Nič, Vlado! Netráp sa! Aspoň si Silvestra užil ako nikdy!
Tu je rodné mesto. Vladislav zišiel z nástupiška, prešiel prednádražným námestím a zamieril k autobusovej zastávke. Svojej manželke neoznámil, že príde dnes.
Nálada mu nebola najlepšia, lebo čakal nepríjemný rozhovor s Evou. Manželka mu opäť vyčíta, bude sa sťažovať, povie, že je necitlivý egoista.
A prečo necitlivý? Chcel ju predsa pochváliť za Nový rok, no ona vypnula telefón. Urazila sa!
Tri dni sa jej dovolával, ale nezdvihla. Tak sa urazil aj on a prestal volať.
A mimochodom, ani jeho rodičov a sestru nepozdravila, nieto ešte jeho. To jej hneď poví, hneď ako prekročí prah.
Nie je to len o nej, aj ona má svoje chyby, nech sa teda zodpovedá! Ako sa hovorí? Najlepšia obrana je útok.
Vladislav sa spamätal a do svojho bytu vošiel v bojovom naladení.
Byty ho privítal tichom.
Haló! Je tu niekto? Evka, som doma! zvolal, ale nikto neodpovedal.
Pozrel sa do kuchyne žiadna manželka. V jednej izbe prázdno, v druhej to isté. Všimol si však zmeny: pri stene chýbala detská postieľka, zmizol komód s prebaľovacím pultom a kočík, ktorý im darovali Evini rodičia.
Ponáhľal sa k skrini: polka, kde viseli jej šaty, bola prázdna.
To sa zbláznila? Opustila ma? pomyslel si.
Zavolal tesťovi, ale nikto nezdvihol. Skúsil Katarínu Evinu priateľku. Tiažko ticho. Nakoniec sa dovolal Michalovi, jej manželovi.
Miško, ahoj! Daj Katke telefón, nejak sa k nej nemôžem dostať, požiadal ho.
Katka je s dieťaťom u rodičov v dedine tam sme oslavovali Nový rok. So signálom bývajú problémy.
Ja som prišiel včera, lebo dnes mám službu. Oni ešte odpočívajú, vysvetlil Michal. Prečo potrebuješ Katarínu?
Myslel som, že možno vie, kde je moja Evka. Prišiel som od rodičov, ale ona nie je doma. A všetko, čo sme pripravili pre bábätko, je tiež preč, povedal Vladislav.
Počuj, tvoja žena mala práve porodiť. Ty si odišiel na sviatky k rodičom a nechal si ju samu? podivil sa Michal.
Ona nechcela ísť. Aj keď termín mali povedať desiateho-jedenásteho januára. Stihli by sme sa vrátiť.
Gratulujem, Vlado, si naivka, pousmial sa priateľ.
Prečo? nechápal Vladislav.
Pretože si s najväčšou pravdepodobnosťou už slobodný. Hlupák! Zavolaj do nemocnice, ona je asi tam, poradil mu.
Desať dní dozadu.
Nerozumiem, Vlado, hovorila mu matka do telefónu, prečo by si mal o sviatkoch sedieť doma? Ak Eva nechce ísť, príď sám. Termín má skoro o dva týždne, stihneš sa vrátiť.
Navyše sa zhromaždí takmer celá rodina: teta Zuzana so strýkom Jánom prídu, Natália s Viktorom, Oľga s Pavlom. No a my s otcom a Viera so Slavkom.
Viera nám na sviatky rezervovala izby v záhorskom penzióne priamo v lese. Na štyri dni od tridsiateho do druhého.
Tridsiateho prvého v reštaurácii bude banket s hudobníkmi. Zaplatila som za teba, vrátiš mi to. Budeš u nás do Vianoc, ôsmeho sa vrátiš. Práve včas pred Eviným termínom.
Eva ísť nechcela:
Vlado, môže ma to chytiť kedykoľvek. Predstav si, ako by to vyzeralo: všetci sa zabávajú, a mne zrazu začne. Navyše penzión je mimo mesta stihla by sanitka prísť?
Nie, nikam nejdem.
Správne mama hovorí, že dnešné ženy berú tehotenstvo ako chorobu a príchod dieťaťa ako hrdinský čin. Ona nás tri vychovala a v materskej skoro nesedela, všetko stíhala.
Samozrejme, Vladislav chápal, že Eva má v niečom pravdu. No predstavil si, aká nuda bude doma o Silvestra: len s manželkou pri skromnom stole Eva už povedala, že veľa variť nebude. A zúfal sa.
Zatiaľ čo celá rodina bude v reštaurácii tancovať, spievať a zabávať sa.
Výsledkom bolo, že odišiel sám.
V záhorskom penzióne to naozaj bolo veselé. O polnoci, keď už Nový rok začal, Vladislav vyšiel z haly do vestibulu, aby zavolal manželke, no nezdvihla.
Tak dobre, urazila sa, aj keď si za to môže sama. Mohla byť teraz tu so mnou a baviť sa s ostatnými, pomyslel si.
Na druhý deň mu matka vyčítala nevestu:
Tvoja Eva nám ani nevolala, nepopriala sviatky. Vidíš, urazila sa! Príliš si ju rozmaznal, synák.
Nerozumie, čo je skutočná rodina. Preto sme tu všetci spolu, a ona tam sama. Nech si posedí a premýšľa.
Eva však tej silvestrovskej noci nemala na nich ani pomyslenie. Ak na niekoho myslela, bol to Vladislav, no určite nie svokra so svokrou a ich početnú rodinu.
Jej rodičia, keď sa dozvedeli, že dcéra zostala na sviatky sama, pozvali ju k sebe. Neplánovali veľkú hostinu.
Brat žil v Bratislave, pracoval v nepretržitej prevádzke, takže veľké prázdniny nemal, a rodičia chceli Nový rok osláviť v úzkom kruhu.
Tridsiateho prvého o deviatej večer, keď Eva s mamou prestierali stôl, začali jej kontrakcie.
Zavolali sanitku. Mama išla s Evou, otec nasledoval vlastným autom.
Tento rok oslávila Eva Nový rok v nemocnici, jej rodičia v čakárni. Narodila sa im dcéra
Vladislav sa rozhodol nasledovať priateľovu radu a zavolal do nemocnice.
Fialová? Včera ju prepustili, odpovedali mu.
Ako prepustili? Už je tu bábätko?
Áno. Prvého januára o polnoci.




