Nečakané upozornenie

Náhodné upozornenie

Spomínam si, ako ten večer všetko začalo bol to obyčajný večer v Bratislave, ešte keď sa platilo slovenskými korunami a v panelákoch sa v kuchyni rozliehal pach cibule a majoránu. Môj mobil ležal tvárou dole na nočnom stolíku, presne tam, kde som ho nechávala aj vtedy, keď som nechcela nič vidieť ani počuť. Len som si natiahla ruku po pohár vody, a kým som sa dotkla smutného plastu na okraji, displej sa rozžiaril nečakane, nechcene, ako niečo, čo malo ostať nenápadné a v tme.

Uvidela som jeden riadok. Len jeden, v ozname správ.

Aj ja mi chýbaš. Dnes bolo nádherne. Tvoja Vierka.

Najskôr som nechápala. Čítala som tie slová raz, druhýkrát, tretí ako keby mi hlava nedokázala preložiť cudzí jazyk. A potom som sa pozrela na spiaceho manžela. Miroslav ležal chrbtom ku mne, tvárou ku stene, plece vystrčené spod paplóna, s pokojným, pravidelným dychom ako tí, čo spia s čistým svedomím.

Tvoja Vierka.

Vierka. Vierka Vargová. Priateľka. Tá, čo pred tromi mesiacmi prišla pomáhať s výberom tapiet do detskej izby. Tá, čo pila u nás čaj aspoň stokrát a čo minulý týždeň volala, že nevie nájsť normálneho chlapa, vraj všetci sú rovnakí, že už má samoty plné zuby.

Veľmi ticho som si vzala pohár. Napila sa. Položila späť. Z postele som vstala tak nenápadne, že ani parketa nezavrzgala. Vošla som do chodby, privrela za sebou dvere spálne, prešla do kuchyne a zapla iba svetielko nad sporákom nie veľké svetlo, lebo by mi bodalo do očí. Hoci to bola skôr únava ako svetlo.

Sadla som si za stôl a pozerala na prázdnu dosku.

Vonku bola zvyčajná jesenná bratislavská noc, cez dvor presvitali rozmazané oranžové lampy. Kanvica na čaj stála na sporáku s včerajšou vodou, už som ju ani nezapínala. Len som sedela.

Dnes bolo nádherne.

Kedy dnes? V stredu sa Miroslav vrátil domov niečo pred pol ôsmou, povedal, že mali dlhý rozhovor s klientom v reštaurácii, že je unavený a chce už len spať. Ohriala som mu večeru, zjedol len pár súst. Potom sme ešte chvíľu pozerali televízor a on zaspal priamo na gauči prikryla som ho. Svojimi rukami. Sama.

Pevne som zvierala hranu stola dlaňami.

Jurko spal za stenou osemročný chlapec, čo vo sne niekedy mrmlal o autíčkach alebo škole a ráno som ho musela budiť na tréning. Do deviatej stihnúť do športového klubu, kúpiť chlieb, zavolať mame, ktorej som už štyri dni nezdvihla, a ktorá sa určite urazila.

Život, ako som si ho myslela, bol ukrytý v takýchto drobnostiach. No pod tým všetkým, ticho a nebadane, žil paralelne ešte jeden život. Iné správy. Iné večere. Iná žena, čo podpisuje správy ako tvoja.

Postavila som sa a pristúpila k oknu. Na parapete kvitla muškátová rastlinka, ktorú som nikdy nemala rada, ale svedomito som ju polievala, lebo mi ju doniesla suseda. Bola tvrdohlavá, trochu zaprášená, ale žila.

Dlho som premýšľala nad tou muškátkou. Potom som si sadla späť.

Niečo som musela urobiť. Alebo nič neriešiť. Nevedela som, čo je správne. V mojom vnútri bolo ticho ostré, napínavé ticho pred búrkou. Nie plač, nie krik, len ticho režúce ako sklo.

