Nič sa nezmenilo…
Dnes ráno som sedela v taxíku a upierala pohľad na ulice Bratislavy, ktoré poznám ešte zo základky. Kedysi sme tu behali s Marekom smiali sa, snívali, predstavovali si, čo raz s nami bude. Sedem rokov Celých sedem rokov som doma nebola.
Sme tu,” prerušil moje myšlienky šofér.
Taxík zastal pred vchodom do starého paneláku v Ružinove. Automaticky som skontrolovala mobil v kabelke, zaplatila mu dvadsať eur a vystúpila. Dvere auta buchli a ja som sa ešte chvíľu zastavila, nadýchla sa toho zvláštneho teplého bratislavského vzduchu. Je iný než v Prahe, kde teraz žijem. Každý pach, zvuk, aj ten najskrytejší tieň mi niečo pripomínali. Svieža tráva z parčíka za domom, pečený rožok z malej pekárne na rohu, či tá domáca vôňa ničím neopísateľná, ale pre mňa navždy spojená s domovom. Zovrelo mi hrdlo. Cítila som sa zvláštne šťastná aj vystrašená naraz veď čo ma tu vlastne čaká?
Prišla som len na pár dní. Oficiálne kvôli mame, aby som jej pomohla s papiermi, ktoré už dlho odkladala. Ale sama pred sebou som už nevedela klamať najväčším dôvodom bol Marek. Veľmi som ho chcela vidieť. Aj keby som si mala zlomiť srdce ešte raz.
Viem, že býva kúsok odtiaľto. Nenaháňala som ho, nikdy som sa na neho priamo nevypytovala, ale cez kamošky či Facebook som sem-tam zachytila útržky o ňom vraj už má dobrú prácu, kúpil si byt, dokonca presťahoval k sebe vlastnú mamu… Počúvala som, a v hlave ma zaplavovala jeho predstava: čo robí, aký je, či myslí ešte niekedy na mňa… A hoci som sa vždy odháňala preč od týchto myšlienok, v hĺbke duše stále dúfala…
*************
Druhý deň som sa vybrala do centra. Bez cieľa, len cítiť pulz mesta, ktoré bolo kedysi mojím svetom. Prešla som sa okolo cukrárne, kde sme s babami sedávali po škole, trafiky, kde som si zvykla kupovať časopisy, a tej malej kaviarne vedľa fontány, kde som si poprvýkrát dala kapučíno a skoro ho vyliala na nové nohavice.
A naraz som ho zbadala.
Marek šiel po druhej strane ulice, zamyslený, typická jeho ľahká, uvoľnená chôdza, aká mu bola vlastná aj kedysi. Zostala som stáť ako obarená, nevedela som sa ani nadýchnuť. Vyzeral presne rovnako: vysoký, tmavé vlasy, jemný úsmev ukrytý v kútiku úst.
Ani som nevedela ako, prebehla som cez cestu rovno za ním, aj keď blikalo oranžové svetlo. Srdce mi búšilo, nohy kráčali samy. Pri vchode do supermarketu som ho dobehla.
Marek!” zavolala som.
Môj hlas sa zachvel, ani som nečakala, ako veľmi ma táto chvíľa rozruší. Otočil sa a nič. Ani radosť, ani hnev. Prázdno.
Simona?” povedal ticho, úplne pokojne.
Ten tón nebol v ňom ani kúsok citu, len bezfarebnosť ma zasiahla hlbšie, ako som čakala. Slzy mi hneď vyšli do očí.
Marek, prosím ja viem, že nemám právo tu stáť, ale milujem ťa. Aj po toľkých rokoch. Prepáč mi Prosím!
Hovorila som rýchlo, chaoticky, skoro som sa dusila vlastnými slovami, až som si nevšímala nič okolo. Chytila som ho za ramená, oprela sa mu o hruď ako by som tým mohla opraviť čas.
Neodstrčil ma hneď. V očiach mal ten starý tieň, akoby na sekundu váhal, no potom ma pevne a jemne zároveň odtisol. Jeho tvár ostala pokojná, pohľad chladný.
Naklonil sa ku mne a zašepkal:
Odíď, Simona.
V jeho hlase nebolo ani stopy po tom, že by som pre neho ešte niečo znamenala. Po sekunde dodal s neúprosnou bolestnosťou:
Nenávidím ťa.
Otočil sa a bez jedného pohľadu dozadu odišiel medzi ľudí. Mala som pocit, že ma niečo zdrvilo. Život sa okolo mňa nezastavil; ľudia sa náhlili, detský smiech v diaľke, autá trúbili. Ja som nič nevidela, iba ticho v ušiach a v srdci bolestivú dutinu.
Kráčala som potom domov, akoby som mala olovené nohy. Hlava prázdna, v ušiach mi dunelo len jeho Nenávidím. Keď som prišla k mame, nehovorila som nič. Sadla som si, uprene pozerala von oknom. Mama videla moje napuchnuté oči, ale nič nepovedala, len ticho postavila na čaj. V tej obyčajnosti bolo niečo upokojujúce horúca šálka, známy zvuk vrúcej vody.
