Návrat do starého domu…ale už tam býva niekto iný

Dnes som sa prebudila so zvláštnym pocitom v srdci, akoby ma niečo volalo. Spala som v posteli v Bratislave, kde je zima vždy chladná, no dnes ráno som bola celá zapotená. Snivala som o mojej starej mame, Zuzane Jánovej, s ktorou som trávila najkrajšie letá v dedinke pri Lučenci. Stála pri kachličkách, ktoré vyžarovali príjemné teplo, a pozerala na mňa so smutným pohľadom.

„Prečo ma, vnučka moja, už neprichádzaš navštíviť? Zabudla si na mňa?“

Prezobla som sa s knedľom v krku. Cítila som sa, akoby na mňa niekto tlačil. Obrátila som sa na manžela, ktorý spal vedľa mňa, a pevne som povedala:

„Jano, ideme dnes do dediny. K starej mame. Na cintorín.“

Bol prekvapený, keďže vonku padal hustý sneh a cesta nebola krátka. Ale neodporoval. Rýchlo sme sa pripravili, hodili do auta termosku, pár sendvičov a deku. Cesta trvala skoro štyri hodiny – klzké, zasnežené, ale moja túžba bola taká silná, že nič ma nezastavilo.

K hrobu sme išli pešo, pretože chodníky boli úplne zasypané. Keď sme prišli, srdce sa mi zúžilo – nad hrobom ležala spadnutá breza. S Janom sme skoro hodinu odhádzali sneh a upravovali okolie. Zapálila som sviečku, rozlúčila sa v mysli… a vtom mi napadlo:

„Zajdeme sa pozrieť na dom? Už dlho sme tam neboli. Veď stará mama nám ho zanechala.“

Manžel súhlasil. Necakala som nič, len zapadnutý dvor, mŕtve okná a ticho. Ale to, čo sme uvideli, nás udivilo – v dome svietilo, z komína sa dymilo a k verande viedla prehrabená cestička. Zastavila som auto s trhnutím.

„Kto to môže byť?“ zašepkal Ján.

Vystúpili sme a zaklopali. Dvere otvorila mladá žena, za ktorou vykukovala asi šesťročná dievčina.

„Dobrý deň!“ zavolala radostne.

Automaticky sme odpovedali. Žena sa predstavila ako Martina a hneď nás pozvala dnu. Vnútri bolo teplo a štipľavý vzduch z dreva pripomínal moje detstvo. Dali sme si čaj a ona nám povedala svoj príbeh. Pred rokom jej zomrel manžel pri nehode. Byt, na ktorý splácali, zostal jej, no náklady boli príliš vysoké. Rozhodla sa odísť k tete na dedinu, ale tá už žila s partnerom a nemohla ich prijať. Tak im poradila, aby našli opustený dom.

„Takých tu je dosť,“ povedala Martina. „Teta spomenula váš – pekný, udržiavaný. Povedala, že ste dobrí ľudia, možno by ste niečo dohodli.“

Prenajala svoj byt v Košiciach a nasťahovala sa sem. Starala sa o dom, pestovala zeleninu. Hovorila to s takou pokorou, že som nevedela, či by som sa mala hnevať, alebo mať pochopenie.

Pozrela som sa na Jána. Vypil čaj, ale pohľom mi dal najavo, že smýšľame rovnako.

„Martina,“ povedala som, „nech sa rieši. Zostaňte tu. Len keď prídeme, ubytujete nás?“

Jej oči sa rozšírili, potom sa rozplakala:

„Samozrejme! Všetko udržíme v poriadku. Príďte kedykoľvek!“

Dievčatko sa na nás usmialo: „A kedy prídete?“

Zakľakla som si pred ňou a spýtala sa: „A kedy nás pozveš?“

Zamyslela sa a potom radostne zvolala: „Príďte v lete!“

„Dohodnuté,“ usmial sa Ján.

Keď sme odchádzali, cítila som sa ľahko. Vedela som, že stará mama to vidí. Že rozumie. A že moja cesta nebola zbytočná. V noci sa mi znovu snívala – kráčali sme spolu po lesnej cestičke, držala ma pod pazuchou a niečo láskavo rozprávala. Hoci som si po zobudení nepamätala slová, jej úsmev – taký teplý ako kedysi – mi zostal v srdci. Asi bola spokojná. Že som ju navštívila. A že v jej dome našli domov Martina s malou Terezou.

Odvtedy verím na sny.

Rate article
Wyznaj Sekret
Návrat do starého domu…ale už tam býva niekto iný