V kuchyni som presedela do štvrtej ráno. Len tak. Pozerala som, ako na druhom konci dvora zhasínajú okná. Nakoniec som predsa len zapla varnú kanvicu. Uvarila som si čaj, no nedopila som ho. Umývala som hrnček, vrátila sa do spálne, ľahla si vedľa Miroslava, ale ani som sa ho nedotkla. Pozerala som do stropu.

Miroslav spal.

Počúvala som jeho dych ešte včera to bol jednoducho nočný zvuk, ako šumenie áut alebo bručanie chladničky. Teraz mal však každý jeho nádych inú váhu. Akoby som ho počula po rokoch naozaj a zrazu to bolo neúnosné.

Ráno som vstala prvá. Zobudila Jurka, nasypala mu krupicu, ktorú jedol s mrmlaním, že chcel radšej rožok so salámou. Urobila som mu ho, zaviazala šnúrky na teniskách, vzala ho za ruku a vyšli sme von.

V uliciach bolo chladno, vo vzduchu sa miešala vôňa mokrého asfaltu a padnutých listov. Jurko išiel vedľa mňa a rozprával o včerajšej matike, že pani učiteľka bola nespravodlivá, lebo všetko vyriešil dobre, ale ona povedala, že nie. Ja som ho počúvala, prikyvovala, odpovedala presne, kedy a ako bolo treba. Takto som to vedela celé roky.

Na tréning sme stihli prísť presne. Odovzdala som Jurka trénerovi, chvíľu som postála za dverami, sledovala, ako beží za kamarátmi, smeje sa a šibrinkuje taškou ako každý iný chlapec. Potom som vyšla von.

Na lavičke pred klubom som vytiahla mobil. Našla kontakt Vierka V. Pozerala som na meno. Mobil som však schovala späť.

Nie dnes.

Ešte nie.

V tých dňoch som veľa rozmýšľala, odkedy to vlastne trvá. Hrabal som sa v spomienkach, ako sa prehrabávajú staré fotografie, hľadajúc niečo, čomu som vtedy nerozumela. Tu sme všetci spolu na narodeninách Vierky v máji Miroslav sa smeje na jej vtipe, vtedy som si vravela, aké mám šťastie, že sa dobre poznajú. Tu bola Vierka u nás v sobotu a vyberali sme látku na záclony, ona a Miroslav debatovali v kuchyni, kým som uspávala Jurka. Pýtala som sa ho: o čom ste sa rozprávali? On, že o práci, že je Vierka dizajnérka a on riešil kanceláriu. Prikývla som. Samozrejme.

Jasné.

Neplakala som. Prekvapilo ma to. Čakala som slzy, ale neprišli len suché hrdlo a chlad pod rebrami. Jedla som, spala, varila, telefonovala, odpovedala, keď sa niekto opýtal, Miroslav bol pozorný ako vždy nič väčšie, nič menšie, domov, smiech, bozk na líce cestou do práce, a ja som nastavila líce.

Štvrtý deň volala Vierka.

Mobil sa rozvibroval v kapse, meno na displeji a ja som na chvíľu stratila dych. Potom som sa nadýchla, zdvihla a hovorila obyčajným hlasom.

Ahoj, Vierka.

Ahoj, Katka, kde si mi zmizla? Písala som ti v pondelok a nič.

Hlas obvyklý. Teplý. Trošku previnilý, ako keď niekoho nechtiac urazíte. Práve tá teplota bola hrozná.

Prepáč, bolo toho veľa. Jurko bol trochu chorý, zaklamala som ľahko, až ma to samotnú prekvapilo.

Jejda, čo mu bolo? Teplota?

Iba trošku soplíky, už je lepšie.

Uf, vydesila si ma. Vieš čo, chcela som sa opýtať, či ste v sobotu voľní. Môžeme niekam vyraziť, dávno sme neboli všetci spolu.