Neodpustil mi, zašepkala som, pevne zvierajúc hrnček. Pohľad upretý do jantárovej tekutiny, v ktorej sa odrážali útržky svetla.
Mama si prisadla. Hladkala ma po ramene tak, ako keď som bola dieťa. V tom dotyku bola bezpečná stará istota.
Vedela si, že to bude takto, povedala mäkko, s tichou ľútosťou.
Áno… Ale predsa som dúfala. Ja viem, že som mu ublížila. Veľmi.
Mama len pokrútila hlavou: Spravila si svoje rozhodnutie. On bol veľmi dlho zlomený, ako Keb Hart zo Snehovej kráľovnej. Nikto sa už poriadne nedostal k jeho srdcu.
Opierala som sa v stoličke a pred očami mi blikali zábery spred siedmich rokov.
Vtedy sa všetko zdalo jasné. Mala som dvadsaťdva. Budúcnosť bola v mojich očiach ešte farebná a všetko sa zdalo realizovateľné. Marek bol tichý, spoľahlivý, vždy pripravený pomôcť, ale nemal peniaze. Robil na stavbe, popri práci študoval na diaľku, túžil po vlastnej firme. Ale ja som nechcela čakať.
Nešlo mi o bohatstvo, ale túžila som po istote: práca, bývanie, jasné zajtrajšky. S Marekom to vždy viselo vo vzduchu podnájom, brigády, sľuby. Keď mi strýko z Prahy ponúkol miesto v realitnej kancelárii, nezaváhala som ani sekundu.
Lenže to bolo jednoduchšie a lákavejšie než čokoľvek, čo som dovtedy mala. V tom období, keď som sa zabývala v Prahe, do môjho života vstúpil Roman. Úspešný podnikateľ, dvakrát starší, navyknutý na komfort a svet, v ktorom sa všetko kupuje. Najprv to boli ruže, potom večere v drahých reštauráciách, divadlá, darčeky, ktoré som nikdy predtým nevidela ani v snoch hodvábne šály, perlové náušnice, značkové lodičky. Blýskavá realita ma vtiahla: večery v podnikoch, Ubery, spontánne nákupy.
Začala som s ním chodiť. Ani nie z lásky, skôr preto, že sa mi páčil pocit nič neriešiť Roman sa o všetko postaral. Z tejto pohody sa mi až nechcelo vracať mysľou do šedých bratislavských dní. Prestala som na Mareka myslieť, možno ho aj začala pohŕdať tvrdila som, že nikdy nič nedokáže.
Vieš, raz som sa vrátila do Bratislavy. Nie kvôli Marekovi. Chcela som mu vlastne ukázať, čo všetko mám, predviesť, že vie žiť lepšie. Vo vopred vybranej cukrárni v centre som čakala v drahých šatách, s prsteňom od Romana na ruke, kabelkou zo svetovej značky. Keď Marek prišiel, predviedla som mu úsmev a vyzývavý nezáujem. Jeho oči ma však prezreli. Bolesť, nechápavý smútok… Ale ja som to v tej chvíli považovala za svoje víťazstvo.
Až keď odišiel, ostala som sedieť medzi zrkadlami a neónmi a všetko sa mi rozplynulo. Predražené šperky, kabelka, môj nový partner zrazu mi to všetko pripadalo cudzie a prázdne. Od tej chvíle som nebola šťastná.
**********
Roman sa čoskoro zmenil. Z milého podnikaťela, ktorý mi nosil kvety, sa stal muž chladný, uťahaný, povrchný. Prejavilo sa to najprv v detailoch: vyslovené výčitky za figúru, za smiech, za starých kamarátov, ktorých už považoval za podradných. Postupne mizol z môjho života, celé dni som bola v cudzom byte sama. Keď som niečo vyčítala, odvetil len, že som chcela lepší život, tak čo ešte chcem?
Hľadala som si ospravedlnenia. Hovorila som si, že má veľa práce, že je unavený. No v skutočnosti som bola len ďalšou hračkou, ktorú odložil, keď stratila novotu.
Tolerovala som to, bála som sa priznať, že som sa vo všetkom zmýlila. Že život o ktorom som snívala, bol prázdny, ak sa v ňom neobjaví osoba, na ktorú by som sa mohla pozerať každé ráno.
Šaty viseli v skrini, šperky zabudnuté na dne krabičky, po večeroch mi zneli v hlave otázky: A čo, keby Bála som sa im dovoliť pokračovať.
Najväčší šok však prišiel, keď som si uvedomila, že už nedokážem cítiť radosť ani z pohody, po ktorej som tak túžila. Bez Mareka, bez obyčajného úsmevu a každej jeho teplej ruky, to všetko nemalo žiadnu hodnotu.
Znovu sa mi začal vynárať. Jeho oči, jeho sen o spoločnom byte s veľkými oknami, dom plný svetla a šťastia. Vtedy som sa len pousmiala teraz sú tie slová dávno stratené.
