3. október
Dnes sedela v mojej kuchyni svokra, pani Božena Ondrušová. Pozvanie k jablkovému koláču, ktorý som piekla už včera večer, veď svokra má jablkové snáď najradšej zo všetkých sladkostí. Ale dnes to bolo akési zbytočné, lebo atmosféra bola ťažká už od začiatku.
A koľko ti platí bývalý na Alenku alimenty? spýtala sa zrazu pani Ondrušová, tak nečakane a priamo, že som skoro zadrhla čajom. Ten pocit, keď ti niekto capne lopatou medzi oči. Nič strašné, ale poriadne nepríjemné.
Pozrela na mňa, čakala odpoveď. Koláč medzi nami ešte paril. Snažila som sa udržať milý úsmev, ale tvár mala zrazu stuhnutú.
Zvládame to, vysúkala som zo seba, hoc to znelo odlučne až úzkostne.
O to mi nejde, Lenka, trvala na svojom. Veď viem, že Adam je už prvák, že? Školská výbava, knihy, aktovka, školská družina, krúžky. To sú poriadne výdavky. Platíš to všetko sama, alebo viac prispieva môj Peter?
Vzduch v kuchyni zhustol. Koláč vychladol. Za oknom trúbilo auto, zhora bolo počuť detský smiech. A u nás len lepilo a ticho.
Znovu som potichu dodala: Zvládame, Peťo sa nesťažuje.
Svokra si odsunula šálku, a jej ruky s perfektnou béžovou manikúrou zabubnovali po obrus. To je presne to. Vieš, mám pocit, že Peťo živí nielen teba, ale aj Alenku s Adamom.
Pani Ondrušová… začala som. Ale ona už vstávala, obliekať si kabát, kontrolovať kabelku. V očiach nemala hnev. Len akúsi unavenosť a niečo, čo neviem pomenovať.
Lenka, skús popri materskej nájsť brigádu, riekla jemnejšie, ale to zabolí ešte viac. Peťa som nevychovala na to, aby bol sponzor cudzieho dieťaťa.
Dvere sa za ňou zabuchli. Ostala som stáť v predsieni pri rohožke s nápisom Vitajte.
Večer bol, ako každý iný. Adam si v izbe staval stavebnicu, Peťo v kuchyni umýval riad, medzi nami bežná rodinná pohoda. Ale slová svokry stále dookola v hlave vrčali ako koliesko v starej hracej skrinke.
Chvíľu po tom, čo deti zaspali, som to nedokázala vydržať.
Peťo, sadla som si k nemu, neprekáža ti, koľko peňazí minieme na Adama?
Pozrel na mňa, odložil tablet, a bez váhania povedal: Adam je predsa môj syn. Tak jednoducho a prirodzene, že ma to až dojalo. Nezáleží, čo je napísané v papieroch. On je môj. O to žiadne peniaze nejde.
Usmiala som sa, lebo to bola práve tá odpoveď, ktorú som potrebovala. Ale v hĺbke stále zvieral malý studený červík pochybnosti. Slová svokry sa vo mne zahryzli ako drobná trieska.
Ubehlo pol roka…
Sedela som na okraji vane, v ruke tehotenský test. Dve čiarky. Nechcelo sa mi ani veriť. Ukázala som Peťovi, ten ma zobral na ruky, smial sa, točil ma po chodbe ako bláznivý chalan. Adam skákal okolo nás, chcel sestričku. Chcel ju naučiť stavať lego.
Tehotenstvo prebiehalo hladko. V marci sa narodila Miroslava maličká, pokrčená, s Peťovými očami a mojím nosom. Adam sa stal ozajstným starším bratom; pri postieľke vydržal hodiny, šuškal, keď niekto rozprával príliš nahlas.
Verila som, že už je dobre. Že teraz, keď svokra uvidí Miroslavu, roztopí sa, prijme nás kompletne.
Mýlila som sa.
Dva týždne po pôrode prišla svokra s návštevou. Miroslava spala, Adam bol v škole, my tri s Peťom a Boženou Ondrušovou sme sedeli pri čaji.
Náhle odsunula šálku, naklonila sa ku mne: Lenka, teraz si na materskej, však? Výplata menšia, výdavky na Adama rovnaké. Ako to chceš vyriešiť?
V hrdle mi stiahlo, v hrudi diera. Nemohla som dýchať.
Myslím, že je čas zavolať Adamovmu otcovi, pokračovala svokra bez štipky súcitu. Nech zvýši alimenty, alebo dá niečo navyše. Adam je jeho dieťa. Peťo už viac nech platí za cudzieho!
Nečakane Peťo tresol dlaňou po stole až poskákali šálky.
Mama, stačilo, povedal, hlas mal pevný a tvrdý ako nikdy predtým. Mám dosť.
Svokra stuhla, okamžite sa prepla z útoku na obranu, ako skúsený generál. Len sa bojím o teba, Peťko! Veď máš svoju dcéru, svoju rodinu ale ty platíš a staráš sa aj o cudzieho!
Sedela som, stiahnutá na stoličke. Cudzieho to slovo bolelo najviac. Adam ten, kto vídal Peťa prv, kto mu hovoril otec, kto mu nosil obrázky z každých menín. Cudzieho.
Peťo pokojne, ale neústupne: Adam je môj, mama. Nezáleží, komu je zapísaný v rodnom liste. Ja ho vychovávam, ja ho ľúbim. Je rovnako môj, ako Miroslava. Sme rodina. To, ak to nechápeš, je už len tvoj problém.
Svokra prudko vstala, stolička narazila do chladničky. Zničíš si život! Ničíš sa pre nich! Načo som ťa vychovávala?!
Ozval sa z detskej plač, najprv slabý, potom stále hlasnejší. Miroslava sa zobudila na krik.
Vstala som, bežala k postieľke, vzala ju do náručia, túliac si ju, šepkajúc, upokojujúc. V kuchyni bol ešte chvíľu rozruch; ale ja som vnímala len tep v ušiach, len dcérkin horúci dych na svojom krku.
Potom v byte zaznel úder vchodové dvere sa zatvorili.
Ticho.
Miroslava sa upokojila, pritúlila sa ku mne. Stála som v detskej a bála sa pohybovať, bála sa vrátiť späť, bála sa zistiť, čo bude..
Dvere zavŕzgali, Peťo vošiel. Unavený, jemný. Prišiel ku mne, objal ma aj s dcérou, dlho sme tam stáli všetci traja.
Natiahol ruku do mojich vlasov, šepol: Mama je komplikovaná, ale nedovolím jej pokaziť nám vzťahy. Teraz k nám chvíľu nepríde.
Pozrela som mu do očí. V nich sa leskli nevyronené slzy. Prikývla som.
Zvládli sme to. Naša malá rodina obstála.




