Oci, už som povedala nie. Ty ma nepočuješ? Ten nábytok patrí na smetisko, nie do domu!
Ostrý hlas dcéry rozliehal kuchyňou, plnou starej pary. Oľga Pavlová zmrzla pri sporáku, naberačka sa vznášala nad hrncom. Kvapka kapustnice kvapla na platňu a zasyčala. Otočila sa. Michal Pavlovič stál vo dverách dielničky, v rukách držal ošúchanú stoličku. Bola stará, s vyrezávanými nohami, ako sa robili ešte v šesťdesiatych rokoch. Jana blokovala dvere, nohy rozkročené, ruky skrížené na prsiach.
Janička, jemne začala Oľga, utierajúc si ruky do zásterky, nie je to haraburda. Ocko ju opraví, pozri, aká krásna rezba…
Mama, nehovor. Oci, hovorím ti rozumne. Máš sedemdesiatdva. Nemôžeš vláčiť ťažké veci. Zabudla si, čo ti povedala doktorka po poslednom tlaku?
Michal Pavlovič mlčal. Kĺby na prstoch biele na opierke stoličky. Pomaly ju položil, vystrel sa. Oľga videla, ako mu na spánku ticho poskočila žilka. Vždy, keď sa snažil ovládnuť.
Nenosil som ju sám, povedal pokojným hlasom. Pomáhal mi Fero. Spolu sme ju doniesli.
Je to jedno! Jana mávla rukou. Ide o to, že ste dom premenili na skladisko. V kúte tri komody, v dielni ďalšie dve. Všade laky, štetce, handry. Mama, vieš, že to je požiarne riziko?
Oľga podišla bližšie, postavila sa pri muža. Zacítila z neho vôňu čerstvého dreva a fermeže vôňa detstva, vôňa dedkovej dielne. Keď s Michalom začali so starou nábytkom, myslela si, že trochu omladla, že čas sa vrátil späť.
Sme opatrní, Janka, snažila sa pokojne. Lak je v plechovici vonku za domom. Pracujeme len, keď je prievan. Všetko sa vetra.
Mama, to nie je argument, Jana vyťukávala niečo do mobilu. Pozri, štatistika. Najviac požiarov u dôchodcov kvôli chemikáliám…
Stačí, prerušil ju Michal Pavlovič. celý život som bol technik, viem aj ja niečo o bezpečnosti.
Pred tridsiatimi rokmi, oci, schovala mobil, pozrela mu do očí. Teraz si dôchodca so slabým srdcom. A netreba štatistiku na to, aby som vedela, že sa zahrávate s ohňom.
Nehráme sa, Oľge sa zovrelo hrdlo. Žijeme. Robíme, čo nás baví. Máme z toho radosť.
Jana na ňu konečne pozrela. V očiach mala ten čudný kúsok ľútosti pomiešaný s nervozitou. Ako by bola malé dieťa, neschopné pochopiť.
Mami, chápem, že vám je tu smutno, hovorila pomaly, ako prvejčka. Zapíšem vás radšej niekam na krúžok, alebo pojedeme spolu do Piešťan. Dáme kúpele, prechádzky…
Nám nie je smutno, zamrmlal Michal Pavlovič. Chceme byť doma. Pri svojej robote.
To je robota? Jana sa smutno zasmiala. Doviezť starý kúsok a natrieť ho smradľavým lakom? To nie je robota. To je … ani neviem čo.
Janička! Oľga to nevydržala. Ako hovoríš s otcom?
Vecne, mama. Niekto vám musí povedať pravdu. Žijete v bubline a ja potom len upratujem dôsledky.
Aké dôsledky? Michal Pavlovič zbledol.
Jana si povzdychla, rukou si prehrabla čelo.
Oci, mami, bez emócií. Nevadí mi, že sa niečomu venujete. Ale musí to byť bezpečné a rozumné. A tá obnova nábytku… úprimne, rozmýšľala som o tom dom predať. Keby ste mali byt blízko mňa v Trnave, štúdio alebo jednoizbák… čistota, bezpečnosť, menej starostí.
V dusne bolo cítiť štekať psa z dediny, šumieť listím v jabloni. A tlkot srdca.
Prečo by sme predávali dom? šepol Michal Pavlovič. Náš dom?
