Neprítomnosť detí na našom výročí nám priniesla šťastie a nový začiatok

Dnes si spomínam na deň, kedy sa naša dcéra Zuzana vydala. Ubehlo odvtedy veľa rokov, ale s každým dňom sa medzi nami vytvárala čoraz väčšia prázdnota. Akoby nás úplne vymazala zo svojho života. Volala menej a menej, navštevovala nás ešte zriedkavejšie. A keď sa už objavila, jej oči boli chladné a vzdialené.

Tento piatok som dlho váhala, či jej zavolať. S manželom Jánom sme chceli skromne osláviť našu tridsiatu výročnicu. Snili sme o tom, ako sa celá rodina zhromaždí, upečieme klobásy na grille a spolu posedíme pri stole. Chýbali nám teplé rozhovory, známe hlasy… aspoň na pár hodín…

„Haló?“ ozvala sa konečne Zuzana, zadychčane.

„Zuzanka, to som ja, mami. Si zas v posilňovni? Môžeme hovoriť?“

„Nie, mami, umývam auto pre Tomáša.“

„A prečo ty?“

„A kto iný, mami? Čistiareň je drahá. Nie som z cukru.“

„Dobre, zlatko… Volala som ti, lebo sme chceli, aby ste v nedeľu prišli k nám s Tomášom. Máme s ocom výročie. Posedíme, popovídame…“

„A prečo to zrazu chcete oslavovať?“ zasmiala sa ironicky. „Starenie vás doháňa?“

„Tridsať rokov, Zuzka. Ako to neoslaviť?“

„Prepáč, mami. Nemôžeme. Pozvali nás na svadbu – kamarát Vlada sa žení. Svadba je len raz, a výročia budete mať ešte veľa.“

Zvierala som mobil v ruke, snažiac sa nedávať najavo, ako ma hryzie sklamanie.

„Škoda… Tak sme sa tešili…“

„My tiež, mami. Ale čo sme mali povedať? Nehnevaj sa, určite vám neskôr pogratulujeme.“

„Dobre,“ zašepkala som, „zavolám tvojmu bratovi.“

Michal tiež nemohol prijsť. Mal vlastné plány. Keď som zaviesla, slzy sa samy drali na povrch. Ako u dieťaťa, ktorému nedali sladkosť. Ako u matky, na ktorú zabudli.

„Anička, čo sa deje?“ vošiel do kuchyne Ján a videl ma, ako ticho plačem v kúte.

„Nič, Janko… Len deti neprídu. A ja, hlupák, som sa tešila, že budeme všetci spolu…“

„No tak, prestaň. Toto je náš deň. Ty a ja – to stačí.“

V noci som nemohla zaspať. Sklamanie ma dúsilo. Vnútri vo mne všetko kričalo: „Prečo? Prečo ma nepotrebujú? Čo sme im zle urobili? Dali sme im vzdelanie, pomohli s bývaním, podporovali sme ich… A teraz sme pre nich cudzí…“

„Anka,“ šepkal Ján, „oni majú svoj život. Ale ty máš mňa. A ja som tu.“

„A je mi prázdno, Janko…“ jediné, čo som vedela vypovedať. „Ty si v práci celé dni, a ja som sama…“

Na druhý deň prišiel domov skoro, skôr ako zvyčajne. Usmieval sa.

„Čo sa stalo?“

Vytiahol za chrbtom obrovskú kyticu.

„Toto je pre teba. A rád by som ťa pozval na malý výlet. Na týždeň. Iba ty a ja.“

Chatka pri jazere bola ako z rozprávky: drevená, s výhľadom na hladinu, obklopená kvetmi a spievajúcimi vtákmi. Ráno ma zobudila vôňa – posteľ bola posypaná okvetnými lístkami. V rohoch viseli balóniky a na zrkadle žiaril nápis: „Šťastnú výročnicu, moja milovaná!“

Sťažila som sa zadržať slzy šťastia. A keď som vyzrela z okna – uvidela som Jána s košíkom v ruke. Podišiel bližšie, odkryl ho – a ozvalo sa tiché „mňau“. Malý, ryšavý šteniatko sa na mňa pozeralo s nevinnými očkami.

„Tak čo, prijmeš nového člena rodiny?“ usmial sa ako chlapec, ktorý priniesol domov mačiatko.

„Janko… Toto je najkrajšia oslava v mojom živote…“

Strávili sme spolu týždeň ako v medových dňoch. Sedem dní, ktorých spomienky nám budú stačiť na celý život. A keď sme sa vrátili, telefón neprestával zvoniť.

„Mama! Kde ste boli?! Volali sme vám, hľadali sme vás! Telefón nešlo dovolať!“

„Kľud, Zuzka. S otcom sme si dopriali oddych. Máme predsa právo žiť aj pre seba, nie?“

„Samozrejme… Len si nevravela, nerobila si starosti…“

„Teraz môžeš robiť starosti ty. S otcom sme sa rozhodli žiť pre seba.“

„Pre seba? Mama, to myslíš vážne?“

„S otcom máme druhý medový mesiac. A teraz na vás nemáme čas.“

Ubehol rok. S Jánom žijeme inak. Dal výpoveď v práci, žijeme skromnejšie, ale šťastnejšie. Deti sa k nám začali správať starostlivejšie, volajú, navštevujú nás. A my sa na seba pozeráme – a ďakujeme osudu, že sme sa nenechali zabudnúť. Že sme si uvedomili: v tomto živote je najdôležitejšie MY.

A na to nikdy nezabudneme.

Rate article
Wyznaj Sekret
Neprítomnosť detí na našom výročí nám priniesla šťastie a nový začiatok