“Mama, ostaň sa s nami”: Ako návšteva svokry prevrátila všetko naruby
Mária Jánová prišla na návštevu k dcére a zaťovi.
“Babička je tu!” radostne vykríkol päťročný vnuk Janko, len čo prekročila prah.
V chodbe sa okamžite objavili dcéra a zať. Posedeli pri stole, rozprávali sa, usmievali sa, všetko vyzeralo ako u normálnych ľudí. Neskoro popoludní sa Mária Jánová odišla izbovať do izby, ktorú jej pridelila dcéra, aby si oddýchla. O pár hodín neskôr, keď pocítila smäd, zamierila do kuchyne.
Keď sa priblížila k dverám, náhle počula zaťov hlas. Ticho, ale tvrdo hovoril s chlapcom, a to, čo počula, ju úplne šokovalo.
Mária nikdy necumela do cudzej rodiny. Nenútil svoje názory, nekritizovala. Iba keď sa pýtali – vtedy povedala pravdu. Ale v poslednej dobe sa jej nikto na nič nepýtal. A teraz, keď počula, ako jej vnukovi zakazujú tortu, premenúvajú ho na Tomáša a čítajú mu morálne kázne, zrazu pochopila: už nemôže mlčať.
Mária Jánová je elegantná, upravená žena. Celý život sa sama starala o dcéru. Po rozvode s manželom k sebe nikoho nepripustila. Vychovala Evu sama, boli ako kamarátky. Všetko si rozprávali, radili sa. Eva vyrastla, odišla študovať do Košíc. Po škole sa rozhodla zostať. Vtedy matka predala záhradu, auto, dala jej všetky úspory – a kúpila jej dvojizbový byt na sídlisku. Nie centrum, ale s dobrou rekonštrukciou.
Dcéra bola v siedmom nebi. Čoskoro priviedla na stretnutie priateľa – Petra. Vyzeral slušne, upravený. Ale Mária hneď vycítila, že niečo nie je v poriadku. Príliš presný pohľad. Príliš kontrolujúci. A mala pravdu.
Petro sa ukázal byť žiarlivý, lakomý a despotický. Trval na tom, aby Eva išla k oltáru v šate jeho sestry – “sú takmer nové”. Svadbu usporiadali u jeho rodičov na dvore. Domáce jedlo, stany, slivovica. Medové týždne strávili tam, na povale. Dar od Márie – peniaze. Priamo povedal: “Radšej v hotovosti.”
Mária len potichu krútila hlavou. Chcela by to všetko okomentovať, ale zdržala sa. Mladi – ich život.
Narodil sa vnuk. Pomenovali ho Janko – po dedovi. Ale Petro oznámil, že ho bude volať Tomáš, lebo sa mu to viac páči. To Máriu zarazilo. Ponúkla sa, že zostane pomôcť s bábätkom – Petro sa ani nesnažil skryť podráždenosť.
“Netreba, mami. Zvládneme sami. Pobudli ste – a domov,” s úškrnom hovoril, a Eva len prikyvovala, akoby v transí.
Prešli roky. Za päť rokov Mária videla vnuka len párkrát. Srdce ju bolelo, ale nechcela sa nikomu vnucovať.
A teraz musela ísť do mesta – na vyšetrenie. Rozhodla sa zastaviť u dcéry, aj keď sa jej veľmi nechcelo. Návšteva prebehla chladne. Petro neprehovoril, len ju pozeral odsudzujúco. Vnuk chodil ošúchaný, jedol len kašu a zeleninu.
“Prečo Janko nejesť mäso?” spýtala sa Mária prekvapene.
“Petro povedal, že je to pre deti nezdravé. Prírodné jedlo – kaše, oriešky, šaláty,” potichu odpovedala dcéra.
Máriu to ohromilo. Vnukovi je všetko zakázané. Ani do škôlky nechodí. Na otázku o novom oblečení dostala suchú odpoveď:
“Petro hovorí, že míňať peniaze na deti je hlúposť. Všetko sa dá zohnať zadarmo. A peniaze nech sú bokom.”
Na tretí deň Petro priamo povedal:
“Do izby nechodte, naše jedlo neberte. A za pobyt zaplaťte.”
Máriu to ochromilo. Len čo Petro odišiel, obrátila sa na dcéru.
“Eva, vážne? Mám sedieť na balkóne, spať na skladačke a ešte platiť? Všetko si donášam sama! V chladničke máte len trávu a kašu, a dieťa je ošúchané! Za čo ešte mám platiť?”
Eva zamrmlala, že Petro len žartuje. Ale bodka nastala, keď Mária pohostila vnuka zákuskom. V chodbe sa ozval výkrik:
“Čo si jedol? Kto ti to dal? Nie si Janko, si Tomáš! To sa musí stále opakovať?”
Petro vyrval zákusok z rúk dieťaťa. A vtedy Mária už viac nemohla mlčať.
“Počuj, Petro. Zabudol si, za ktoré peniaze sa kúpil byt? Patrí mojej dcére! Ty si tu nikto! Hanba – dieťa je tu ako zajačik, chodí v cudzom! A ešte odomňa chceš peniaze? Dosť! Janko, poď, babka ti ukáže, čo je dobré jedlo!”
“A pizzu? To je dobré?” spýtal sa chlapec prekvapene.
“Ani nevieš ako! Poď.”
Cestou mu kúpila oblečenie a topánky. V reštaurácii Janko jedol s takou radosťou, že Máriu málem prepukli slzy.
“Babička, zostaneš? Lebo ja sa často chcem najesť, a otec vždy hovorí, že nesmiem.”
“Samozrejme, zostanem. Babka teraz dá všetko do poriadku.”
Keď sa vrátili, Petra už nebolo. Zobral si veci, notebook a dokonca aj televízor.
Eva sa na matku nehnevala. Naopak, zašepkala:
“Mama, ďakujem. Dlho som chcela odísť, ale nemala som odvahu. Ty si mi pomohla.”
Mária zostala žiť s dcérou a vnukom. V lete išli spolu na dovolenku. A Eva sľúbila:
“Za muža pôjdem znova, až keď budeš súhlasiť. Si tá najlepšia!”