Nie hneď, dodala Jana rýchlo. Ale bolo by to logické. Vy peniaze ani nepotrebujete. Časť dám na Natáliinu školu. Vieme, chystá sa na vysokú.
Oľga sa dívala na dcéru a nepoznala ju. Stála tam jej Janulka, ktorú rodila v bolestiach, kŕmila, nosila na rukách, učila písať, viedla do prvej triedy. A teraz vraví o dome, v ktorom žila štyridsať rokov, ako o nejakých číslach.
Janka, hlas sa jej triasol, toto je náš dom. Tu sme doma. Nám je tu dobre.
Vám sa to len zdá, odporovala. Nie ste schopní vnímať riziká. Ja sa bojím o vás, mama.
Chceš, aby sme sedeli za múrmi a čakali na koniec, povedal Michal Pavlovič. Nič iné nechceš.
Nepovedz, oci. Chcem, aby ste boli zdraví a šťastní.
My sme tu šťastní! skríkol, Oľga sebou trhla. S týmito stoličkami, komodami! Nechceme tu byť zeleninou na penzii.
Jana zbledla. Otočila sa a kráčala do domu.
Hotovo! Ešte sa k tomu vrátim. Rozmýšľajte nad tým.
Oľga sledovala dcéru, potom manžela. Michal Pavlovič stál so zvesenými ramenami, díval sa na stoličku na zemi. Oľga ho objala okolo pása. On ju silno stisol a ona cítila ako sa trasie.
Michal, šepla, neber si to k srdcu. Nechápe to.
Nechápe, zachryply opakoval. Štyridsaťpäť má. A nepochopila.
Chvíľu tak stáli, potom sa Michal narovnal.
Odnesiem ju späť do dielne, hlesol. Mne na jej slovách nezáleží.
Oľga prikývla. Vrátila sa do kuchyne. Boršč už dávno vychladol. Opierajúc čelo o chladničku, počula za stenou Janin hlas na mobile: metre štvorcové, úroky z hypotéky, predaj, kúpa.
Večer večerali všetci traja. Ticho. Jana jedla rýchlo, bez pohľadu do očí, Michal jedlo len prekladával po tanieri. Oľga sa pokúšala nadväzovať rozhovor, pýtať na Natáliu, Alžbetu, robotu, ale Jana odpovedala úsečne.
Natália sa pripravuje na skúšky. Alžbeta v poriadku. V robote pohoda.
Ako v škole? Vravel si, že ju môžu posunúť na zástupkyňu.
Posunuli, prikývla. Viac peňazí, ale roboty trojnásobne.
Pozdrav ich oboch, povedala Oľga.
Pozdravím.
Ticho. Michal odsunul tanier, vstal.
Idem do dielne, oznámil.
Nechoď dnes, odpočívaj, Oľga mu položila ruku na rameno.
Musím, Oľga, rýchlo ju pobozkal do spánku a zmizol.
Jana za ním pozrela a len pokrútila hlavou.
Tvrdohlavý, ako meď. Vy obaja. Nikdy nikoho nepočúvate.
Janka, Oľga si sadla oproti, pozrela vážne do očí. Nie je to tvrdohlavosť. Je to náš život. Desiatky rokov sme pracovali. Oco na železniciach, ja v knižnici. Každý deň. Roky sme šetrili na tvoje štúdium, na byt. Potom si odišla, založila rodinu. Ostali sme sami. Ten dom zostal prázdny. Veľmi prázdny.
Jana počúvala bez emócií.
A potom oco našiel tú komodu, pokračovala Oľga. Bola fakt krásna, len krivá, omietnutá. Očistil ju, prebrúsil, prelakoval, a zrazu bola akoby nová. Aj my sme sa zmenili. Cítili sme, že ešte vieme niečo vytvoriť. To je pre starého človeka dôležité, dcéra. Veľmi.
Jana mlčala. Potom si sťažka povzdychla.
Mama, rozumiem. Ale ja vidím riziká, ktoré vy už prehliadate. Vidím, ako starnete. Oco po infarkte. Tlak ti kolíše. A žijete na samote. Ak sa niečo stane…
Nič sa nestane, prerušila ho Oľga. Nie sme chorí. Sme starší, ale nie bezvládni. Sami si varíme, aj záhradku obrábame.
