Dnes som sa rozhodol zapísať si tento príbeh.
Martine sa vôbec nechcelo vracať domov. Otec ráno hodil len tak mimochodom, že dnes prinesie ďalšiu „nevestu“, aby sa s ňou zoznámila. Zase bude musieť navliecť falošný úsmev, hrať poslušné dievča, len aby tá cudzia žena ostala v ich dome. Ale Martina už bola unavená z tohto nekonečného maskarádu.
Po rozvode rodičov sa ich byt v Košiciach zmenil na prechodný dvor. Otec priviedol jednu „mamu“ za druhou, a Martina občas ľutovala, že si vybrala žiť s ním. Matka bola chladná ako vysokohorské zimy – pre ňu bola práca vždy na prvom mieste. Martina vyrastala pod dohľadom starých mám, zatiaľ čo matka ju len kritizovala za každú maličkosť. Lásku? Starostlivosť? O tom si mohla len snívať.
Matka živila rodinu, zarábala peniaze, ale za akú cenu? Martina často uvažovala: radšej by bola len mamou, nie strojom na zarábanie. Keď sa ich manželstvo rozpadlo, rodičia sa rozíšli, akoby odložili ťarchu. Každý začal nový život, ale Martina zostala na okraji – nikomu nepotrebná.
Snažila sa dovolať matke: zameškala hodiny, odrbávala učiteľov, len aby si jej všimla. Ale reakcia? Iba krik a ponižovanie. Po ďalšej hádke, keď matku zavolali k riaditeľovi, vyplatila Martinu a vyhodila ju z domu. Dievča si zbalilo batoh a odišlo k otcovi. Matka sa ani nepokúsila ju zastaviť – naopak, oddychla si.
S otcom, Jánom, bol život ľahší. Martina cítila jeho teplo, jeho úprimnú lásku. Dala sa dokopy, začala sa dobre učiť, prestala sa búriť. Staré mamy pomáhali s domácnosťou, kým otec robil dlhé hodiny, aby rodinu uživil. V ich byte na košickom sídlisku zavládol krehký pokoj, ktorý Martina tak dlho túžila zažiť.
Ale všetko sa zmenilo, keď otec rozhodol, že potrebuje novú manželku. Odvtedy ich dom zaplavili cudzie ženy. Martina ich vítala s chladnou hrubosťou, zámerne ich odháňala. Nepotrebovala „mamy“, ktoré na ňu hľadeli ako na bremeno. Ale tentoraz bol otec neoblomný: „Martina, dosť už rozmarov! Snažím sa pre teba, chcem, aby sme mali poriadnu rodinu!“
Keď prekročila prah bytu, počula známy hlas. Srdce jej poskočilo. Zhodila tenisky a nakukla do obývačky. Tam za stolom sedela jej obľúbená učiteľka, Alžbeta Horváthová. Martina ju zbožňovala: milá, spravodlivá, vždy ochotná počúvať. Ale čo tu robí?
Ukázalo sa, že pani učiteľka prišla prebrať Martinine známky. Dievča sa zamotalo. Zrazu si pomyslela, že učiteľka by mohla byť súčasťou ich rodiny. Bola to tá „nevesta“? Martina stuhla, strachom, aby nevyplašila nádej. Ale rozhovor sa skončil a pani učiteľka odišla, nechajúc Martinu v zmätku.
Nestihla sa spamätať, ako zazvonili. Na prahu stála neznáma žena – mladá, s výrazným líčením a sebavedomým úsmevom. Martina cítila, ako sa jej vnútri všetko prerušilo. Tak veľmi dúfala, že Alžbeta Horváthová neprišla len tak! V zúfalosti sa vrhla do svojej izby, zabuchla dvere a rozplakala sa.
Martina zostala zamknutá až do večera, kým neprišla stará mama. Dievča jej vylialo všetok strach a bolesť. „Nechcem žiadnu macochu! Prečo otec nevidí, ako mi je?!“ vzlykala. Stará mama ju pevne objala. Vedela, aké ťažké to pre ňu je – jej detská duša bola zranená samotou a zradou.
Stará mama si porozprávala s Jánom. Dohodli sa, že už žiadne „nevesty“ nebudú privádzať, kým na to Martina nebude pripravená. A v dievčatinej hlave už zrel plán. Pevne sa rozhodla spojiť otca s Alžbetou Horváthovou. Ak sa sny môžu splniť, prečo tejto nepomôcť? Sľúbila si, že urobí všetko preto, aby sa jej obľúbená učiteľka stala súčasťou ich rodiny.
Hlboko v srdci verila: jej sen sa určite splní. Veď aj v najtemnejšom dni je miesto pre svetlo, nie?
A ja som sa dnes naučil, že niekedy aj detská duša vie, čo je pre rodinu najlepšie. Stačí počúvať.