Pozerala som na stenu. Na stene visí fotka spred rokov, ja a Miroslav kdesi pri mori, Jurko ešte nebol na svete, smejeme sa vo vetre. Pekná fotka.

V sobotu asi nie, uvidíme koncom týždňa. Zavolám ti, dobre?

Jasné, jasné. Si v poriadku? Máš nejaký iný hlas.

Len som unavená. Všetko je v poriadku.

Určite? Katka, ak nie, vieš, že stačí zavolať.

Viem, Vierka. Ďakujem. Zatiaľ ahoj.

Stlačila som zrušiť hovor. Vstala som, pristúpila k tej fotke, pozrela sa na seba na tú rozosmiatu tvár, zvesila rámik, položila do zásuvky komody, zavrela zásuvku.

V tú noc som sa konečne rozplakala. Potichu, v kúpeľni, pustila som vodu, aby nebolo počuť. Plakala som dlho, až do opuchnutých očí. Nie kvôli mužovi ani nie kvôli tomu, že nie je tým, kým som si myslela, že je. Plakala som kvôli niečomu inému kvôli rokom, dôvere, tej naivnej viere v seba a v nich. O tom, že Jurko bude vyrastať v dome, kde sa klame, a ani to netuší alebo raz zistí, keď už bude neskoro.

Potom som sa umyla studenou vodou. Pozrela na seba v zrkadle. Tridsaťosem rokov, ani mladá, ani stará, tvár obyčajná. Pomyslela som si, že zajtra v práci musím byť svieža.

A ešte som si myslela: nesmiem ich nechať, len tak pokračovať, nesmiem im dovoliť žiť si tajný život vedľa toho nášho, môjho, Jurkovho, ktorý používajú ako kulisu. Nie.

Vrátila som sa do spálne. Miroslav spal. Ľahla som si vedľa.

Musela som rozmýšľať.

Nasledujúce dva týždne som žila v dvoch úrovniach. Navonok bolo všetko normálne: varenie, práca, tréningy s Jurkom, rozhovory s Miroslavom, dokonca som sa niekedy smiala na jeho vtipoch, lebo smiešne boli pravdu neoklameš. Niekedy som na minútu zabudla, normálne som žila, a bolo to najhoršie lebo to znamenalo, že ešte stále viem existovať vedľa neho, akoby nič.

Vnútri sa však odohrávala iná práca. Nenajímala som detektívov. Len som si začala všímať detaily, ktoré som predtým prehliadala. Ako Miroslav s mobilom čoraz častejšie odchádza do inej izby. Ako sa niekedy pousmieva do displeja, no keď zbadá môj pohľad, rýchlo mobil skryje. Ako v stredu opäť príde neskôr, opäť s klientami, a znova nechce jesť, čo som navarila.

Raz, kým sa sprchoval, som vzala jeho mobil. Párový kód štyri čísla, rok narodenia Jurka. Otvorila som správy. Našla konverzáciu s Vierkou.

Prečítala som len kúsok, len aby som vedela, s čím mám do činenia. Stačilo päť minút. Začalo sa to v júli. Tri mesiace. Keď sme natierali steny v detskej, keď Jurko nastupoval druhýkrát do školy, keď som šla na maminu oslavu bez Miroslava, lebo mal veľa práce.

Vrátila som mobil na miesto. Vošla som do kuchyne, zapla sporák, rezala cibuľu na polievku pravidelne, kocky za kockou.

Miroslav vyšiel s utieraním vlasov, prikukol do kuchyne:

Varíš polievku? Dobre, mám hlad.

O pol hodiny bude, odpovedala som.

Hlas rovný, rezavý. Všetko rovné.

V tú noc som sa rozhodla pre večeru.

Nie hneď, nie zajtra. Potrebovala som čas nie na pomstu. Nie. Pomstu som nechcela. Len som chcela jedenkrát vidieť ich spolu, v mojom dome, za mojím stolom, a povedať, čo chcem povedať. Kľudne. Bez kriku. Kto kričí, ten uviazne v role blázna, a oni potom odídu a povedia si, že ja som labilná.

