Dnes som mala opäť chvíľu na zamyslenie, keď som sa z okna dívala na našu bytovku v Prešove a rozmýšľala nad susedmi. V dome býva starší manželský pár, ktorého dcéra Zuzana žije s nimi, spolu aj so svojimi troma dcérkami. Vždy sa rozpráva, že Zuzana je takpovediac polosirota hovorí sa o nej, že má tri deti a každé má iného otca. Ľudia radi rozprávajú, ako to vlastne celé bolo.
O Zuzane sa povráva, že sa vydala hneď ako dovŕšila osemnásť. Jej prvý muž bol do nej úprimne zaľúbený rodičia jej to nebránili, skôr naopak, veď kto by nechcel, aby jeho dieťa bolo šťastné.
Žili spolu päť rokov, no detí sa nedočkali. Začali sa reči, prečo sa to tak deje. V dedine je to vždy tak, všetci sú múdri a záhada bola rýchlo objasnená na účet Zuzany že pred osemnástkou nebola žiadny anjel a teraz to takto dopadlo. Vraj preto nevie otehotnieť.
So svokrou z dediny Zuzana skutočne nemala šťastie tá stále presviedčala svojho syna, že takú ženu nechce, a že úlohou každej ženy je priviesť na svet deti. Syn na ňu dal a Zuzanu opustil. Prišiel rozvod, no Zuzana si nechala už svoje priezvisko hovorila, že už bolo dosť vybavovačiek aj tak.
Po čase spoznala iného muža a hneď, ako keby na potvoru, otehotnela. Ukázalo sa, že chyba nebola v nej, ale v jej prvom manželovi. To však už nikoho nezaujímalo. Dieťa sa narodilo, no otec sa zľakol zodpovednosti a ušiel. Nebolo inej cesty dieťa prihlásila na meno prvého manžela.
Ani Zuzanina mama nemala problém s vnúčikom, práve naopak, veľmi sa z neho tešila. Po nejakom čase Zuzana oznámila znova, že čaká dieťa aspoň tentokrát bola vydatá, čo všetci uznali za pokrok. Jej nový muž síce deti ešte nechcel, no stalo sa. Narodilo sa dievčatko, ktoré však nemalo najlepší zdravotný stav. Otec to nezvládol, zmizol bez rozvodu.
Prešlo niekoľko rokov a Zuzana si našla ďalšieho partnera. Rozhodla sa, že si tretie dieťa nechá, hoci jej rodičia nesúhlasili už len živiť toľké deti je ťažké. Ale Zuzana bola tvrdohlavá dieťa sa narodilo, no aj tento muž sa veľmi rýchlo vytratil. Svojej tretej dcére tak dala ďalšie priezvisko, po inom otcovi.
Aspoň že si Zuzana stihla kúpiť vlastný byt na ten jej rodičia tiež prispeli. Po ďalšej hádke s nimi si uvedomila, že musí niekde zohnať peniaze, aby sa o dievčatá mohla postarať. Rozhodla sa žiadať výživné. Výsledok? Nikto z bývalých partnerov nechcel deti priznať, ani otcovstvo. Jeden sa vytratil, druhý začal vyhrážať.
A tak sa má Zuzana. Má tri deti, ale keď sa na to pozriem, pýtam sa samej seba načo jej to všetko bolo? Opäť je v zložitej situácii, akoby bola na začiatku, a ja rozmýšľam, ako to vlastne v živote je…