Ja len chcem, aby ste boli v normálnych podmienkach. Blízko lekára, obchodov…
Máme plyn, usmiala sa. Pecka sa kúri len na saunu.
Aj tak si robíte zbytočne starosti aj mne. Stále sa bojím.
Oľga pochopila, že dcéra ju nevidí. Počuje, ale nevidí. Už má v hlave nakreslený obrázok: rodičia v paneláku, bez záľub, pod kontrolou, poslušní, predvídateľní.
Dobre, šepla. Nechajme to na neskôr. Si unavená z cesty. Oddýchni.
Jana bez slova prešla do izby, kde kedysi bývala. Oľga upratala zo stola, umyla riad, hodila si sveter a vyšla do dielne.
Michal sedel na stolíku, brúsil stoličku smirkovým papierom. Slabá žiarovka mu svietila na šedivé vlasy a zhrbený chrbát. Ruky sa pohybovali pomaly, starostlivo. Oľga mu položila ruky na ramená.
Bude pekná, povedala.
Rezba je pekná. Len jednu nohu lepidlom prichytiť.
Chvíľu boli ticho. Potom Oľga šepla: Michal, a čo ak sa mýlime? Čo ak netreba už toľko nábytku niesť? Stačí pár kúskov…
Ustálil pohyb, položil smirkový papier na koleno, otočil sa. Oči mal smutné, unavené.
Ak teraz ustúpime, bude to horšie. Najprv prestaneme nosiť nábytok. Potom nám zakáže záhradu obrábať, potom: nechoďte do lesa, stratíte sa. Potom: predajte dom, presťahujte sa do mesta. A čo tam? Budeme sedieť na lavičke a kŕmiť holuby? Čakať, kým raz za mesiac príde pozrieť?
Vedela, že má pravdu. Ale nemohla zniesť, že dcéra odíde nazlostená, že bude medzi nimi múr. Konflikt generácií. Myslela si vždy, že ich sa to netýka. Ale tie najobyčajnejšie rodiny to zažívajú.
A čo teda robiť? spýtala sa.
Nič, odvetil Michal Pavlovič. Žiť ďalej. Dívať sa o svoje. A ona nech si myslí, čo chce.
Oľga kývla. Chvíľu tam len stála, dívala sa, ako mu ruky jemne hladia drevo. Potom odišla do domu.
Ráno Jana vstala skôr. Oľga už piekla palacinky, na stole čerstvý džem a kyslá smotana. Michal čítal noviny. Jana si sadla, vzala si palacinku, natrela džemom.
Dobré, stručne povedala.
Jedz, jedz, Oľga jej posunula tanier bližšie. Včera si skoro nič nejedla.
Jana mlčky jedla, Oľga sledovala, ako žuje, aká je už cudzia, dospelá. Kedy sa to stalo?
Janka, začala opatrne, prečo sa na nás takto hneváš?
Nehnevám sa, mama. Len sa bojím o vás. To je niečo iné.
Ale chápeš, že pre nás je to dôležité? Tá práca s nábytkom?
Mama, viem, že potrebujete zmysel. Tak si dajte niečo bezpečnejšie. Háčkovanie. Alebo kvety.
Tiež sadíme kvety, aj paradajky máme na okennom parapete, aj uhorky skoro dozrievajú.
No vidíš. Načo vám ešte tie staré stoličky?
A v tej chvíli pochopila, že jej dcéra nikdy nepochopí, čo to znamená. Ten pocit, keď sa znova z dreva stáva niečo krásne. Je to spomienka, je to spojenie s minulosťou, je to dôkaz, že ešte niečo vedia.
Nedokážem ti to vysvetliť, povedala. Musela by si to zažiť.
Chápem len, že nemáte rešpekt k rozumu, Jana vstala. Poobede odchádzam. Rozmyslite si to. Ten byt v Trnave je krásny.
Rozmýšľame, prikývla Oľga, no vedela, že Michal nikdy nesúhlasí.
Jana odišla do izby. Michal ticho vyšiel na dvor. Oľga triasla rukami upratovala riad. Tanier jej vypadol, rozletel sa na dve polovice. Sadla si na zem, začala zbierať črepy. Slzy jej tiekli, nemala silu ich zastaviť.
