Nie som zlomená! Dokonalá manželka
Môj milý ma opustil, keď zistil, že som tehotná. Asi som si nevšimla, že ma nemiluje tak, ako som si myslela. Ani on, ani jeho rodičia, ani jeho sestra, moja blízka priateľka, nechceli ani vidieť svoju dcéru-vnučku-neter. Ale ja som si nič nežiadala. Každý urobil svoju voľbu: on si našiel novú priateľku, ja som porodila dieťa bez manžela.
Moja mama mi vtedy povedala: „Odíď. Prijmem ťa späť, ak pôjdeš na potrat“. Mama ma vychovávala sama. Nechcela pre mňa rovnaký osud. Mala na to právo. Ale ja nikdy svojej dcére nič také nepoviem.
Budeme si navzájom oporou a podporou. V našom dome nebudú sťažnosti na nedostatok peňazí a mužskej pomoci. Práve som skončila vysokú školu a už som pracovala, podarilo sa mi získať miesto na študentskej internáte a dokonca aj malý byt. Z platu som si zaobstarala nejaký nábytok a domáce potreby. Nemala som totiž nič. Aké sú tam džúsy a ovocie pre tehotnú!
Stačilo by na chlieb s mliekom. Bolo všetko: únava, slzy a strašný nedostatok spánku. Ale nechcela som, aby ma niekto ľutoval. Usmievala som sa. Priatelia môjho bývalého ma navštevovali, o ňom som hovorila iba dobré, nevenovala som sa krivdám. Potrebovala som silu pre dieťa, ktoré som nosila pod srdcom. Raz som počula vetu: nikto ti nič nedlhuje. Drsné, ale v podstate pravdivé. Prečo by ma mal niekto zachraňovať, keď som sama prevzala zodpovednosť za svoj život a za život maličkého človeka?
Dcéra sa narodila v decembri. Nový rok sme už oslávili spolu. Moji noví známi, študenti, sa stretávali, hrali na gitaru, pili čaj, pomáhali s praním plienok. Aj Veronika pomáhala, ako vedela: jedla a spala, a medzitým veselo bľabotala. Mnoho ľudí mi hovorilo, že u nás doma je neuveriteľne radostne a ľahko. A jedného dňa som si všimla, že jeden zo študentov začal chodiť častejšie a zostávať dlhšie.
Bol dobrosrdečný, zručný a, mimochodom, pekný. Martin bol o 4 roky mladší ako ja. Uložila som na svoje srdce zámok, zakázala si robiť plány a užívala si každú chvíľu, keď sme boli spolu. A potom som sa stretla s jeho mamou. Požiadala ho o povolenie nás navštíviť a … hneď v prvý deň ma nazvala dcérenkou.
Teraz žijeme s manželom na inom internáte. Všetko v izbe je jeho prácou. Hovorí, že som dokonalá manželka. S mojou mamou sme sa zmierili. Je nadšená svojou vnučkou. Cez víkendy navštevujeme jeho rodičov v susednom meste. Tam sa Veronika vrhá k svojej druhej babičke a dva dni sú nerozlučné.
S hrôzou si myslím: keby som hocijakými spôsobmi udržala pri sebe človeka, ktorý ma nemiloval, mala by som teraz niečo také? Iba manžela, ktorý ma nevníma, svokru, ktorá si myslí, že som zničila jej synovi život, pocit viny a slzy do vankúša.
Boh mi dal oveľa viac, než som žiadala.