V piatok večer som zavolala Vierke.

Vierka, chcem ťa pozvať tuto v sobotu, spomínala si, že sa chceme vidieť. Pôjdeme na večeru k nám, uvarím niečo dobré. Miroslav bude doma.

Krátka pauza. Sotva sekunda.

Super. O koľkej mám prísť?

O siedmej. Prídeš?

Jasné. Mám niečo doniesť?

Netreba nič.

Vypočula som signál. Zazrela som do obývačky, Miroslav pozeral televízor.

Zavolala som Vierku na sobotu. Dáme si v trojici večeru, dlho sme sa nevideli.

Miroslav otočil hlavu. Zamihlo sa v ňom niečo neisté a rýchle.

Dobre, povedal. Dobrá myšlienka.

Tiež si myslím, prikývla som a vrátila sa do kuchyne.

Vedela som, že si hneď napíšu. Dohodnú sa, ako sa správať. Rátať so všetkým, predstierať staré kamarátske roky. To ma už nebúchalo. Nechcela som robiť scénu pred dieťaťom. Jurko v sobotu šiel k babke, s mamou som sa dohodla dávno. Večera mala byť tichá.

Celý týždeň som plánovala, čo budem variť. To bolo dôležité. Nie preto, že som chcela ohromiť ale preto, že práve varenie mi dovolilo ovládnuť ruky. Rozhodla som sa na pečené kura s rozmarínom a zemiakmi, šalát s rukolou a hruškou, ktorý mala Vierka vždy rada, a jablkový koláč, čo som vedela najlepšie na svete. Všetko malo byť pekné. Návšteva mala prebehnúť dôstojne.

V sobotu som Jurka odovzdala mame už o druhej, pýtala sa, prečo som taká unavená, a ja som povedala, že som len nevyspatá. Jurko sa v tej chvíli už dávno smial pri televízore.

Doma ticho. Miroslav sa ráno vybral von, vraj do obchodu. Prišiel o tretej s taškami, víno značkové, všimla som si.

Na večeru. Nevadí ti?

Dobrá voľba, odvetila som.

Bol napätý, rýchlejší v chôdzi, dvakrát pozrel do mobilu pri chladničke. Nakoniec si sadol k stolu s novinami, ktoré nikdy nečítal.

Varila som. Umyla kura, rozdrvila korenie, krájala zemiaky, miešala dressing. Kuchyňa rozvoniavala rozmarínom a cesnakom. O pol šiestej som prestrela stôl. Tri taniere, tri poháre, žiadne sviečky nechcela som už iróniu, len čistý stôl, biely obrus, váza s kvietkami, čo som kúpila deň predtým.

O siedmej zazvonil zvonček.

Vierka vošla v novom tmavomodrom kabáte, s účesom a jemným parfémom, ktorý som poznala roky. Priniesla bonboniéru, hoci som vravela, že nič netreba.

Katka, u teba je vždy tak pekne a aké tu vonia!

Vítaj, povedala som. A bolo to pravda. Taká podivná, krivá pravda. V skutočnosti som rada, že Vierka prišla.

Miroslav vyšiel, privítali sa, pobozkali na líce, starý známy spôsob. Spolu to celkom dobre zahrali.

Prvých tridsať minút sa debatovalo o ničom. Vierka hovorila o novom projekte, nejakom kancelárskom priestore na okraji mesta, zákazníci s prehnanými požiadavkami, Miroslav pridal historku o klientoch, ktorí chceli v kancelárii žlté tapety. Ja som naliala víno, počúvala, občas niečo podotkla.

Vonku sa zotmelo, rozsvietila som svetlo nad stolom. Všetko bolo domácke až bolestivo.

