Neskoré materstvo: ako jar pripomenula nezabudnuteľný hriech

**Zmeškané materstvo: ako jar pripomenula hriech, ktorý sa nedá zabudnúť**

Nikdy som zvlášť nechcela druhé dieťa. S Miškom sme už mali sedemročného chlapca, živú bombu, a vrátiť sa k bezesným nociam, plienkam, kolikám a detským záchvatom som vôbec netúžila. Navyše moja kariéra konečne naberala obrátky – objavili sa perspektívy, cesty, ľudia, s ktorými bolo ľahko, veselo a… nie príliš rodinne. Tehotenstvo však prišlo. Náhodne, nevhodne, ako to tak býva.

Mišo hneď prehlásil, že chce dievčatko. „Možno bude mať povahu miernejšiu,“ usmieval sa. Kilkala som. Vnútri bolo len zlosť, strach, podráždenosť. Ale keď sa dievčatko narodilo – malé, svetlovlasé, s koreňovými očami a nosíkom ako gombička –, po prvý raz som stratila istotu. Niečo sa ozvalo. Lenže vtom, akoby na posmech tomuto záblesku citeľnosti, lekári oznámili: novorodené má vrodenú chybu srdca. Vážnu. Bude liečba. Bude operácia.

To nebolo v mojom pláne. Vôbec. Všetko, čo som dosiahla, mohlo byť preč. Fitnes, firemné večierky, dovolenky v Taliansku s priateľkami, kariérny postup – a teraz toto? Nie. Nie teraz. Nie so mnou.

Mišo vypočul správy – a vzdal sa. Pokrčil plecami. A spolu sme urobili rozhodnutie, o ktorom sme nahlas nehovorili ani medzi sebou. Povedali sme rodine a známym, že dievčatko zomrelo.

V detskom domove dievčatko s koreňovými očami prijala Mária Štefániková. Pracovala tam už dvadsaťpäť rokov. Mohlo by sa zdať, že zvyk na bolesť a detské osudy, pokazené ešte pred začiatkom života, by mali jej srdce otupiť. Ale nie. Každé nové „odložené“ dieťa sa jej vrývalo do duše. Obzvlášť toto dievčatko. Také tiché, také dojímavé. Pozerala sa na ňu, akoby hľadala jediného blízkeho človeka.

Mária začala tráviť s bábätkom každú voľnú minútu. Dievčatko sa na ňu začalo usmievať, natahovať ručičky, žblnkať v odpovedi na lásku. A Mária to nezvládla. Porozprávala sa s manželom.

„Janko, nemôžem ju tam nechať.“

„Liečiť ju treba. Zvládneš to?“

„Zvládnem. Je naša. Pomenujeme ju Nadežda.“

Adoptovali ju. Mali takmer šesťdesiat, zdravie už nebolo čo chváliť, peňazí málo. Janko robil na dedine od rána do večera. Mária – s Nadou po nemocniciach, vyšetreniach, v sanatóriách, na rehabilitáciu. Spali tri hodiny. Jedli, čo Boh dal. Ale jeden Nadin úsmev – a Janko omladol o dvadsať rokov.

Nadia vyrástla ako dobrá, citlivá, živá. Pomáhala v domácnosti, ťahala sa k ľudom. Keď mala päť rokov, pomáhala susede doniesť kukuricu: „Babička Marta, ja vám donesiem dva klasiky, budete mať ľahšie!“ A kráčala hrdo vpredu s pre jej drobné rúčky ťažkými klasmi, akoby niesla koruny.

Keď prišiel čas operácie, celá dedina sa modlila. Ľudia pomáhali, kto čo mohol: peniazmi, jedlom, slovom. Operácia prebehla úspešne. Nadia prežila. Navyše – porazila chorobu.

Vyrástla. Krásavica. Múdra. Študovala výborne, dostala sa na vysokú, bývala na intráku, na prázdniny chodila domov, kde ju čakali s láskou a koláčmi.

Jedného aprílového dňa sa Nadia prechádzala parkom. Bolo teplo, slnko sa hralo na vetvách, vtáčiky švitoVtom jej do nôh pristál plyšový zajko a pozdvihla pohľad k žene, ktorej oči boli studené ako aprílový ľad.

Rate article
Wyznaj Sekret
Neskoré materstvo: ako jar pripomenula nezabudnuteľný hriech