Bez vás nedokážem žiť
“Zuzana, prepáč, zamiloval som sa do inej. Odchádzam, byt zostane vám. Prepáč, že som odišiel tak potichu, bez varovania. Nedokázal som sa pozerať na tvoje slzy, preto som sa rozhodol napísať list. Ver, ani pre mňa to nie je jednoduché… Prosím, pobozkaj za mňa syna…”
****
– Slniečko, vstávaj! Zuzana zobudila syna Miška a potom sa pobrala do spálne za manželom Tomášom.
– Láska, už ti pomaly treba do práce! Hýb sa! so smiechom mu poštekli nahú pätu, ktorá trčala spod periny.
Tomáš so stonaním začal vstávať. Nikdy mu ranné vstávanie veľmi nešlo, na rozdiel od Zuzany. Tá bola svieža už s prvými lúčmi, ešte pred vzburou dvoch svojich milovaných chlapov ako ich nazývala, stihla nachystať raňajky, upratať si a pokúsiť sa niečo porobiť v byte. Pravda, išla spať aj skoro, unavená po celom dni.
Sedela už v kuchyni, keď Miško, ešte stále ospalý, vyšiel zo svojej detskej izby.
– Najskôr umyť zuby, potom raňajky, ukázala mu na kúpeľňu.
Chlapec poslušne zamieril do kúpeľne. O chvíľu, keď už spolu jedli, prišiel zo spálne Tomáš.
– Asi dnes ostanem doma. Idem zavolať šéfovi…
Bol bledý ako stena a Zuzana hneď zneistela.
– Čo ti je? Niečo ťa bolí?
– Bolí ma hlava… a je mi zle… Tomáš sa oprel o zárubňu s výrazom vyčerpania.
Zuzana okamžite vyskočila, priložila mu dlaň na čelo a starostlivo mu pozerala do očí.
– Nezdáš sa byť horúci… Mám ti ostať doma?
– Nie, Zuzi, choď do práce, Miška odvez do školy, ja sa ešte vyspím, hádam mi bude lepšie.
– Volaj, keby čokoľvek, upozornila ho.
– Jasné, usmial sa Tomáš. Vidíme sa večer.
Ten deň Zuzana prežila ako na ihlách. Stále sa strachovala o manžela, ktorý zrazu ochorel. Bol vyčerpaný, bledý. Určite príliš pracuje, vkuse na niečo myslí, premýšľala. V kútiku duše ju však hryzlo nepríjemné tušenie, akoby sa malo niečo stať.
Z práce poprosila o skôr, vyzdvihla Miška, ktorý bol po škole u kamaráta, a uháňala domov. Nepokoj v nej rástol, Miško na ňu s obavami pozeral.
– Mami, čo sa deje? pýtal sa v aute. Veď si mala prísť neskôr. A vyzeráš bledo. Vy dvaja ste chorí?
Zuzana mrkla na svojho dvanásťročného syna. Už nebol malý, ale aj tak nechcela jeho trápiť.
– Miško, iba sa bojím o ocka. Necítil sa dobre, chcem sa pozrieť, či je v poriadku.
Miško niečo zamrmlal, viac sa však nepýtal. Doma zamierili rovno k výťahu. Miško ťahal školskú tašku a nechápal, prečo je mama taká nervózna.
Zuzana trasúcimi rukami otvorila dvere bytu a vbehla dnu. Ticho. Tomáša nikde. Prešla všetky izby a vrátila sa do obývačky, kde stál Miško. Až teraz si všimla, že bledne, v očiach mal slzy. V ruke držal papier, ktorý očividne už čítal.
– Čo to čítaš? Daj sem!
Hlas Zuzany sa triasol. Miško jej mlčky podal list.
Zuzana, prepáč, zamiloval som sa do inej. Odchádzam, byt zostane vám. Prepáč, že som odišiel tak potichu, bez varovania. Nedokázal som sa pozerať na tvoje slzy, preto som sa rozhodol napísať list. Ver, ani pre mňa to nie je jednoduché… Prosím, pobozkaj za mňa syna…
– Hajzel, zašepkal Miško.
– Takto nehovor, je to tvoj otec, Zuzana zmätene pozrela na syna.
– Odišiel od nás! Nenávidím ho!
Miško zamieril do detskej izby a tresol dverami. Bolelo ho to, nechápal, prečo mu to otec spravil. Veď im bolo tak dobre. Zuzana sa zahľadela do listu s trasúcimi prstami.
So Simonou som sa zoznámil pred dvoma rokmi a dlho som nedokázal od vás odísť. Teraz to však musím urobiť. Hádam mi odpustíš raz. Prosím, neukazuj ten list Miškovi, nechcem, aby si o mne myslel zle.
Zuzana sa trpko pousmiala. Miško všetko pochopil aj sám a veľmi dobre si bude vedieť vytvoriť vlastný názor na muža, čo opustil ich trojicu.
Prešla bytom, vošla do spálne. Oblečenie po Tomášovi bolo preč. V tom momente jej to všetko došlo spadla na podlahu a rozplakala sa. Všekto, čo si myslela, že bude navždy, sa rozpadlo v sekunde.