Čakala som, kým vypijú druhý pohár. Rozprávanie utíchlo, Vierka brala ďalší šalát, ja som povedala kľudným hlasom:

Ja vám chcem niečo povedať. Obidvom. Prosím, počúvajte.

Obrátili sa na mňa. Vierka s vidličkou v ruke, Miroslav s pohárom, ktorý však už nenadvihol k ústam.

Viem o vás. Od júla. Čítala som správy, Miroslav. Viem dosť.

Ticho. Také, že bolo počuť tikot hodín v kuchyni.

Prvý prehovoril Miroslav. Hlas zvláštne stlmený.

Katka

Počkaj, prerušila som. Nekričím. Len vám obe chcem povedať, lebo ste tu obaja a musíte to počuť. To je raz.

Nato som sa pozrela na Vierku. Dole kukala na obrus, líca mala ružové, prsty pevne stískala.

Vierka, bola si v mojom dome stovky ráz. Ty si vedela o nás všetko. Keď mi bolo najhoršie, sedela si tu so mnou celé noci. Pri pôrode Jurka si čakali pred nemocnicou tri hodiny pamätáš? Nepoviem to, lebo chcem, aby ti bolo zle. Ale že ja nezabúdam.

Vierka zdvihla pohľad. V očiach slzy.

Katka, ja

Nie teraz, povedala som potichu.

Otočila som sa k Miroslavovi.

Miroslav. Spolu žijeme dvanásť rokov. Nie som tu na to, aby som teraz rozplietala, čo všetko bolo zlé, a kedy presne si sa rozhodol, že môžeš. Je to na inokedy, nie na dnes. Dnes som chcela sedieť tu s vami a povedať to nahlas. Lebo ste si mysleli, že neviem. Ale ja viem. To je rozdiel.

Miroslav položil pohár veľmi opatrne.

Katka, je to zložitejšie, ako si myslíš. Mali by sme sa porozprávať sami

Viem, že musíme. Ale nie dnes.

Vstala som. Dopila víno. Položila pohár.

Dnes vám prajem dojesť kura. Vydarilo sa mi. Potom môžete odísť. Obaja. Jurko je u mamy, zostane tam. Ja mám dnes iné veci.

Nikto sa nehýbal.

Miroslav sa na mňa díval zvláštne nie vina, skôr zmätenie, akoby čakal krik a nevedel, čo so vzniknutým tichom.

Vierka povedala, s trasúcim sa hlasom:

Katka, odpusť mi.

Pozerala som na ňu. Na tú známu tvár, ktorú som poznala pätnásť rokov. Na rozmazanú špirálu pod okom, na tie isté parfémy, čo som jej pred rokmi odporučila.

To neviem, Vierka, povedala som napokon. Možno niekedy. Ale nie dnes.

Vyšla som z izby. Zatvorila som dvere na spálni, sadla si na posteľ. Počula, ako sa v kuchyni ticho rozprávajú, potom stoličky, potom raz buchli dvere. Neskôr ešte raz.

Stalo sa ticho.

Sedela som a vdychovala ticho, v ktorom ešte zostávala vôňa kuraciny a trochu parfému. Na stole zostali tri taniere, iba jeden skoro nedotknutý.

Neviem, koľko som tam bola. Potom som upratala stôl. Zbalila zvyšky do chladničky, umyla taniere, utierala stôl. Zametala omrvinky.

A sadla si do stredu kuchyne.

Všetko to, čo znamenalo dvanásť rokov a najlepšiu kamarátku, a všetko, čo medzi nami existovalo, sa zrazu vošlo na čistý stôl a do vône saponátu.

Zavolala som mame.

Mami, môže Jurko u teba zostať do nedele?

Samozrejme, už spí. Katka, niečo sa stalo?

Áno. Ale poviem ti neskôr. Nie teraz.

Príď za mnou, ja ešte nespím.

Nie, mami, zostanem doma. Musím.