Oľga, čo je? Michal sa vrátil, hneď prišiel, dvihol ju za lakeť. Nebodla si sa?
Zakrútila hlavou. Objala ho. On ju tiež.
Neplač, povedal. Kašli na to. Odíde. Aj bez nej nám bude dobre.
Nie je dobre, Michal, šepla. Je to jediná naša dcéra…
Ona žije svoj život, Oľga. My nie sme povinní žiť podľa nej.
Ale ani ona podľa nás?
Mlčal.
Nie. Ale aspoň by mohla rešpektovať. A nekázať.
Kývla, utierala si slzy. Vyhodila črepy, vypila vodu, ktorú jej nalial. Vrátila sa k práci na dvore. Polievala sadenice, plela hriadky. Práca ju upokojila.
Pred obedom zavolala mužov, zohriala polievku. Michal si umyl ruky, sadol za stôl, Jana vyšla z izby. Jedli ticho. Po obede si Jana zbalila veci.
Tak, odchádzam, povedala. Zavolajte, keď niečo bude.
Pozdrav rodinu, Oľga ju objala a pobozkala.
Michal si potriasol rukou. Jana nastúpila do auta, zamávala. Odišla.
Oľga stála na verande, dívala sa, kým jej auto nezmizlo za zákrutou. Michal jej položil ruku na plece.
Poď, ideme si po svojom.
V dome bol pokoj, ktorý bol iný. Tmavší, ťažší. Oľga sa posadila na gauč, dívala sa von oknom. Všetko bolo ako vždy. Ale jej sa zdalo, že niečo sa rozbilo, niečo dôležité.
Prešli týždne. Jana nevolala. Oľga volala jej, ale odpovede boli krátke, unáhlené. Cítila urážku. Vedela, že čaká, kým prehryznú a ustúpia. Ale Michal necekol. Pracoval v dielni, privláčal ďalšie veci, brúsil, natieral, lakoval. Oľga bola po jeho boku. Nič nechcela meniť.
Jedného večera zazvonil telefón.
Mama, Janin hlas napätý. Ako sa máte?
Dobre. Ty?
Dobre. Po víkende prídem. Musíme niečo prebrať.
Oľga cítila, že niečo nie je správne.
V sobotu pršalo. Oľga piekla kapustník, sledovala vonok. Michal čítal. Nehovorili o tom, že Jana príde. Ale cítili to.
Auto zastavilo krátko po druhej. Jana schudla, pod očami kruhy, nervózne. Vybehla na verandu so zatvoreným dáždnikom. Oľga jej pomáhala vyzliecť.
Zahrej sa. Urobím ti čaj, piekla som kapustník.
Vďaka, mama. prešla dovnútra. Oci, ahoj.
Ahoj. Michal odložil knihu. Tak čo je také súrne?
Jana si sadla, nerozhodne si prehrabla vlasy.
Našla som kupca na dom, oznámila. Dali by dobrú cenu. Mohli by ste kúpiť byt v Trnave a ešte zvýši. Natálii by sa pomohlo na školu.
Ticho. Oľga počula ťukanie dažďa na strechu, hodiniek na stene, ťažké Michalovo dýchanie.
Vieš, čo hovoríš? Michalov hlas bol nebezpečne tichý.
Oci, dávam rozumný návrh. Tu je nebezpečno. Starý dom, zlé kúrenie, ďaleko k doktorovi. V Trnave by ste boli pri nás…
Pri vás alebo pod vaším dohľadom?
Pre všetkých by to bolo lepšie. Vzťah je viac ako dom.
Dom, kde som postavil pol mesta, kde sme vyrástli, len tak bytovým zmluvám podstrčíme?
Stačí podpísať. Život je krajší v bezpečí.
Michal vstal, podišiel k oknu.
A myslíš, že máš právo rozhodovať za nás?
Mám právo starať sa o vás. A ak neviete rozhodnúť sami, musím to spraviť ja.
Technickú zodpovednosť mám v rukách roky. Postavil som celú trať do Žiliny. Ty mi chceš povedať, že neviem, čo je dobré?
Doba sa zmenila, oci. Už si nie ten istý.
