Nevestina chvála mojim zásobám… ale rozdáva ich, akoby boli jej práca

Celý život som prežila v dedinke pod Trnavou. Už od detstva pre mňa zem nebola len práca, ale aj útechou lieči dušu. Keď sa všetko rozpadá, dodáva mi silu. Hlava oddýchne, keď sú ruky v hline a chrbíč hučí od únavy. Takto žijem. Jeseňou sú to záhony, letom boj s burinou, na jeseň žatva, závarky, mrazené a naložené dobiečka.

Mám veľký pozemok. Každý rok sadem paradajky, uhorky, baklažány, cukiny, papriku, kukuricu. Medzi ovocím jablká, slivky, čerešne. Zo všetkého varím lečo, čatní, džem, kompóty, nakladané zeleniny. Samostatnú mrazničku mám plnú zeleninových zmesí, pyré pre vnuka, domáce hranolčeky. Pre každého niečo. Lebo tak milujem. Lebo viem, že v zime to zahreje.

Moje deti sú už dospelé. Rozišli sa. No keď prídu, neodídu s prázdnymi rukami. Auto majú plné krabíc, tašiek, vreciek. A nie je mi to ľúto – veď sú to moji. Všetko pre nich.

Najviac berie Zuzka, manželka môjho syna Juraja. Neustále chváli: uhorky, baklažány, marhuľový džem. Aj pre vnuka si berie pohárik domov. Vidím, ako sa jej páči. A je mi príjemne – nepopieram. Nocami stúčam, všetko podľa receptov, a ona sa teší. Čo môže byť krajšie?

Na vnukových narodkách som však prvýkrát zistila, že nie je všetko tak, ako sa zdá. Stoly boli plné jedál, medzi nimi moje zavárané uhorky, cukinový krém, marhuľový kompót. Hostia jedli, chválili. Bola som rada, až kým jedna veta ma nezarazila.

„To sú tie tvoje uhorky! Stále mi ich Zuzka nosí,“ povedala jedna žena. „Hrozne dobré. Obchodné sa s tými vašimi nedajú porovnať.“

Najprv som nechápala. Snáď často chodí k nim na návštevu. Potom však druhá poďakovala za marhuľový džem. Večer tretia spomenula, že mojím cukinovým krémom kŕmi deti celú zimu.

Hľadala som pohľadom Zuzku. Odvracala oči. Až ráno, keď sme zostali samé, som sa spýtala priamo:

„Zuzka, ty moje závarky rozhadzuješ?“

Povzdychla si, sklopila pohľad.

„Trochu… Sú tak dobré, všetci chcú. A vám ich je dosť. Nedávam všetko, len kúsok.“

Nekričala som. Nehnevam sa. No vnútri bolo prázdno. Bolo mi úzko. Varem, zavieram, prevracam, strážim teplotu – všetko moje úsilie. A ona rozhadzuje, akoby to bolo samozrejmosť.

Domov som išla s kameňom na srdci. Nie je mi ľúto. No nerobím to predsa pre cudzích! Nie som predajňa. Som stará mama, žena, ktorej je cez šesťdesiat. Dnes zavriem tridsať pohárov. Zajtra – čo ak už nebudem môcť? A čo keď, nedajbože, ochorem? A oni si zvykli, že vždy bude dostatok.

Teraz opäť stojím pri variči. Krúžim krém. Už tridsať pohárov zazátkovaných. A zrazu si uvedomujem: možno je čas niečo zmeniť? Dcéra dlho hovorí – začni predávať. Odmietala som. Nerobím to pre peniaze. Ale možno by som mala? Možno, keď ja hranice nevytyčím, iní budú rozhodovať za mňa?

Neprestanem dávať rodine. Ale teraz – len poctivo. Nie aby to rozdávali ďalej, ale aby vážili. Vedeli, že každý pohár nie je len „chutné“, ale práca, bezesná noc, starostlivosť a láska. Aby raz niekto pomyslel: „Ako sa má mama? Chýbajú jej sily? Nenáročnejšie by bolo pomôcť, ako len brať?“

Rate article
Wyznaj Sekret
Nevestina chvála mojim zásobám… ale rozdáva ich, akoby boli jej práca