Mama nenaliehala. Vždy vedela, kedy nepritláčať.

Najedla si sa aspoň?

Varila som dobre dnes. Kurča sa mi vydarilo.

Tak je dobre, povedala mama. To tak je dobre bolelo viac ako všetko ostatné ten večer.

Stlačila som zrušiť. Rozplakala sa, bez kúpeľne, bez prúdu vody, len tak, nahlas, ako sedí žena v kuchyni a plače. Dlho. Potom prestala. Vyfúkala si nos. Umyla sa nad drezom.

Za oknom sa rozprestierala Bratislava, novembrová sobota, jednoduchá, bez výnimočnosti. Niekde tam vonku stáli Miroslav a Vierka, možno v aute, možno na ulici, a rozprávali sa. O čom, už ma ani netrápilo.

Nemyslela som na budúcnosť. Dnes stačilo prežiť večer, nezlomiť sa a povedať presne to, čo som chcela.

O jednej v noci sa Miroslav vrátil.

Nespala som. Počula som jeho kroky v chodbe, ako siahol po pohári vody v kuchyni, ako chvíľu postál pri spálni.

Potom potichu otvoril dvere.

Ty nespíš, konštatoval.

Nie.

Sadol si na kraj postele, mlčal.

Katka, neviem, ako začať.

Tak nezačínaj. Ľahni si. Zajtra sa porozprávame.

Nechceš

Miroslav. Je noc. Som unavená. Zajtra.

Ľahol si. Ja som ležala so zavretými očami. Nedotkol sa ma, ja jeho nie. Bola som s ním v jednej posteli ako dvaja cudzinci, ktorých spojila iba zvyklosť alebo nehoda.

Ráno som vstala skoro. Kým ešte spal, zbalila som malú tašku. Neodísť natrvalo zatiaľ nie , len základ: doklady, karta, niečo oblečenia, Jurkova fotografia z nočného stolíka.

Postavila som tašku k dverám.

Potom som uvarila kávu a čakala, pokiaľ Miroslav nevstane.

Zbadal tašku. Zastal.

Odchádzaš?

Na čas k mame. S Jurkom budem. Musíme sa porozprávať, Miroslav, ale najprv musím byť chvíľu mimo. Pár dní.

Sledoval tašku, potom mňa.

Katka, chcem ti to vysvetliť.

Počúvam.

Mlčal. Zobrala som šálku, napila sa, cez okraj som sa naňho dívala.

Neviem, ako sa to stalo. Neplánoval som

Nikto neplánuje, Miroslav. Tak to nefunguje.

Chceš rozvod?

Slovo nám padlo medzi nohy. Nepustila som pohľad.

Ešte neviem. Potrebujem čas pochopiť, čo chcem. Ale teraz viem určite, že tu nechcem zostať a hrať sa, že je všetko v poriadku, lebo nie je. Chápeš?

Prikývol. Ťažko, s rezignáciou človeka, ktorý chápe a nežije mu to lepšie.

Jurko

Jurko je v poriadku. Postarám sa. To je medzi nami, nie jeho vec.

Dopila som kávu. Opláchla hrnček. Vzala tašku.

Ozvem sa.

A vyšla von.

Na schodoch bolo chladno, páchlo starým drevom a kávou niekoho z bytu nižšie. Kráčala som dolu a iba rátala schody. Dvanásť sekcií, bývali sme na šiestom, vedela som to, no dnes som rátala, ako keby prvý raz.

Vonku bol vzduch studený, na mokrom asfalte sa váľali lístie, zametač v oranžovej veste zhrabával kuče na kraj chodníka. Nebo sivé, bez slnka, typický november. Ale ja som stála na schodoch paneláku, dýchala a bolo mi o kúsok lepšie. Len z tej možnosti dýchať.