Pravda. Nie som. Teraz už netolerujem, keď mnou niekto cmúľa.
Stáli proti sebe, obaja tvrdohlaví. Rovnaké gény. Náraz.
Dosť, povedala Oľga. Sadnite si obaja.
Michal sa vrátil do kresla, Jana si neochotne sadla. Oľga naliala čaj, pokrájala koláč, ruky sa jej triasli.
Janička, začala keď všetko stálo na stole, rozumieme, že sa bojíš. Ale nie sme bezmocní. Máme susedov. Ferovci hneď vedľa, pani Tamara oproti. Necháme sa, ak niečo treba.
Oni sú dôchodcovia ako vy!
Zavolajú sanitku ako hocikde.
A čo keď to nestihne?
Ak nie, bol náš čas, pokojne povedal Michal. Keď sa len bojíš smrti, nežiješ.
Jana zovrela päsť. Oľga videla, ako jej na čeľusti pulzujú žily.
Nechápete realitu. Žijete vo svojich ilúziách, kde ste mladí a silní. Ja vidím, ako slabnete. Nechcem prísť a nájsť vás…
Nedokončila. Otočila sa. Oľga pochopila, že sa naozaj bojí. Nie o peniaze, ale o to, že ich stratí.
Janička, ešte žijeme. Oco má rozpracovaný starý príborník, ja chcem zasadiť ruže. Ešte máme plány.
Plány má každý. Potom bác a je koniec.
Aj v meste môže byť koniec, riekol Michal. Ak je súdené, stane sa všade.
Jana vyskočila, pobehovala po izbe.
Nerozumiete! Chcem vám dobre. Myslíte len na seba, na svoje stoličky, nevidíte moju obavu.
Ty by si chcela, aby sme boli pokojní pod tvojím dohľadom? Michalov hlas bol ako ľad. Tomu vravíš starostlivosť?
Jana zbledla, rozbehla sa k dverám.
Robte si čo chcete! Ale ak sa niečo stane, nevolajte. Vyriešte si to sami!
Janička! volala Oľga, ale už zabuchla dvere.
Bežala za dcérou, vyšla do dažďa. Jana nasadla do auta, ani sa nepozrela dozadu.
Janulka, počkaj! kričala Oľga, stála v daždi.
Motor sa naštartoval a auto zmizlo. Oľga zostala stáť zmáčaná až na kožu. Michal vybehol, hodil jej na plecia bundu, odviedol do domu.
Obleč si suché, povedal.
Bez slova sa prezliekla, sadla na gauč. Michal ju objal.
Oľga, neplač. Uvidíš, ešte sa vráti.
Neviete, zašepkala. Ona neodpustí. Hovorila nevolajte mi. Koniec, Michal. Koniec.
On mlčal, hladil ju. Za oknom plieskal dážď o sklá, vietor lomcoval starými drevami. Ďaleko zaburácal hrom.
Trvalo im dlho, kým ticho vypršalo. Potom Oľga utierala slzy.
Možno má pravdu? Možno sme naozaj sebeckí?
Nie. Len chceme žiť po svojom. Život po päťdesiatke má tiež hodnotu. Netreba nás už vopred odpisovať.
Ale ona je naša jediná krv.
Neviem, Oľga. Ale podriadiť sa jej by znamenalo koniec. Pre nás. Zomrieme skôr, ak stratíme, čo milujeme.
Prikývla. Vedela, že je to tak. Ale nebolo jej z toho ľahšie.
Prešli mesiace. Jana nevolala. Oľga volala jej, ale nebrala. Napísala: Chýbame ti. Príď aspoň na deň. Nič. Ďalší pokus: Pozdrav Natáliu, nech nás navštívi. Ticho.
Pochopila, že ju dcéra odrezala. Bolelo to, často sa budila s bolesťou na hrudi. Nič srdcové, len čosi vnútorné, nezniesiteľné.
Michal ju pozoroval, ale nevedel pomôcť. Veľa mlčal, sedával s drevom v dielni. Občas sedel na priedomí, hľadel na cestu. Čakal, možno.
Jedného dňa vyšiel do dielne, zastal na prahu. Oľga počula výkrik.
Čo sa stalo?
