**Denník Anny Kováčovej**
Tak, stop! On zjediaval moje peniaze a teraz mu ešte mám dlhovať? Odkedy?
“Je to tvoj otec!” vypliula mama.
Anna zdvihla obočie tak vysoko, že jej čelo vyzeralo ako harmonika. Matka na ňu hľadela so založenými rukami. V kuchyni bolo dusno a horúco. Presne ako v ich vzťahu.
“Otec mi odkázal polovicu bytu. A tento človek je pre mňa cudzí,” odpovedala pokojne.
“Musíš to chápať,” namietala Martina. “Žije tu desať rokov. Tiež sa do tohto bytu zapáčil. Pomáhal, ako vedel.”
Anna sa uškerila, sotva zadržala posmech.
“Pomáhal? Kedy, mami? Keď stál pri sporáku a kecal mi, ako správne osmažiť zemiaky pre neho, hoci sám nevie ani vajíčko usmažiť?”
“No, možno nie finančne,” zašepkala matka. “Ale je časťou rodiny. Ty si ho sama volala otcom.”
Anna uprela pohľad na magnetky na chladničke. Stále tam viseli staré, z cest s otcom. V jeden moment sa prestali pridávať. Keď sa v dome usadil Viktor, na výlety už nebol čas.
“Raz som ho tak nazvala, aby si nebola smutná,” priznala ticho. “Keď som mala štrnásť. A on to potom používal ako zástavu.”
V hlave sa jej vynorila nežiaduca spomienka: Anna prišla domov, horela hanbou a zlosťou. Celá partia išla do kina, jej to neumožnili. Viktor povedal, že “dievčatá majú sedieť doma, nie sa potulovať”.
“Ale prečo? Všetci idú! Aj ja pôjdem!”
“Viete, Anička. Keď som bol malý, deti sa s rodičami nehadali. Za také rozprávky sme dostali prútom.”
Nezvýšil hlas, ale povedal to tak, že jej v hrdle stuckol kus až do večera. Ten večer neplačala. Len ležala a počula, ako v susednej izbe bručí:
“Priveľmi si ju rozmaznala. Vyrástla z nej princezná. Len peniaze na ňu lietajú. V mojich časoch…”
Anna zatkla päsťe. To bol len začiatok. Potom prišli iné výčitky: že nevhodne chodí, že “veľa je”, že “hovorí zbytočnosti”. Niekedy ju komandoval, akoby bola jeho služobná.
Ale už vtedy pochopila: len si na nej vybijal zlosť. V práci ho nikto nepočúval, sám tam ani nechcel chodiť. Ale doma mohol zvýšiť hlas, udrieť päsťou do stola, hrať sa na pána domu.
“Mami,” Anna sa vrátila do reality. “Pozri. Polovica bytu je moja. Podľa zákona. Viktor v dokumentoch nie je.”
“Anička, nechápeš. Ak predáme a rozdelíme len medzi nás dvoch, Viktor… to by pokladal za zradu. Vždyť ťa považuje za dcéru.”
“Áno. A čo ak predám svoju časť niekomu inému a on bude musieť zdieľať kuchyňu s týmto ‘takmer otcom’? To nebude zrada?”
Martina stíchla, vydýchla a zatvrela oči. Pery sa jej triasli. Bála sa zostať sama.
“Žije tu toľko rokov,” zašepkala. “Dal do tohto domova dušu. Nerozoznávaš to?”
“Cítim. Cítim, že ak si teraz neobhájim svoje, nikto to neurobí. A cítim, že s takýmto prístupom sa raz stanem ako ty. Posadím si na krk nejakého chlapa a budem sa čo chvíľa rozplývať.”
Vyšla von. Nemohla už zostať v tomto cudzom dome. Vonku začínala jar. Deti jedli zmrzlinu, za chrbtom niekto klopal podpätkami. Život išiel ďalej, akoby sa na piatom poschodí neurodilo malé osobné zemetrasenie.
Po tejto hádke Anna matke takmer týždeň nevolala. Načo komunikovať s človekom, ktorý len opakuje cudzie slová?
Sústredila sa na vec. Obrátila sa na známeho realitného makléra. Byt bol v podielovom vlastníctve, chcela predať svoju časť, aby si kúpila garsónku. Aspoň izbu, aby nemusela platiť nájom. A nežila s mamou a Viktorom ako susedia.
Kupca našli rýchlo. Slušný muž, čerstvo po rozvode. Hľadal dočasné bývanie. Správal sa neutrálne, ani matku nedoviedol po hysteriu. To bolo úspech, vzhľadom na jej záľubu v drámach.
Samozrejme, matka si to neskôr vybila na nej. Keď kupca odviedli, do správy začali prichádzať hlasové odkazy.
“Anička… Teraz nepredávaš len byt. Predávaš rodinu.”
Anna neodpovedala, no správy pribúdali. V jeden moment sa skutočne začala cítiť ako zradkyňa. Robí správne? Susediť nebude jednoduché. Ale kde potom žiť? Večne platiť nájom, keď má vlastný podiel?
Zavolala otcovi. Rozprávali sa zriedkavo. Žil v inom meste, mal novú rodinu, no keď bolo najhoršie, volala. Nevypovedala mu, len potrebovala počuť rozumný hlas.
“Ahoj, oco. Pamätáš ten byt, ktorý si na mňa a mamu prepsal?”
“Samozrejme. Čo je s ním?”
“Mama chce, aby jej nový manžel dostal z predaja podiel. Vraj ‘žije tu desať rokov’.”
Na druhej strane nastalo ticho. Potom otec unavene vydýchol.
“Poznáš, neprepisoval som ten byt len tak. Neplatil som alimenty. Ale myslel som, že ti dávam štart do života. Tebe, nie jej. Mala byť tvoja. Aby si nemusela prenajímať, ani sa spoliehať na iných. Čo si tvoja mama priviedla do bytu… to je jej zodpovednosť.”
To bola pre Annu novinka. Vždy si myslela, že jej patrí len polovica. “No dobre, už neskoro to meniť. Hlavné je vyriešiť dôsledky,” pomyslela si.
“Takže si myslíš, že mám pravdu?” opatrne sa spýtala.
“Myslím, že si dospelá. Ak chceš, konaj. Ale nie zo zloby. Rozumne.”
Po tomto hovore sa jej uľavilo. Ale práve vtedy sa jej vybavila ďalšia spomienka.
Ešte študovala na učilišti. Matka s Viktorom trvali na tom, že ju nemôžu živiť, tak si našla prácu. Roznášala letáky. Zarobila málo, ale na základné veci stačilo.
Raz si za výplatuAnna sa zatvla na izbe a uvedomila si, že konečne môže dýchať bez toho, aby jej niekto diktoval, ako má žiť, a s pohľadom upretým do budúcnosti si povedala, že tentoraz to bude inak, lebo jej život už nikdy nebude o tom, aby sa prispôsobovala očakávaniam iných.