Myslela som na Jurka ako sa zobudí u babky, vypýta si palacinky, dostane ich, bude spokojný. Netuší, čo sa deje, a je to tak dobre. Má osem rokov. Nech má svoje raňajky, tréningy a nespravodlivú učiteľku. Ostatné vymyslím.

Nevedela som, ako bude. Či príde rozvod, alebo niečo iné, či to zvládnem. Či Vierke niekedy odpustím práve to mi prišlo najťažšie. S mužom to je vec častá, stáva sa. Ale s priateľkou, ktorej ste dôverovali všetko to je iná rana. Nevedela som, koľko na to budem potrebovať času.

No stála som na ulici, so svojou taškou, ráno bolo sivé, o dve ulice ďalej čakal syn aj s palacinkami. Urobila som krok a išla som.

Prosto som šla.

Mama ma prijala bez otázok. Otvorila dvere, videla tašku, tvár, pochopila hneď.

Choď sa umyť, ja zatiaľ spravím čaj, povedala.

Jurko vybehol z izby v ponožkách a strapatými vlasmi.

Mami! Prečo si prišla? Veď si hovorila, že neprídeš?

Chýbal si mi, povedala som, zaborila tvár do jeho vlasov. Voňal detským šampónom.

Škriabeš! zavrčal a ušiel späť, v izbe šiel rozprávkový film.

Chvíľu som naňho hľadela.

Potom som prešla do kuchyne, kde už mama robila v hrnčekoch čaj. Malá kuchynka, staré záclony s modrými kvietkami, chladnička plná magnetiek, medzi nimi jeden uletený, ručne robený z časov materskej škôlky. Všetko, v čom sa ukrýva domov.

Nerozplakala som sa.

Mama mi podala hrnček, sadla si oproti.

Porozprávaš?

Porozprávam. Ale nie hneď. Potrebujem si zvyknúť.

Je to Miroslav?

Áno.

Mama prikývla. Nič viac nepovedala. Vzala si svoj čaj. Sedeli sme, pili. Za stenou rozprával rozprávkový hrdina, Jurko sa smial.

Mama, môžem tu chvíľu bývať?

Koľko treba, milá Katka.

Viac som nepotrebovala počuť.

Začal život taký, čo nemá pomenovanie. Nie dočasný, nie nový, len život deň za dňom.

S Miroslavom sme sa rozprávali. Nie raz, nie dvakrát. Ťažké rozhovory, bez kriku, držala som sa rozhodnutia nekričať. Hovoril, že nevedel, čo robí, že sa dostal tam, kde nechcel byť. Vládol v ňom smútok. Hovorievali sme o Jurkovi. Nikdy som ho ani neobvinila, ani neospravedlnila.

O rozvode sa uvažovalo dlho, všetko šlo pomaly, ako to býva, keď má niečo zmysel. Papierovačky, právnik, riešenie bytu, kde bude Jurko. Bolo to únavné, nepríjemné, ale prešla som tým.

Vierka sa neozvala niekoľko týždňov. Potom poslala krátku správu: Som tu, ak potrebuješ. Prečítala som, ale neodpovedala som. Nie preto, že chcem trestať. Len som nevedela, čo povedať. Bude to chcieť oveľa viac času.

Koncom novembra som šla po Jurka na tréning. Prvý sneh toho roka, drobný, nerozhodný, topil sa na dlážke. Jurko vybehol, otvoril ústa lapal sneh.

Sneh! Mami, pozri!

Pozerala som hore sneh padal z tmy, akoby z tmy do lampy. Jedna vločka mi padla na líce a hneď sa stratila.

Vidím, povedala som.

Budeme stavať snehuliaka?

Keď napadne poriadne. Teraz je to málo.

Ale mami

Poď, premokneš.

Vzali sme sa za ruky. Mal teplú palčiakovú ruku s obrázkom autíčka. Šli sme domov, v oranžovom svetle lampy sa znášal nový sneh, Jurko švitoril niečo o snehuliakoch a škole ja som ani presne nepočúvala, dôležité bolo, že jeho chytím za ruku.

