Návrat do mesta zrady
Alžbeta miešala kapustnicu v kuchyni, keď na stole krátko pípol telefón. Správa bola od jej najlepšej kamarátky – Zuzany. „Príď do kaviarne, potrebujeme sa porozprávať,“ stál v suchom texte. Alžbeta hneď skúsila zavolať späť, ale Zuzana nezdvihla. Niečo ju zabolelo v hrudi, ale rozhodla sa: musí ísť. Rýchlo vypnula sporák, prezliekla sa a o pol hodiny už kráčala sálou ich obľúbenej kaviarne. Za rohovým stolom sedela Zuzana. A vedľa nej – Miroslav. Alžbetin manžel. Ich póza nebola žiadnou záhadou.
„Zuzana? Miroslav?!“ Alžbetin hlas sa triasol rovnako ako ruky.
Zuzana bez mihnutia oka vyskočila Miroslavovi do náručia a pritísla sa k nemu. Miroslav sa pokúsil vstať, ale Alžbeta sa už otočila a vyšla von.
Tá scéna bola poslednou kvapkou. Predtým boli podozrenia, zvláštnosti, nočné „zdržania“ v práci. Ale to, že do toho všetkého bola zapletená jej priateľka z detstva – to rozbilo všetko. Srdce aj dôveru.
So Zuzanou vyrastali spolu v tichom mestečku. Zuzana bola sirota – matka zmizla, otca nepoznala. Vychovávala ju mlčanlivá stará mama. Alžbeta bola milovanou dcérou v dôvernej rodine. Rodičia často brali Zuzanu so sebou – na výlety, do kina, na jarmoky. Pritúlila sa k nim ako k vlastným. Celé detstvo bolo jedno veľké „my“: šplhali sme sa po stromoch, hrali sme sa na mamy a dcéry, spoločne sme snívali o úteku do veľkého mesta.
A Alžbete sa to podarilo. Lekárska fakulta, svadba s Miroslavom – synom zámožného podnikateľa, vlastný byt, práca lekárky. Zuzana zostala v mestečku, predávala topánky. Keď jej však Alžbeta navrhla, aby sa pridala, bez rozmýšľania súhlasila. Miroslav jej dokonca pomohol nájsť prenajímaný byt.
Vtedy Alžbeta nevedela, že v tajnosti sa už Zuzana s Miroslavom stýkali. Že ju stretával na stanici. Že za jej chrbtom začal románik. Všetko sa prejavilo neskôr. Najprv podivné odcudzenie manžela, potom správa od Zuzany s pozvaním do kaviarne, a nakoniec – scéna, ktorú z pamäti nevymažeš.
O mesiac neskôr Miroslav odovzdal návrh na rozvod. Zuzana sa nasťahovala do ich bytu. Alžbeta, zovretými zubami, odišla späť do rodného mesta. Nastúpila do miestnej nemocnice ako praktická lekárka, prenajala si izbu. Tam ju našiel primár s ponukou viesť oddelenie – predchodca odchádzal do dôchodku.
Raz počas vizity Alžbeta stretla nového pacienta – solídneho muža s láskavými očami. Ján Hruškovič. Jeho tvár ju pripomínala, ale nedokázala spomenúť si odkiaľ. Neskôr, počas rozhovoru, sa zrazu zasmial:
„Vy nie ste tá dievčina, ktorú som kedysi chytil, keď padala zo stromu?“
Alžbeta onemela – spomienka sa vynorila okamžite. Ako dieťa, keď sa vracali zo školy, vyliezli so Zuzanou na starý brest. Zapichla sa do šiat, vystrašila sa… A potom – silné ruky ju zachytili priamo z konára. A hlas: „Prečo si tam lezla? To je nebezpečné.“
Teraz ten hlas znova znel vedľa nej. A priniesol s pokoj, ktorý dlho nezažila.
Po pár týždňoch ju Ján pozval na oslavu svojho prepustenia. Najprv váhala, ale potom súhlasila. A potom – všetko išlo ako po masle. Zblížili sa, začali sa vídať častejšie. A čoskoro – zobrali sa.
Teraz Alžbeta žije s Jánom vo veľkom dome za mestom. Vychovávajú blížencov. Jej rodičia sú šťastní. A život konečne našiel zmysel.
A Zuzana? Vrátila sa do mestečka a býva v byte starej mamy. Miroslav k nej rýchlo ochladol a vyhodil ju von. Hovorí sa, že teraz pracuje v zelenine. Smutná a zatrpknutá. A bumerang, ako vieme, sa vracia. A tvrdo udrie.
Zo svojho príbehu som sa naučil, že zrada nikdy neprináša šťastie. Skutočná láska a vernosť sa vždy vrátia – aj keď niekedy dlhšou cestou.




