Ján prišiel k matke bez varovania.
“Synček, ahoj! Prečo si mi predtým nezavolal?” prekvapene sa spýtala Mária, len čo ho uvidel vo dverách.
“Bol som v blízkosti, tak som sa zastavil,” pokrčil plecami Ján.
“Vstup dnu, aspoň ťa pohostím čajom,” pozvala ho dovnútra.
Prešiel do kuchyne, sadol si za stôl. V jeho pohľade bolo niečo nekludné, znepokojujúce.
“Janko, nie je niečo v neporiadku?” s obavami sa spýtala Mária.
“Mami, otec mi poslal správu…” potichu povedal a podal jej mobil.
Žena sa pozrela na obrazovku, prečítala si ju a krv jej v žilách stuhla.
“Syn, musíme vážne pohovoriť. Príď ku mne v sobotu. Zober bratov. Ide o dedičstvo. Tvoj otec.”
Pred niekoľkými rokmi prišla Mária do práce v slzách. Kolegovia hneď nepochopili, čo sa stalo, ale ona, utierajúc si oči, povedala:
“Môj muž nás so synmi vymenil za mladšiu ženu.”
“Veď ste boli spolu toľko rokov! Kto by to bol čakal…”
“Ani ja. Povedal, že vo mne už dávno nevidí ženu. Som preňho len sused, matka jeho detí. Nie manželka. Nie láska. Žiadal rozvod.”
“Možno si ho príliš chránila? Muži to nemajú radi…”
“Vôbec som ho nechránila! Ani som naňho nemala čas – deti, práca, všetko na mne. Bol to dospelý muž. Len… mal takú povahu. Celý život ho to ťahalo nabok. Kým nemal peniaze – vracal sa. A keď si našiel dobrú prácu, zrazu zistil, že mu chýbajú vášne.”
Po rozvode odišiel k mladej kolegyňi. Bol tam románik, nový život, peniaze. A potom… ako v lacnej telenovele. Práca išla dole vodou, peňazí ubudlo a jeho “láska” mu rýchlo našla náhradu.
“Tvoje veci sme vyhodili za plot,” oznámil jej nový priateľ Zuzany. “Ak stihneš, môžeš si ich pozbierať.”
Michal, stratený, ponížený, sa vrátil do starého bytu svojej matky. A tam už zostal. Žiadna rodina, žiadny majetok – všetko, čo mu zostalo, bola horkosť. Pokúšal sa začať nový život, ale ženy, ktoré stretával, sa nelíbili jeho matke. Stala sa mrzutou, žaŕlivou a žiadnu neprijala. Tak zostal sám.
A jeho synovia rástli napriek všetkému. Najstarší, Ján – zodpovedný a vážny. Pracoval na stavbe, oženil sa, stal sa otcom. Prostredný, Peter – veselý a milý, šiel študovať medicínu, oženil sa so spolužičkou. Najmladší, Tomáš – slobodný, ale životomilný. Povedal rovno: “Mne je aj tak dobre.”
A teraz sa otec ozval. Volal ich. Bratia, neochotne, prišli. To, čo uvidelVideli zničený byt, otca schátraného ako tieň človeka, a v tom okamihu pochopili, že pokora a odpustenie sú silnejšie ako hnev a majetok.