****************
Na tretí deň doma som sa vybrala do parku na Drieňovej. Pod veľkým javorom je tá stará lavička sedali sme tam často, viedli nekonečné rozhovory. Po chvíli ticha som začula niečí hlas.
Simona?
Otočila som sa. Predo mnou stál Peťo náš spoločný kamarát s Marekom. Vyzeral prekvapene, ale úprimne rád.
Čo tu robíš? povedal a pohľadom preletel po mojom utrápenom výraze.
Usmiala som sa, ako-to, a odpovedala: Prišla som za mamou.
Nenaliehal, len kývol a ukázal na lavičku. Sadli sme si. On rozprával, čo je nové, čo sa zmenilo, aké sú tu teraz ceny bytov. Upokojovalo ma to, jeho hlas, jeho pokoj. Bol súčasťou tej starej etapy môjho života, ktorú sa už nedá vrátiť.
Po chvíli sa spýtal:
Videla si Mareka?
Stiahlo mi žalúdok. Áno. Včera.
A? opýtal sa.
Nechce ma ani poznať. Nenávidí ma.
Peťo len mlčky sedel a hľadel pred seba. Potom pokračoval ticho:
Dal si ti to jasne najavo, čo? Zmizla si bez slova, chápeš to? Pre neho to bolo ako facka.
Prikývla som, slzy opäť ťažili viečka. Vedela som to, akurát teraz to bolelo ešte viac, keď to povedal nahlas niekto iný.
Snažil sa na teba zabudnúť. Vraj nikomu viac nedokáže veriť. A po tej tvojej okázalej návšteve No, nebolo mu dobre.
Mlčky som prikyvovala. V duchu som si predstavovala, ako sa Marek opäť snažil začať nový život, neúspešne. Bola som príčinou jeho smútku. Dnes už viem, že to bola najväčšia chyba.
Nepotrebujem odpustenie, šepkala som. Len aby vedel, že to ľutujem. Denne na to myslím.
Po dlhom mlčaní Peťo len dodal:
Možno to nepotrebuje vedieť. Opustila si ho, on sa už nejako poskladá. Tvoj návrat všetko len otvoril. Včera mi volal, bol na šrot. Nepridávaj mu
Sklonila som hlavu. Vedela som, že má pravdu. Snažila som sa svojou vinou neubližovať ďalej, hoci to neznamenalo žiadne odpustenie. Snáď čas vylieči.
********************
Večer som ešte dlho sedela pri maminom kuchynskom okne. Za sklom sa rozsvecovali lampy, autá, mesto žilo svojim životom. Ale mne bolo jedno, aké krásne sú svetlá. V hlave mi bežali obrazy toho, čo mohlo byť, keby Naštartovali by sme život spoločne, našli by šťastie v obyčajných veciach? Koľko tepla, smiechu som stratila?
Ráno som balila veci pomaly. Mama ma len jemne objala:
Dávaj si na seba pozor.
Prikývla som, pobozkala ju na líce, posledný raz naplno vdychla domovskú vôňu paneláku a vykročila do chladného rána.
Na stanici som si kúpila lístok do Prahy. Cesta vlakom medzi cudzími možno mi to umožní vyjasniť si v hlave, čo so životom.
Sedela som pri okne, pozerala na mihajúce sa záhradky, paneláky, detský park, pekáreň s modrou ceduľou Každý kúsok mi pripadal navždy stratený.
Niekde tam, medzi tými domami, je človek, ktorého som milovala najviac na svete. Ktorému už nikdy nevysvetlím svoje rozhodnutie. A ktorý je pre mňa stratený naozaj.
******************
Pol roka som žila na autopilota v Prahe. Práca, kamaráti, obchody, piatkové drinky rutina ako predtým, ale vo vnútri som bola iná. Prestať utekať pred minulosťou. Priznať si chyby, neskrývať svoje zlyhanie za nové známosti či drahé oblečenie. Ak som sa niečo naučila, tak to bolo prijatie: čo som urobila, bolo zlé, ale už to nezmením.
Naučila som sa žiť s tým, že život ide ďalej. Už som sa neodsudzovala, iba kráčala vpred, dýchajúc pomalšie a pokojnejšie.
Raz večer, keď som varila večeru, zapípal mi mobil. Neznáme číslo. Jedna veta: Nenávidím ťa už nie.
Na sekundu som mala pocit, že sa mi zastavilo srdce. Pomaly som telefón pritiahla k hrudi a cez slzy sa usmiala. Neviem, čo tá veta presne znamená. Možno rozlúčku, možno malý krok k uzdraveniu.
Ale cítila som, že medzi nami ostala tenučká, chvejivá niť: ešte nie som úplne zabudnutá. Niekde tam, na Slovensku, je človek, ktorý si na mňa spomenul bez hnevu. Ktorý dvere aspoň na chvíľu nezavrel.
Zachvela som sa, ale s úsmevom. Možno raz spolu ešte budeme schopní rozprávať pokojne, bez obviňovania. Možno každý pôjdeme vlastnou cestou. Ale aj ten malý pocit, že stále existujem v niekoho príbehu, mi na teraz stačil.
A to naozaj stojí za záchvev v srdci.




