Nezvaná návšteva: Cítim sa ako outsider v ich svete

Sokola mi zatvorila dvere pred nosom: cítim sa ako cudzinka v ich živote

„Môj syn je už päť rokov ženatý, a ja som za celý ten čas ani raz nebola u nich na návšteve. Ani len na prahu som nestála. Sokola mi od začiatku dala najavo, že hostí nemá rada,“ rozpráva so slzami v očiach šesťdesiatročná Zuzana Jánošíková z Košíc.

Syn žije s manželkou v jej jednopostelovom byte v centre mesta. Pre dvoch to stačí. Šetria, robia plány na zväčšenie bytu. Zdalo by sa, že všetko je jednoduché, všetko logické.

„Kým nemali deti, nepletla som sa. Obehajú v práci od rána do večera, ja som zase na svojej záhradke. Každý sme si žili svoj život. Stretávali sme sa len na sviatky, občas sme si zavolali. Vyhovovalo mi to,“ priznáva žena.

Ale nedávno sa všetko zmenilo. Eva, synova žena, ťažko prekonala pôrod dcérky, takmer to neprežila. Svokra ju navštevovala v nemocnici, donášala, čo bolo treba, trápila sa s nimi, pomáhala, ako vedela. Nikdy by si nepredstavila, že po narodení vnučky ju jednoducho odstránia.

„Eva ešte pred pôrodom hovorila, že dieťa chce vychovávať sama. Bez pomocníkov. Ale ja som si myslela, že to sú len slová. Pár nocí nevyspí, unaví sa, a potom si o pomoc povie. Veď ja viem, aké ťažké je byť mladou matkou,“ hovorí Zuzana.

Spomína, ako jej vlastná mama pomáhala, keď vychovávala Maroša. Varila, upratovala, chodila s ním na prechádzky, aby si ona mohla oddýchnuť. Tá podpora bola nedocenená.

„Prišla som na prepustenie z nemocnice, ako sa patrí – s kyticou, darčekmi, radosťou v srdci. Objala som syna, poblahoželala som Eve. A oni ma len zavezli domov a povedali: ‚Chceme si oddýchnuť, daj nám čas.‘ Ani ‚príď na kávu‘, ani ‚posaď sa chvíľu‘. Akoby ma dali do úzadia.“

Prvý mesiac k dieťaťu nepustili nikoho. Eva tvrdila, že potrebujú súkromie, čas na adaptáciu. Dobre, čakala som. Ale prešiel druhý mesiac… tretí… Už pol roka, a dvere ostali zatvorené.

„Vidíme sa len na prechádzke. Eva mi niekedy podráži kočík a poví: ‚Zober si ju, ja idem upratovať.‘ A keď sa otočím, dvere za mnou zabuchnú. Ani len na prah som nevkročila. Ani raz. Za celý ten čas,“ hovorí s trpkým úsmevom Zuzana.

Najprv sa hnevala. Plakala, cítila sa zranená. Potom sa zmierila.

„Dobre, že aspoň nezakazuje prechádzky. Aspoň vnučku vidím. Aspoň ju úplne neskrýva. Chodíme po parku, spievame si, a potom vrátim kočík a znovu – dovidenia.“

Niekedy sa zamyslí – možno urobila niečo zlé? Možno má Eva svoje dôvody? Ale žiadne vysvetlenie neprišlo. Iba chladný odstup, akoby neboli rodina, ale len susedia na jednom poschodí.

Čo si o tom myslíte? Má mladá matka právo takto sa správať? Alebo je to neúcta a odstup? Čo by ste urobili na mieste Zuzany Jánošíkovej?

Rate article
Wyznaj Sekret
Nezvaná návšteva: Cítim sa ako outsider v ich svete