Nekontrolovateľné matky

Húževnaté mamy

Keď sa Jozef a Zuzka vzali, obe rodiny sa tešili.

Jozefova matka, Alžbeta, sa dokonca rozplakala pred matrikou. Zuzkina mama, Mária, objímala zaťa, akoby ho poznala od detstva.

Ani Alžbeta, ani Mária nemali mužov. Obé vychovávali deti samé. Obé prežili veľa.

Napriek rozdielnym povahám – jedna prísna a neústupčná, druhá miernejšia – sa vždy navzájom rešpektovali. Na cudzích nervoch detom šťastie nevybudujú.

Prvé mesiace bývali mladomanželia v prenájme. Malý garsónik, za stenou fajčiar a hlučné dvore. Ale boli sami sebe pánmi.

Po polroku dostala Zuzka nápad. Jozefovi prišiel skvelý a logický.

O dva týždne neskôr prišiel ten rozhovor. S mamami…

***

„Mami, neber to hneď negatívne. Rozmýšľali sme so Zuzkou…“

Alžbeta mlčala a čakala, čo syn povie. Na jeho bláznivé nápady bola zvyknutá.

„Ty máš dvojizbák, Mária trojizbák. My žijeme v podnajme. Je to drahé a nepohodlné. Chceme sa presťahovať do trojizbáku.“

„Pokračuj.“

„Ty a Mária… mohli by ste spolu bývať. Ona by sa presťahovala k tebe, a my do jej bytu. Tam je viac miesta.“

Hovoril, ako keby vysvetľoval pravidlá hry. Pokojne. Bez pochybností.

„Na ako dlho?“ spytala sa Alžbeta.

„Kým si nekúpime vlastné bývanie. Možno na päť rokov. Alebo desať.“

Alžbeta nekričala. Neprebledla. Len povedala:

„Porozmýšľam.“

Vyšla na balkón. Stála dlho, pozerala sa na prázdny dvor a cítila, ako sa v nej šíri pomalý, ťažký chlad.

***

Nasledujúci deň počula Mária to isté od svojej dcéry.

„Mami, ty s Alžbetou vychádzaš dobre. Nie ste kamarátky, ale rozumiete si. Tak prečo by ste nemohli spolu bývať? A my by sme sa presťahovali sem, do nášho bytu…“

Mária ju prerušila.

„Navrhuješ, aby som prenajala svoj život?“

Zuzka zostala vonku.

„Veď nie… Len… vy už máte všetko za sebou. My začíname…“

„Za sebou? Takže ma už považuješ za odpad?“

„Nechápeš ma…“

„Chápem. Ďakujem, dcérka.“

***

O týždeň sa rozhodli porozprávať všetci spolu.

Alžbeta prišla ako prvá. Mária ako druhá. Sadli si oproti mladým.

Tí vyzerali vážne. Takmer slávnostne.

„Mamy, nechceme konflikt. Prosíme, aby ste nás pochopili a vyšli nám v ústrety. Je nám ťažko. Peniaze nemáme. Plánujeme rodinu. Vy máte každá svoj byt. My musíme prenajímať a platiť veľa peňazí. Kde je v tom logika? Je pre vás naozaj taký problém bývať spolu?“

Alžbeta odpovedala prvá.

„Áno. Najmä keď by som žila s myšlienkou, že pre vlastného syna som len… prekážka.“

Mária pokračovala:

„Deti, skúste aj vy nás pochopiť. Každá máme svoj život. Svoj pokoj. Svoj rytmus. Svoj dom. Nikomu nič nedlžíme a nemusíme sa pod nikoho podriaďovať.“

„Ale veď ste obe osamotené. Spolu by vám bolo veselejšie. Čo vám bráni?“ trvala na svojom Zuzka.

„Sebavedomie,“ odpovedala Alžbeta, „a právo na vlastný život.“

„Takže vám je úplne jedno, ako žijeme?“ ozvala sa v Jozefovom hlase urazenosť.

„Nie je nám to jedno,“ povedala Mária, „ale je rozdiel medzi ‚pomôcť‘ a ‚pošliapnuť si po krku‘. Vy navrhujete to druhé.“

Mladí sa na seba pozreli. Takýto obrat zjavne nečakali.

Predpokladali hádku. Slzy. Nakoniec súhlas.

Ale dostali pokojné a pevné „nie“.

Toho večera Alžbeta umývala riad – pomaly, dôkladne. Každú lyžicu. Akoby hľadala pokoj v tej jednoduchej činnosti.

Mária sa z rovnakého dôvodu dala do neočakávaného upratovania. Čistila, drhla. Len aby nemusela myslieť.

Pri práci cítila, ako hnev ustupuje a prichádza únava.

Nie, neboli proti deťom. A nechceli im zlo. Ale po tom rozhovore obe pochopili: pre svoje deti už nič neznamenajú.

Sú len základom, po ktorom sa dá chodiť bez pozerania pod nohy.

Deti už nevidia, že sú to ľudia. So svojimi zvykmi, osamelosťou a právom na vlastný priestor.

***

Prešiel mesiac.

Jozef a Zuzka viac nepripomínali túto tému.

Prenajali si väčší byt, zobrali si úver.

Sťažovali sa, samozrejme. Na drahotu, na každodennosť, na to, ako je ťažké bez pomoci.

Ale o sťahovaní mám už nežiadali.

Možno ich počuli. Alebo sa spamätali, keď povedali o svojich „húževnatých mámach“ na sociálnych sieťach a prečítali si komentáre. Takmer každý začínal slovami: „Vy ste sa zbláznili?“

Alžbeta a Mária sa však nejako zblížili. Chodili do divadla, vymenovali si recepty. Kamoškami síce neboli, ale spojkyňami určite.

„Predstav si,“ zasmiala sa raz Mária, „oni stále veria, že sme len nepochopili ich skvelý nápad.“

„Nech si myslia, čo chcú,“ pokrčila plecami Alžbeta, „len nech to zasa nespustia.“

***

Taký je ten príbeh.

O tom, že deti vyrastajú, ale nie vždy dospievajú.

Že mamy nie sú veci, ktoré sa dajú presúvať podľa ľubovôle.

Že právo na súkromný život sa v päťdesiatke nekončí – niekedy vtedy všetko len začína.

***

A vy by ste súhlasili?

Žiť so svagrinou len preto, že deťom je ťažké platiť nájom?

Rate article
Wyznaj Sekret
Nekontrolovateľné matky