«Návštevy kvôli dedičstvu? Príbeh babičky, ktorá testovala svojich vnukov»

„Ty prichádzaš za mnou nie kvôli tomuto bytu, či?“ – Rozprávanie starej mamy, ktorá sa rozhodla vyskúšať svojich vnúčat

Stará mama Alžbeta prežila väčšinu života v pokojnej štvrti na okraji Martina. Po smrti manžela ostala sama v dvojizbovom byte, ktorý kedysi zdedila po svojej matke. Rodičia jej vnúčat boli zaneprázdnení svojimi záležitosťami, stále niekam odchádzali alebo pracovali do neskorých hodín, takže mladšiu vnučku, Zuzku, často nechávali u mamy.

Starší vnuk, Miloš, od detstva rodinný obľúbenec. Kupovali mu najlepšie hračky, vodili ho na krúžky a neskôr mu zaplatili štúdium na prestížnej univerzite. Zuzka bola tieňom – nerobila scény, nevyžadovala pozornosť, skoro dospela. Študovala, robila, prenajímala si izbu a nič od nikoho nežiadala. Jediným skutočne láskyplným človekom v jej živote zostala mama Alžbeta.

Zuzka ju navštevovala takmer každý týždeň – po práci, cez víkendy, za každého počasia. Priniesla jedlo, lieky, alebo len prišla na čaj a pokec. A jedného takéhoto obyčajného večera ju mama privítala chladne, s kamennou tvárou.

„Prečo ma tak často navštevuješ, Zuzka?“ spýtala sa, upierajúc pohľad na televízor. „Nechceš náhodou zdediť môj byt?“

Zuzka, ktorá práva umývala chodbu, stuhla.

„Mama, čo to hovoríš? Aký byt? Sľúbila som ti polievku – chceš parené karbanátky?“

Mama si odfrkla, ale nič nepovedala. Zuzka sa usmiala, ako obvykle potlačila bolesť a išla do kuchyne. Zapálila varnú kanvicu, vybrala mamin obľúbené maslo s kakaom a začala pripravovať večeru.

O pár minút neskôr mama prišla a povedala niečo, čo Zuzku hlboko ranilo:

„Vieš, už som prepsala byt na Miloša. Takže márna práca. Aj tak ti nič nepripadne.“

Zuzka sa narovnala, utrela ruky a pokojne odpovedala:

„A dobre. Nechodím k tebe kvôli bytu. Si moja rodina, starala si sa o mňa, teraz ja sa postarám o teba. Byt sú len steny.“

Mama mlčala. Ale jej pohľad bol iný – čítala sa v ňom ostražitosť, takmer úzkosť. Dali si čaj, pokecali o seriáli, ktorý mama milovala, a k téme bytu sa už nevrátili.

O pár dní neskôr Zuzke zavolal brat. Krical do telefónu, obviňoval ju, že „previedla“ mamu a presvedčila ju, aby jej prepísala byt.

„Si ako všetci!“ kričal. „Nechcem ťa viak vidieť!“

Hneď potom zavolala matka. To isté: „Prečo si to urobila? To je náš rodinný domov!“ Zuzka v úplnom zmätku zavesila a vyrazila k mame.

„Mama, čo sa deje?“ spýtala sa pokojne. „Miloš tvrdí, že si pre mňa prepísala byt. Nič nechápem. Mám známeho právnika, ak treba. Ale povedz mi úprimne: niečo si podpísala?“

Mama sa pomaly posadila, vzdychla a priznala sa. Vystrašili ju reči susediek o tom, ako sa rodina „stará“ o starých len kvôli dedičstvu. Preto sa rozhodla vyskúšať, ako sa ktoré z vnúčat zachová. Zuzke povedala, že byt je na Miloša. Milošovi, že na ňu.

„No a videla som, kto je kto,“ povedala smutne. „Ty, Zuzka, si zostala dobrá a verná. Ale tvoj brat… no, sama vidíš, ako zareagoval.“

Zuzka len pokyvovala hlavou. Nehnevala sa. Len jej bolo jasné, kde je čistá láska a kde záujem.

Mama jej navrhla, aby sa k nej nasťahovala, keďže byt je teraz jej. Ale Zuzka odmietla.

„Si zvyknutá na pokoj, mami. Ja žijem v rytme – práca, kamaráti, život. Nechajme všetko tak. Budem chodiť ako vždy. Byt nie je dôležitý.“

Odvtedy sa nič nezmenilo. Zuzka stále chodí za mamou, nosí jej obľúbené veci, pozerajú spolu seriály a jednoducho jej dávajú lásku. A mama vie: jej vnučka je jediný človek, ktorý ju má rád. Nie pre metre štvorcové. Len tak.

Pre lásku.

Rate article
Wyznaj Sekret
«Návštevy kvôli dedičstvu? Príbeh babičky, ktorá testovala svojich vnukov»