Bolelo. To bolelo a malo ešte dlho bolieť. Dvanásť rokov neodíde za jeden november. Ale okrem bolesti bolo ešte niečo ďalšie, čomu som ešte nevedela dať meno. Možno to bol život. Možno dýchanie.

Nevedela som, či som to všetko zvládla dobre. Zdalo sa, že áno, ale nevedela som, či mi od toho bude ľahšie. Správne nie je to isté ako ľahké to som pochopila až teraz, pod prvým snehom, v tridsiatich ôsmich.

O týždeň som našla inzerát na podnájom v susednom paneláku dvojizbový byt, štvrté poschodie, okná do dvora. Majitelia, starší pár, boli ústretoví, tichí. Pozrela som byt, stála som v tichu prázdnych izieb, kuchyňa malá, ale svetlo dobré. Z detskej okna na stromy.

Beriete? spýtal sa pán.

Beriem, povedala som.

Sťahovanie zabrali deň. Susedov som poprosila o pomoc, Miroslav doniesol Jurkove veci sám, len rozložil krabice, chvíľu stál, pozrel.

Pekný byt, povedal.

Áno.

Pri odchode sa ešte obzrel.

Katka. Je mi to naozaj ľúto.

Pozrela som naňho na toho muža, ktorého som poznala roky. Vyzeral unavene, zošedivelejšie. Úplne obyčajne.

Viem, odpovedala som. Choď, Miroslav.

Odišiel.

Zatvorila som dvere, oprela sa chrbtom, chvíľu tak stála.

Potom som šla vybaľovať krabice.

Jurko dobehol večer, hneď skúmal izbu, obzrel si výhľad do dvora, zahlásil, že chce ležať na parapete a sledovať mačky. Povedala som, že parapet je úzky on, že je malý, zmestí sa. Zasmiala som sa.

Sama od seba, zrazu, ako keď sa niečo po rokoch vnútri uvoľní. Jurko na mňa prekvapene pozrel.

Čo je?

Nič. Poď na večeru, mám pirohy.

Pirohy! a už bol v kuchyni.

Rozsvietila som svetielko nad sporákom, postavila hrniec s vodou. V chladničke bolo ešte cítiť cudziu domácnosť a staré múry, ale to prejde, keď človek začne variť doma.

Voda zovrela, vsypala som pirohy.

Jurko pri stole kreslil, zajtra bolo výtvarkové zadanie a on si spomenul až večer.

Mami, toho snehuliaka postavíme?

Postavíme. Keď bude sneh poriadny.

Sľubuješ?

Sľubujem.

Kývol hlavou, prijal sľub a venoval sa kresleniu.

Vonku už snežilo ozajstne, hustý december. Sneh sadal na stromy, na parapety, na susedov vchod. Mesto pod snehom akoby stíchlo a zjemnelo.

Stála som pri sporáku a miešala pirohy, v hlave nič konkrétne. Len som tam bola, miešala, počúvala, ako Jurko šepká pri zošite, a dívala sa na sneženie za oknom.

Čo príde, som nevedela.

Jediné, čo som vedela, bolo, že zajtra skoro vstanem, vybavím Jurka do školy, skočím do potravín po chlieb, zavolám mame, lebo som jej zase tri dni nevolala. Možno večer rozbalím ešte zopár krabíc. Alebo nie. Všetko počká.

Bolesť príde, vedela som. Niekedy v noci, niekedy cez deň, neohlásene. Prihodí spomienku, vôňu parfému, známy hlas, alebo peknú chvíľu z tých rokov, čo naozaj bola dobrá a nedá sa vymazať. Také veci neprejdú rýchlo. Ani nečakám.

Ale pirohy boli hotové. Jurko už upieral na mňa oči.

Už ich nesiem, povedala som.

Rate article
Wyznaj Sekret
Nečakané upozornenie