Michal stál na prahu, díval sa na prázdnu hromadu, kde včera ležala stolička po babke, tá s krásnymi nohami. Teraz tam bolo len prázdno.
Kde je stolička? Michal sa obrátil. Ty si ju vzala?
Nie…
Prebehol všetky kúty. Komody tam, no stolička zmizla.
Ukradli?
Kto by tu kradol?
Navzájom sa pozreli. V jej útrobách sa rozlial chlad.
Jana, zašepkala.
Michal neprehovoril. Otočil sa na podpätku, šiel do domu. Oľga za ním.
Michal, počkaj!
Nevšímal si ju. Vzal telefón, vytočil číslo. Hlasno.
Áno, Janin hlas odmeraný.
Kde je stolička?
Ktorá stolička?
Vieš, ktorá. Čo som ju opravoval. Kde je?
Pauza, potom: Odniesla som ju na skládku. Minule, keď ste boli na záhrade.
Ticho. Oľga si zakryla ústa.
Čo si to urobila? hlas sa mu zlomil.
Urobila som, čo ste mali spraviť vy sami. Už dosť bolo toho haraburdia.
Bola to stolička po mojej mame, zaznelo v Michalovom hlase zúfalstvo. Spomienka na ňu!
Pauza, v Janiných slovách prvýkrát neistota:
Oci, ja som nevedela…
Nevedela! skočil jej do reči. Neopýtala si sa. Vyhodila si mi spomienku. Už pre mňa neexistuješ. Nepoznám dcéru.
Oci, to nevieš preháňaš…
Hodil mobil na gauč, odišiel. Oľga stála neschopná pohybu. Z mobilu sa ozývalo:
Mama? Mama, povedz mu, že som nechcela…
Vzal slúchadlo.
Janka, nemala si právo. Bol to náš dom, naša vec.
Mama, chcela som len najlepšie…
Pre seba, povedala. Chcela si ukázať, že Ty rozhoduješ.
Položila. Mobil opäť zvonil. Vypla zvuk.
Michal nevyšiel z izby do večera. Oľga sa snažila variť, strážiť dom, ale nikto nevyšiel za ňou. Neskôr večer, otvorili sa dvere. Michal sa objavil v prahu, oči preplačené.
Bol som na skládke, hlesol, hľadal som. Vypálené, zničené. Nič som nenašiel.
Objala ho, stáli v chodbe dve postavy, čo stratili dcéru aj spomienku naraz.
Michal, milý, šeptala, už je to jedno. Stolička preč.
Nejde o stoličku, odvetil, ona pre mňa už nie je. Vyškrtla sa sama.
Michal, prosím, nehovor tak. Je naša jediná.
Bola, odvetil.
Prešli ďalšie mesiace. Jana volala najskôr denne, potom raz za týždeň, potom vôbec. Oľga raz skúšala Jana prijala:
Mama, ahoj.
Janička, ako?
Pracujem.
Ako Natália, Alžbeta?
Všetko v pohode.
Prídeš? Pauza. Nie, kým ma oco neodpustí.
A čo ak poprosíš o prepáčenie?
Prosila som už stokrát. On to nepočuje.
Možno to bolo málo úprimné?
Ja viem, že som sa mýlila. Ale aj on sa mýli. Vystrčil ma, ako cudzinca. Čo je to za psychológiu rodiny?
Ty si vyhodila spomienku na jeho mamu. To sa neodpúšťa.
Nevedela som! Máš ma počuť? Pre mňa je všetko už haraburda!
Všetko? Aj náš život po päťdesiatke?
Dlhé ticho.
Mama, prečo tak?
Pretože je to pravda. Nevnímaš nás ako dospelých. Len ako starých.
Nechcela som raniť…
Ale ranila. Poranila si Michaela aj mňa. Nevieme ako ďalej. S dcérou, čo nás nevidí.
Vidím. Ale vy tiež nepočúvate mňa. Bojím sa o vás.
Nič sa nestane. Ak by aj, tak je to život. Nedá sa všetko kontrolovať.
Jana ticho. Potom: Dobre, mami. Pozdravuj oca, ak chce.
Pozdrav, znelo zo slúchadla.
Michal sedel v dielni, hladil nový komod. Oľga sa posadila vedľa.
