Pred rokom som zostala sama. Po manželovom pohrebe som sa postupne spamätala a pochopila, že okrem samoty mám ešte jeden poriadny problém. Peniaze sa mi míňajú tempom, ktoré by vystrašilo aj úradníka v Slovenskej sporiteľni. Žijem veľmi skromne, nič si navyše nedoprajem, ale viete ako to chodí lieky a lekárske prehliadky vedia pohltit aj posledné eurá z peňaženky.
Vyše dvadsaťpäť rokov sme s manželom vychovávali dve deti, vždy sme sa snažili im pomôcť, dali sme im doslova aj posledný cent. Väčšina peňazí na zariadenie ich bytov, nákupy a výlety šla z našich úspor. Neviem, koľko osudu je mi ešte dopriate, ale byt po mne ostane synovi a dcére pokiaľ to náhodou v záveti nerozhodnem inak, čo však určite robiť nechcem. Sú to vzdelaní ľudia, dobre vedia, čo hodnota nehnuteľnosti znamená a aké výnosné je dediť byt v Bratislave.
Niekoľkokrát som synom a dcére opatrne naznačila, že s peniazmi už len tak-tak vychádzam. Ak by mi vedeli pokryť tie večne rastúce zálohové platby na energie, nemusela by som do konca mesiaca počítať, či si môžem dovoliť syr dvakrát do týždňa. Dcéra vždy len taktne zmenila tému a synova manželka gubernuje rodinný rozpočet, takže moje náznaky ostali visieť vo vzduchu ako suché prádlo na dvore.
Pritom viem celkom presne, koľko mojim deťom mesačne na účet príde. Poteší ma, že si môžu dovoliť autá aj cesty na dovolenku v Chorvátsku. Vnuci dostávajú do ruky vreckové, ktoré je niekedy porovnateľné s mojou dôchodcovskou almužnou. Často si kladiem otázku, či sme ich tak naozaj zle vychovali, že im nevadí, keď ich mama počíta každé euro, a ani im nenapadne pomôcť. Manžel a ja sme pritom išli príkladom našich rodičov sme každý týždeň navštevovali s preplnenými taškami, povybavovali im nákupy, uhradili lieky, lekárov, čo len potrebovali.
Kamarátka mi potajomky navrhla, aby som sa nasťahovala k jednému z detí ich súhlas by asi drobnosť a svoj byt prenajala. Mne sa takáto možnosť veľmi nepozdáva, no ak ďalší rozhovor s deťmi nedospeje k žiadnej zmene, možno mi neostane na výber. Z dôchodku jednoducho vyžiť neviem a úspory tie som už dávno dovzdelala na deťoch.