Netušila, ako dlho tam sedela, plakala nad koncom svojho manželstva. Chcela vrátiť čas, zostať ráno doma, nedovoliť mu odísť, ale vedela, že keby sa už rozhodol, nič by ho nezastavilo. Aspoň keby bol dosť statočný povedať jej to do očí, to by bolo čestnejšie. Ale on len zbabelo ušiel, ani sa nerozlúčil.
Keď sa Zuzana upokojila, umyla sa a dala dokopy, išla za Miškom do izby. Ležal na posteli, pozeral do stropu, bolo vidno, že plakal.
– Mama, prečo to spravil?
– Synček, neviem. Prestal ma ľúbiť, ale teba neprestal. Ty si stále jeho syn.
– Nie je to pravda. Jasne napísal, že musel odísť. Jeho nová žena je určite tehotná, už mi nič nehovorte, poznám také veci. Takže už nemá rád ani mňa? Možno som mu liezol na nervy… Sľúbil mi ísť na futbal a do cukrárne cez víkend. Asi som mu bol na obtiaž…
Zuzanu bodlo až pri srdci, keď to počula. Veď aj sama cítila to isté. Vedela však, že dieťa potrebuje otca a tušila aj, že Tomáš bude chcieť ostať v kontakte, preto nechcela syna proti nemu štvať. Preto ho pohladila po ruke a povedala jemne:
– Miško, nikdy si mu neliezol na nervy. Viem to. Otec by bol najradšej, keby si ten list nečítal. Má iný vzťah, ale ty si navždy jeho syn. Uvidíš, bude chcieť tráviť s tebou čas.
– Zradil ťa, zamrmlal Miško.
Zuzana rozumela. Aj ona cítila hnev, bolesť, túžbu vrátiť mu to. Dva roky to skrýval, ani na sekundu nemyslel na ich pocity. Pozeral jej do očí, hovoril o láske a pritom žil v klamstve.
Nasledujúce dni boli ako v hmle. Podala žiadosť o rozvod, Mišo vyhlásil, že otca už nikdy nechce vidieť. Bol už dosť veľký, rozumel tomu všetkému. No večer, keď si myslela, že spí, počula jeho tiché vzlyky.
Pomaličky sa však začali učiť žiť bez Tomáša, ktorý o syna napokon neprejavoval veľký záujem. Vyhováral sa na nedostatok času, novú rodinu. Miško bol najskôr nahnevaný, potom už len veľmi smutný. Takto to šlo asi pol roka.
Raz, keď sa Zuzana vracala domov z práce, na schodoch zacítila hádku. Stúpala rýchlejšie, už z diaľky spoznala hlasy Miška a Tomáša.
Tomáš stál pri dverách a prosebne pozeral na syna. Miško bol celý rozstrapatený, v očiach hnev:
– Choď preč! Nemáš právo byť tu! Nenávidím ťa! Mama ťa už tiež nechce.
– Miško, vypočuj ma… Synček…
– Odíď!
Zuzana rýchlo k nim pribehla. Miško trochu ustúpil, Tomáš sa k nej rozžiarený obrátil.
– Zuzi, vrátil som sa. Mišo ma nechce pustiť, ale snáď ty odpustíš?
– Mama, nie! Miško ju rukami zadržal, aj v pohľade bola úpenlivosť aj hnev.
Zuzana sa zahľadela Tomášovi do očí. Kedysi ho milovala a život bez neho si nevedela predstaviť. Teraz, po všetkom, vedela, že aj keby odpustila, už by to bola len ilúzia rodiny.
– A čo teraz? Tomáš spravil krok k dverám, usmieval sa. Pustíte otca a manžela dnu?
– Bol si tým ešte pred polrokom, Zuzanin hlas znel chladne, už nemáš právo vrátiť sa do nášho domu. Ak chceš polovicu bytu, podaj si žiadosť. Ale už nie sme rodina.
– Čože? Vyhodíš ma? Zuzi, odpusť, neviem, čo mi vtedy prebehlo hlavou. Bez vás neviem žiť!
– Odpustila som ti, ale spolu už žiť nebudeme.
S týmto sa Zuzana otočila, vošla do bytu a ticho zavrela dvere. Miško sa jej usmial, nebolo mu ľahko, ale aspoň mohol otca odmietnuť. Neprestal byť nahnevaný, no zrejme to potreboval.
– Mama, neplač už kvôli nemu. Nám dvom je dobre aj tak.
Aj Zuzana sa pousmiala, zotrela si slzy. V kukátku na dverách ešte videla, ako Tomáš chvíľu postával, potom zmizol v tichu chodby.
Hlboko vo vnútri cítila úľavu, že sa jej podarilo vyhnať neverníka a klamára. Ľutovať minulosť viac nemienila.
– Miško, si hrdina, žmurkla na syna.
– Tak čo, objednáme pizzu? Oslávime to? Čo povieš, mama?
Miško už cítil, že ťažké obdobie sa skončilo.
– Prečo by nie? Aj zákusky!
Zuzana sa spokojne usmiala, keď videla, že syn je zas aspoň na chvíľu šťastný. Po mesiacoch smútku malo dúfať, že to najhoršie je za nimi. Už vedela, že všetko nakoniec zvládnu. Aj keď nie hneď.