Volala som s Jankou.
A čo?
Pozdravuje.
Pozdrav.
Michal, dokedy budeš držať hnev?
Už to neprerývaj. Ja nemôžem odpustiť. Prekročila čiaru. To neodpúšťam.
Odpúšťa sa všetko, ak miluješ.
Ale bez úcty láska nie je nič. Ona ma neľúbi.
Pochopila, že ho nepresvedčí. Sadla si na druhý taburet, utierala poličky. Pracovali každý vo svojom mlčaní. Za oknom hrali vtáky, na oblohe svietilo jar. Život išiel ďalej.
Prišla ďalšia zima. V lete suseda Tamara Ivanovna zaniesla maliny, sadla na priedomí, rozprávala sa.
Ako sa máte? Nebola dcéra?
Nie, už dávno.
Prečo?
Kvôli nábytku. Myslí, že je to zbytočné.
Mladí nechápu. Myslia, že staroba je rozklad. A my ešte žijeme! Robíte dobre, že ju nepočúvate.
Robíme dobre, súhlasila Oľga.
Tamara šla domov. Oľga ostala sedieť. Michal vyšiel, sadol vedľa.
Na čo myslíš?
Na to, že máme pravdu. Žijeme, ako chceme. A to sa ráta.
Ráta. Inak to nejde.
Sedeli, držali sa za ruky, dívali na západ slnka. Niekoľko kilometrov ďaleko, v meste, žila ich dcéra. Boli možno odcudzení. Most bol zrejme pretrhnutý. Ale vedeli, že život neprestane. Zajtra začne znova. Práca v dielni, rastúce kvety, zrejúce jablká, obaja ešte schopní tvoriť.
Na jeseň Oľga zreštaurovala staré zrkadlo. Našla ho na skládke s Ferom. Michal frflal, ale pridal sa. Spoločná práca on brúsil, ona umývala zrkadlo, lakovala. Položili ho do spálne a hneď bolo útulnejšie.
Máš zlaté ruky, Oľga, povedal.
My obaja, sme tím.
Objal ju, pobozkal do čela.
Tím. Dobrý tím.
Neskoro večer zvonil telefón. Oľga dvihla.
Mama, roztrasený ženský hlas, cudzí. Tu Alica. Jana je v nemocnici.
Srdce jej zamrzlo. Posadila sa na posteľ, zovrúc mobil.
Čo sa stalo?
Havária. Vracia sa z práce, kamión vybehol oproti. Jana leží na JIS-ke. Ale bude žiť. Prosím, príď.
Pozrela na Michaela. Sedel v kresle, spýtavo na ňu pozeral.
Jana je v nemocnici. Nehoda.
Zľakol sa. Prišiel k nej.
Vážne?
Neviem. Idem za ňou.
Chceš, choď. Ja ostanem.
Michal…
Choď, Oľga, v očiach mal bolesť. Daj vedieť, ako je.
Objíme, ona nasadne do taxíka. Prejde temnotou. Michal ostane na priedomí, díva sa za červené svetlo.
Oľga príde do nemocnice nadránom. Alica ju čaká v hale.
Mama, vďaka, že ste prišli. Pýtala sa na vás. Aj na otca.
Ako je na tom?
Vraj bude žiť. Otras mozgu, zlomeniny. Ale bude žiť. Mama, plakala. Hovorila, že si nezaslúži, aby ste prišli.
Oľga sa rozplakala tiež.
Môžem ju vidieť?
Zajtra o deviatej.
Sadla si na kreslo v hale, pila horký čaj, myslela na dcéru. Mohla zomrieť. Ostali by si navždy cudzí.
Ráno mohla ísť na izbu. Jana biela, poranená, ruka v sadre. Keď ju uvidela, zaliali jej oči slzy.
Mama… prepáč.
Oľga si sadla k nej, vzala ju za ruku.
Ticho, nehovor. Oddychuj.
Mama, už viem. Bola som hlúpa. Prepáčte mi. Povedz otcovi, že…
Poviem. Ty sa len uzdrav.
Zovrela jej ruku, hladila prsty, premýšľala, ako podivuhodné veci sa v živote dejú.
Večer volala Michalovi.
Bude žiť.
Dobre. To je dobre.
Prosí o odpustenie.
