Návšteva príbuzných: Ako zdvorilosť vyústila do škandálu

Príbuzní na návšteve: Ako moja zdvorilosť viedla k škandálu

Niekedy je dobré srdce nie požehnanie, ale pasca. Obzvlášť keď sú okolo “milí ľudia”, ktorých svedomie nahradí kufrík.

Vždy som bola človek, ktorý nerád vyvoláva konflikty. Nemala som rada hádky, nevedela som odmietnuť a snažila som sa vyhovieť každému. Najmä príbuzným. Aj keď väčšina z nich neboli tí najbližší. Ale u nás, ako sa vraví, “rodina je svätá.”

Žijú v dedine pri Žiline. Keď skončia práce na poli, celá rodina sa hrnie do mesta. A ako z nejakej tichej dohody, práve môj byt sa každý rok stane ich “večným útočiskom.” U ostatných príbuzných si len dajú čaj, ale u mňa vždy ostávajú.

Trpela som. Mlčala som. Hovorila som si, že pár dní nič nie je. Potom zas práca, pokoj, znova rutina.

Ale tento rok ma úplne zaskočili.
Jedného krásneho júnového dňa mi príbuzní oznámili, že ostanú tri mesiace.

“Veď nám neprekážame?” rozosmiaty strýko sa zachechtal, keď vnášal do chodby dve prepchaté tašky a matrac.

“A čo vaša záhrada?” opatrne som sa spýtala.

“Oddýchneme si aj bez nej. Prišli sme k tebe, do mestskej prírody. Odpočineme si od dediny, a vaše deti sa budú hrať s našimi,” vysvetlila teta, ani len nevyzujúc topánky.

Akoby som nebola človek, ale nejaký víkendový penzión. Lenže bez poplatkov, s bezplatným stravovaním a príjemným prístupom.

Keby to bolo aspoň na týždeň. Ale tri mesiace!
A my sme s manželom, mimochodom, plánovali dovolenku. More, ticho, slnko. Všetko už bolo zarezervované. Dokonca boli zložené kufre.

Keď som sa pokúsila jemne naznačiť, že odchádzame a že by mali začať uvažovať o návrate domov, začalo pravé návštevnícke povstanie.

“Ty egoistka, Zuzka!” zareval strýko. “Len na seba myslíš. Ešte sme ani nešli do parku, všetko sme nestihli, a už nás vyháňaš! Mohla by si odložiť dovolenku — na jeseň, napríklad!”

Teta nepríznevčivo odfrkla a odišla do kuchyne, hlasne búchajúc dvierkami. Deti začali fňukať. V byte viselo napätie ako pred búrkou. Ale ja som vedela, že ak teraz mlčím, budú u mňa oslavovať aj Vianoce.

“Prosim vás, ale my predsa odchádzame,” pevne som povedala. “Ste dospelí ľudia, zvládnete to.”

Najprv bolo ticho. Potom začalo urazené chvatanie: balili tašky, premyvali riad s predstieraným rozhorčením, hlasne šepkali. Pri odchode si zobrali polovicu jedál z chladničky.

“No toto je teda pohostinnosť…” hodila teta, bez pohľadu na mňa.

Dvere sa zrazu zavreli. A nastalo… ticho. Také výnimočné, také sladké. Sadla som si na gauč, unavene objala vankúš a po prvý raz za posledné týždne som sa voľne nadýchla.

Áno, z tejto situácie mi nie je dobre. Nechcela som hádky. Nechcela som nikoho uraziť. Ale kde bola hranica? Kedy moja zdvorilosť prestala byť dobrotou a stala sa bremenom?

Teraz už viem: pomáhať — možno. Prijať hostí — tiež. Ale dovoliť, aby ti vyliezli na hlavu? Nikdy.

Rate article
Wyznaj Sekret
Návšteva príbuzných: Ako zdvorilosť vyústila do škandálu