.

Ale Anke tej silvestrovskej noci bolo do nich ďaleko. Ak na niekoho myslela, tak na Slavka, rozhodne nie na svokra so svokrou a ich početnú rodinu.

Jej rodičia, keď sa dozvedeli, že dcéra zostala na sviatky sama, pozvali ju k sebe. U nich nebol plánovaný veľkolepý večer.

Ankin brat žil v Bratislave, pracoval v závode s nepretržitým prevádzk

Rate article
Wyznaj Sekret
– Nič, Slavko! Netráp sa! Aspoň si Silvester oslávil na výbornú!