Teším sa, že žije. Ale odpúšťať ešte neviem.
Michal…
Nechaj to tak. Nech sa uzdraví, uvidíme.
Zavrela mobil, pozrela z okna. Pršalo. Možno niečo nejde odpustiť. Aj keď miluješ. Zostanú len jazvy.
V meste bola celý týždeň. Janu previezli na bežné oddelenie, lepšilo sa jej. Každý deň sa ospravedlňovala.
Mama, kúpim otcovi novú stoličku, nech ju zreštauruje. Ja sa naučím sám.
Nie v stoličke je vec, Janička. V úcte k nám.
Teraz úctu mám, už naozaj. Život po päťdesiatke je život. Vy máte právo žiť podľa seba.
Verila jej. Ale vedela, že Michal veriť nebude.
Po návrate domov sedel na priedomí.
Chýbala si mi, povedal. Bolo tu prázdno.
Aj mne si chýbal. Michal, musíme sa rozprávať.
Povedala mu všetko: Jana plakala, prosila, sľubovala, že už viac nikdy nezasiahne.
A čo chceš? spýtal sa.
Aby si jej odpustil. Je to naša jediná dcéra.
My nevojeme, odvetil. Len nehovoríme.
To je vlastne vojna. Michal, viem, že ťa to bolí. Ale ona ľutuje. To nestačí?
Nie. Ľutuje, lebo takmer zomrela. Dovtedy by to trvalo?
Odkiaľ vieš?
Viem. Pokiaľ chce späť do nášho života, nech ukáže skutkami.
Ako?
To nech vymyslí sama.
Odišiel do dielne. Rozumela mu. Ale rozumela aj dcére. Nie je jednoduché spojiť rozbité kúsky rodiny.
Prišla jar. Michal pracuje, Oľga v záhrade. Zvoní zvonček ráno. Oľga vyjde. Pri bránke auto, z neho Jana a Alica vyberajú niečo veľké, zabalené v prikrývkach.
Janička, čo robíš?
Priveziem niečo pre oca.
Vytiahli zabalenú stoličku. Vyrezávaná, stará, reštaurovaná. Nie tá istá, iná, ale podobná. Sama ju opravila.
Sama som ju robila. Tri mesiace som sa učila. Chcem, aby oco videl: rešpektujem ho.
Oľga ju objala.
Je doma? potichu.
Je v dielni.
Jana vzala stoličku a vošla. Oľga stála vo dverách.
Michal sedel, opravoval skrinku. Otočil sa, uvidel dcéru.
Oco, ticho, toto je pre teba. Ja som ju robila. Viem, nevráti to tú starú, ale chcem, aby si odpustil. Ja už chápem to nie je blbosť, je to umenie. Prosím, prepáč.
Michal ju mlčky pozoroval. Prišiel k stoličke, prešiel po rezbe, pozrel na dcéru.
Dobre urobené. Lak dobrý, brúsene kvalitne.
Ďakujem. Oco, odpustíš?
Uvidíme, povedal. Možno.
Bolo to viac ako nič. Pre Oľgu dosť. Trhlina zostane, ale rana sa zaceľuje.
Jana odišla hneď. Stolička zostala v dielni. Michal ju dlho skúmal.
Snažila sa, povedal.
Snažila.
Tak hádam naozaj pochopila.
Hádam áno.
Objal ju.
Dobre, nech občas príde. Ale bez káuz a rád.
Sľubujem, usmiala sa cez slzy.
Na priedomí pili večer čaj. Michal držal jej ruku. Mlčky sledovali západ. To stačilo.
Oľga, ozval sa zrazu, vieš, čo budem zajtra robiť?
Čo?
Začnem opravovať ten komod, čo sme našli pred mesiacom. Dobrá práca na jarný deň.
Budem ti pomáhať.
Prikývol, stisol jej ruku ešte pevnejšie. Sadali, a noc ich zakryla, hrejivá, jarná, tichá. Niekde v diaľke šteklili psy, v korunách šumel vietor. A oni mali všetko, čo potrebovali: dom, ruky, ktoré vedia pracovať, srdcia, ktoré ešte bijú, a pred sebou nový deň. Nový život, ktorý si slobodne vybrali.




